Karta sınırlama perakendeciyi vurdu

09 Ocak 2014 Perşembe

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Sabancı Holding 2013 değerlendirmesinde bulundu ve 2014 hedeflerini açıkladı

karta-sinirlama-perakendeciyi-vurdu

Sabancı Holding’in faaliyet gösterdiği perakende ve sigorta alanı ile ilgili 2013 değerlendirmesi ve 2014 hedeflerini açıklayan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, gündemde olan kur artışı, 17 Aralık operasyonu gibi konularla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Perakende sektöründe 9’uncu aydan sonra yavaşlama olduğunu, gıda dışı perakendede yılbaşı satışlarının tahminden yüzde 10-15 aşağıda gerçekleştiğini söyleyen Dinçer, bunun 17 Aralık operasyonu ile ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını, bunda hükümetin aldığı sınırlı tedbirlerin etkili olduğunu dile getirdi. Dinçer, “İç talebi daraltmak için hükümet sınırlı önlemler aldı. Kredi kartlarına getirilen sınırlama gibi nedenlerden dolayı bir düşüş yaşandı. 17 Aralık operasyonunun sokağa yansımasını biz henüz görmedik.” ifadelerini kullandı.

Kur oranlarındaki artışının önlenmesi için Merkez Bankası’nın faizleri 1,75 artırarak kurda bir gerileme ve TL’de bir değerlenmeye doğru gideceğini düşündüğünü ifade eden Dinçer, gelinen kur fiyatlarının gerçeği yansıtmadığını ve kurun 2 TL’nin altına gerilemesi gerektiğini söyledi. Sabancı’nın stratejik büyüme hedefinde perakende ve sigorta sektörünün öncelikli büyüme alanlarından biri olduğunu belirten Dinçer, son yaşanan olaylardan sonra hedeflerini revize etmediklerini, 2014’te perakende için yüzde 20 düzeyinde bir büyüme öngördüklerini ifade etti. 2014 yılında Türkiye’nin yüzde 3,5 büyüyeceğini öngördüklerini de söyleyen Dinçer, bunun nedeninin de kurdaki artış ve faiz artışlarından dolayı olacağını vurguladı.

Haluk Dinçer, perakende sektörünün Türkiye’de önemli bir büyüme potansiyeli vaat ettiğini belirterek, Türkiye toplam perakende pazar büyüklüğünün 280 milyar dolar olarak hesaplandığını, gelecek 10 yılda gıda perakendesinde 2 kat ve elektronik perakende sektöründe ise 3 kat büyüme öngörüldüğünü söyledi. Sabancı olarak, perakende portföylerini son dönemde yeniden yapılandırdıklarını dile getiren Dinçer, Teknosa’nın halka arzını gerçekleştirdiklerini, Diasa’dan çıktılarını ve Carrefoursa’da da yönetim kontrolünün kazanıldığını ve çoğunluk hissedar duruma geldiklerini kaydetti. Dinçer, “2014’te Carrefoursa olarak 100 yeni mağaza açmayı planlıyoruz. Bu yılki hedefe uygun olarak 30 bin metrekare yeni satış alanı yaratacağız. Yatırım hedefimiz 110 milyon TL. İstihdam cephesinde ise bin yeni çalışma arkadaşı sisteme dâhil olacak” dedi.

Teknosa’nın sektörün lider oyuncusu olacağını söyleyen Dinçer, Teknosa’nın ilk 9 ayda yüzde 36’lık büyüme ile net 2,1 milyar TL satış gerçekleştirdiğini belirtti. Dinçer, Teknosa’nın yılı 30 bin metrekare yeni satış alanı, yüzde 30 büyüme ve toplam 65 milyon TL yatırım rakamı ile kapatacağını öngördüklerini kaydetti.

Kaynak: Rahime Sezgin / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri