Limkon Wild iş birliği

06 Eylül 2013 Cuma

Limak Grubu’nda faaliyet gösteren meyve-sebze konsantresi ve püre üreticisi Limkon Gıda, dünyanın önde gelen doğal içerik tedarikçilerinden İsviçreli Wild Flavors GmbH ile işbirliğine imza attı

limkon-wild-is-birligi

İşbirliği kapsamında Limkon’un Adana’daki fabrikasında 5 milyon euroluk hat yatırımı yapılacak. Bu yatırımla birlikte içecek sektöründe ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tek kaynaktan sağlanacak.

Limkon Gıda’nın Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu fabrikasında Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Wild GmhB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans-Peter Wild’in katılımıyla imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Wild Flavors GmbH işbirliği ile Limkon’un gücüne güç katacak uluslararası bir ortaklığı hayata geçirdiklerini söyledi. Beş yıl içinde Türkiye’deki en büyük nar ve narenciye üreticileri arasına girdiklerini vurgulayan Özdemir, "Ürünlerimizi 32 ülkeye göndererek bugüne kadar 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik" dedi.

Yıllık 100 bin ton üretim
Wild Flavors GmbH’nin dünya gıda sektöründe doğal içerik üreten en büyük tedarikçiler arasında yer aldığını kaydeden Özdemir, "İlk aşamada mevcut fabrikamızda 800 metrekare kapalı alanda 5 milyon euroluk yatırım gerçekleştirerek yeni bir üretim hattı kuracağız. Bu hattı sonbaharda hizmete açacağız. Yatırımımızın ardından 80 bin ton olan üretim kapasitemiz, 100 bin tona ulaşacak. İkinci aşama da 10 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kurulacak yeni hatla birlikte Wild ile Limkon’un meyve konsantre ve püre alanındaki uzmanlığı birleşerek halihazırda pazarın ihtiyacı olan yüksek kalitedeki doğal meyve suyu içeriği tedariki tek kaynaktan sağlanmış olacak" dedi.

Net gıda ihracatçısı Türkiye
Türkiye'de 11-12 litre olan yıllık ortalama meyve suyu tüketiminin ABD’de 34, AB'de ise 21 litreyi bulduğunu belirten Özdemir, 13 milyar dolar olan küresel meyve suyu ihracatından Türkiye’nin aldığı payın yüzde 1,7 seviyelerinde olduğunu anlattı.

Özdemir, "Bu veriler ışığında Türkiye’nin tarımsal üretime uygun coğrafi yapısı, gelişen ekonomisi ve nüfusu gibi özellikleri; gıda yatırımları açısından cazibe merkezi olmasını sağlıyor. Bu nedenle bugünkü yatırım gelecek hedeflerimiz için daha büyük önem kazanıyor. Ülkemizin 2023 vizyonunda gıda maddeleri dış ticaretinde net ihracatçı konumunu geliştiren bir Türkiye öngörülüyor" açıklamasını yaptı.

Türkiye yatırım için çok cazip
Wild GmhB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans-Peter Wild ise Türkiye’nin önemli meyve yetiştiricileri arasında bulunduğunu ve içecekler için de ilginç bir satış pazarı olduğunu belirtti. Wild, İsviçre merkezli firmalarının 2004’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösterdiğini söyledi.

Limkon’un içecek ve bazı aromalarını Wild’den temin eden şirketler arasında yer aldığını anlatan Wild, "Şimdi iki şirket resmi olarak bir ortaklık kurdu. Amacımız her iki şirketin uzmanlık alanlarını bir araya getirmek ve Türkiye içecek endüstrisine eşsiz bir portföy sunmak. Sahibi olduğum şirket babam tarafımdan 80 yıl önce kuruldu. Neredeyse tüm büyük gıda şirketlerine tedarikçilik yapıyoruz. 16 ülkede 100’den fazla operasyonumuz var. Türkiye’deki rakamlara baktığımızda burada ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu görülüyor. Gıdayla ilişkili ürünlerde ne kadar büyük bir yatırım alanı olduğunu görüyoruz. Bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere bu ortaklığa girişiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Dünya / Belma BagrıkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri