Louis Vuitton'un lokantası geliyor

06 Eylül 2012 Perşembe

Patronların yeni gözdesi yeme-içme pazarında masaya bir dev daha oturmaya hazırlanıyor. Lüksün markası Louis Vuitton'un restoran zinciri Jones the Grocer, Türkiye'de şube açmak için kolları sıvadı

louis-vuittonun-lokantasi-geliyor

Koç Holding'den Doğuş Grubu'na patronların yeni gözdesi haline gelen yeme içme pazarını yabancı firmalar da takibe aldı. Dünyaca ünlü aksesuar markası Louis Vuitton şimdi de restoranını getiriyor. Louis Vuitton'un sahibi olduğu Avustralya merkezli Jones the Grocer, Türkiye'de fırsat arayışına girdi.

Singapur'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar 6 farklı ülkede toplam 15 şubesi bulunan lüks restoran zinciri Jones the Grocer, önümüzdeki aylarda Kuveyt'teki ilk mağazasını açacak. Kuveyt'in ardından yeni ülkelere girmek için çalışma başlattıklarını belirten Jones the Grocer Direktörü John Manos, "Ortadoğu'da Katar, Dubai ve Abu Dabi'de çalışıyoruz. Markayı genişletmek istiyoruz" dedi.

Bölgede büyümek istediklerini anlatan Manos, "Türkiye'de de fırsat arayışındayız. Ayrıca Lübnan, Bahreyn ve Suudi Arabistan bizim gelecek planımızın olduğu ülkeler. 12-18 ay arasında projelerimizi hayata geçireceğiz" diye konuştu.

5 ülkede var
1996 yılında Avustralya'da kurulan Jones the Grocer'ın bu ülkede toplam 5 restoranı bulunuyor. Firmanın Yeni Zelanda ve Singapur'da ikişer zinciri var. Katar'da bir şubesi bulunan Jones the Grocer, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ise 6 restoranla faaliyette. Körfez'deki toplam 7 restoranın geçen yıl ki cirosu ise 41 milyon dolar. Manos, "Gelecek 5 yılda bölgede 50 ila 60 arasında şube açarak burada 200 milyon dolarlık bir gelire sahip olmayı hedefliyoruz" dedi.

Patronların gözdesi
Yeme-içme ve gıda pazarı son dönemde adeta yatırım yarışına sahne oluyor. Geçen yıl Banvit'e ortak olan Aabar Investment'ın ardından Kuveytli Al Makan, Bonfilet'ten hisse aldı. Katarlı Hospitality Development Company de Türkiye'ye geleceğini açıklamıştı. Türk yatırımcılar arasında ise sektöre en büyük ilgi Doğuş Grubu'nun patronu Ferit Şahenk'ten geliyor. Doğuş Restaurant Entertainment and Management (D.ream) markasıyla öne çıkan Şahenk, Nusr-Et, Lacivert ve Kiva'nın yüzde 51'le çoğunluk hisselerini aldı. Şahenk, Kahve Dünyası'na da ortak oldu.

Avrupa'daki ilk şube olacak
Ağustosta Louis Vuitton'un yatırım kolu L Capital Asia, Avustralyalı restoran zincirinin yüzde 50'sine ortak olarak sektöre adım attı. Türkiye'de açacakları şube ile marka ilk kez Avrupa'ya girecek.

Kaynak: Kerim Ülker / Sabah



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri