“KDV eşitsizliğine karşı birlikte çalışacağız”

14 Nisan 2016 Perşembe

Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB 2016), ikinci gününde Maliye Bakanı Naci Ağbal ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile devam etti. Konferansa katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Vergi sistemi piyasada aynı alanda iş yapanlar arasında bir rekabet eşitsizliğine neden olmamalı ve herkes için eşit olmalı. Malların alınırken ve satılırken uygulanan KDV oranları farklılık gösterebiliyor. İnşallah yakın zamanda bu konuda bir araya gelerek rekabet eşitsizliğine yol açan vergi eşitsizliğine karşı birlikte çalışacağız.” dedi

kdv-esitsizligine-karsi-birlikte-calisacagiz

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen organize gıda perakende sektörünün en büyük buluşması olan Yerel Zincirler Buluşuyor Fuar ve Konferansı YZB 2016, ikinci gününde Maliye Bakanı Naci Ağbal ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile devam etti. Konferansta konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, perakende sektörünün Türkiye ekonomisi ve bakanlık için son derece önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Ülkemizde Gelir Vergisi’nin yüzde 20'sine yakınını, hesaplanan Kurumlar Vergisi’nin yüzde 6'sını ve tahsil ettiğimiz KDV'nin yüzde 8'ini perakende sektörü ödüyor. Özellikle kayıt dışıyla mücadele ve ticaretin kurumsallaşması konularında Türkiye Perakendeciler Federasyonu büyük önem arz ediyor. Sektör üzerinde bazı yükler söz konusu. Bizim piyasa mekanizmasını daha işler hale getirmemiz ve piyasanın üzerindeki yükleri kaldırmamız lazım. Özellikle güvenceli esneklik, kıdem tazminatı, iş hukuku ve yargı reformu bunların en başında geliyor.”

“Vergi eşitsizliğine karşı birlikte çalışacağız.”
Perakende sektöründe KDV’den kaynaklanan sıkıntılara da dikkat çeken Bakan Ağbal, "Vergi sistemi piyasada aynı alanda iş yapanlar arasında rekabet eşitsizliğine neden olmamalı ve herkes için eşit olmalı. Malların alınırken ve satılırken uygulanan KDV oranları farklılık gösterebiliyor. Bu konuda bazı sıkıntılarınız olduğunu biliyoruz. Farklı dönemlerde oranı düşürmek, değiştirmek durumunda kalabiliyoruz. Bunu yaparken temel amacımız kayıtlılığı artırmak. Bunun siz ticaret yapan perakende firmalarını etkilediğini görüyoruz. İnşallah yakın zamanda bu konuda bir araya gelerek rekabet eşitsizliğine yol açan vergi eşitsizliğine karşı birlikte çalışacağız" açıklamasını yaptı.

“Siz nerede eşitleyeceğinizi bilirsiniz sayın bakanım”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında KDV girdi ve çıktısına yönelik sektör sorunlarına değinerek, “Pek çok sektörde girdi ve çıktı arasında büyük KDV farkı bulunuyor. Şirketler KDV alacaklarını tahsil edemiyor. Sebze, meyve, et gibi temel ürünlerdeki KDV oranımız yüzde 1. Bu tabii ki halkımızın yararına olacaktır. Ancak alış ve satıştaki KDV'ler de eşitlensin. Siz nerede eşitleyeceğinizi bilirsiniz sayın bakanım.” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri