Kipa karalahana satmamış

15 Haziran 2016 Çarşamba

Anadolu Grubu'nun Migros'tan sonra Kipa'yı da alması sektörde büyük ses getirdi. Perakende Kuşu bu haftaki yazısında konuyu enine boyuna sizler için kaleme aldı

kipa-karalahana-satmamis

 

İşte Perakende Kuşu'nun o yazısı

"Gazetelerde Kipa’nın satışı ile ilgili yorumları okudum. Kipa neden bu duruma düştü ve Migros bu satın almayı neden yaptı? Bu yazımda, perakende için çok önemli bu iki sorunun yanıtlarını kendimce cevaplayacağım.
Kipa, çok güçlü başladığı perakendecilik macerasında Tesco ile büyümeyi deneyerek devam etmek istedi. Bu da Kipa’nın kaçınılmaz sonunu getirdi. Perakendenin içindeki herkes çok iyi bilir ki büyük zincir olmak zor iştir. Çok iyi operasyon, çok iyi strateji, çok iyi ekip gerektirir.


Kipa için en çok yapılan eleştiri, İstanbul’a geç girmesiyle ilgiliydi. Yerel olamadı, karalahana satmıyordu gibi eleştiriler oldu. Ben bunlara katılmıyorum ve komik buluyorum. İstanbul’a daha öncelerde ve ilk stratejisiyle girseydi şu an Carrefour’un düştüğü duruma düşerdi. Yani yereller ve discountlardan nefes alamazdı. Karalahana işine gelince, bunu yaptığını ben biliyorum. O yörede olmadıkları halde zamanında karalahana satıyorlardı. Mecazen yerel gibi o ildeki yerel ürünleri satıyorlardı. Orada sorun yok. O bir şirketi bu kadar zor duruma sokmaz.


Peki, Kipa neden bu hale düştü?


Birinci ve bence en önemli faktör yanlış yatırım kararları ve yanlış mağazacılık (AVM) konseptleri… Türkiye’de hiper konseptli mağazalar bitmek üzere iken, o mini hiperler ile tüm il ve ilçelere girmeye çalıştı. Mini hiperlerdeki 5-10 dükkana, marka olmamış firmaları koyarak kaliteyi baştan koydu. Bu hiperler o ilçelere ve şehirlere büyük geldi. Süper konsepti ile girmeye çalıştığında ise geç kalmıştı. Yereller tüm köşeleri kapmıştı. Bu büyük hiperlerde çalışan sayısı çoktu. Hem büyüme esnasında dışarıdan profesyonel çalışanlar alındı ve onlara yüksek ücretler verildi. Hem de çalışan normları cirolara göre çok fazlaydı.


İkinci en önemli faktör; perakendedeki hizmet tezgahlarını iyi işletemedi. (Özellikle meyve sebze ve unlu mamuller ) Ürünler kalitesizdi, kategorideki ürünler hiçbir zaman tam olmadı. Her zaman eksikti ve olanlar ise belli bir saatten sonra kalmıyordu. Kipa, zamanla çalışan sayısında ve hizmet tezgahlarında kaliteyi yakalasa da bu durum bir süreklilik arz etmedi. CEO’nun yabancı olmasıysa işin tuzu biberi oldu.


Peki, Migros neden aldı? Önce şunu sormak lazım Anadolu Grubu Migros’u neden aldı. Anadolu Grubu markası olan Efes’in perakende satışında yaşadığı sıkıntılar ortadaydı. 5-10 yıllık öngörüleri bu işin daha çok çıkmaza gireceğini onlara gösteriyordu. (Yerel marketler, discount marketler Efes satmıyor ve büfeler ise artık kolay kolay satış belgesi yenileyemiyor.) Bu satın alma kendilerine perakende satış kanalı oluşturmak için yapılmış bir operasyondur. Devamında yapılan Kipa da yine akıllıca bir hamle. Ayrıca Kipa Ege Bölgesinde güçlü bir yapı…

Kipa ile bu kanalı korumayı ve devamını sağlamayı düşünüyorlar. Büyük bir ihtimal ile 1 seneye kalmaz Carrefour ile görüşürler ise şaşırmayın. Bu birleşme Migros’a hayırlı mı olur derseniz, Carrefour Kiler’i aldığında şu an ne hissediyorsa, Migros’ta 1 seneye kalmaz aynı şeyi hissedecek. İşlerinin şimdiden çok zor olduğunu söylemek lazım… O atıl yatırımları nasıl canlandıracaklar, Migros markası ona yetecek mi? Zaman gösterecek."

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri