Lüks pazarını yakın gelecekte genç kuşaklar yönetecek

01 Ağustos 2016 Pazartesi

Bain&Company’nin “2016 İlkbahar Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu”na göre, küresel lüks tüketim pazarı geçen yılı 253 milyar avro gelirle kapattı. 2020’ye kadar gelirin yüzde 2 ila 3 oranında artışla 280-295 milyar avroya ulaşması bekleniyor. Raporda ayrıca, değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte hızla büyüyen X ve Y kuşağı harcamalarının lüks pazarına 50 milyon yeni tüketici kazandıracağı belirtiliyor

luks-pazarini-yakin-gelecekte-genc-kusaklar-yonetecek

Küresel lüks mallar endüstrisinin önde gelen danışmanlık şirketi Bain&Company, İtalyan Lüks Mal Üreticileri Federasyonu Fondazione Altagamma işbirliği ile hazırladığı 2016 İlkbahar Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre, küresel lüks tüketim pazarı 2015 yılını 253 milyar avro gelirle kapatırken, lüks harcamalarda Japonya başı çekti, terörizm ve zorlaşan vize işlemleri nedeniyle Avrupa’da ise düşüş gözlendi. Küresel lüks tüketim pazarı gelirlerinin 2020’ye kadar yüzde 2 ila 3 oranında artarak 280-295 milyar avroya ulaşması beklenirken, değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte hızla büyüyen X kuşağı harcamaları, Y kuşağının da harcamalarındaki artışla birlikte lüks pazarına 50 milyon yeni tüketici kazandıracak. Y ve X kuşaklarının lüks pazarını önemli ölçüde büyüteceğini açıklayan Bain&Company Türkiye Yönetici Ortağı Serhan Nadir: “Z kuşağının da katkısıyla 2020’ye kadar küresel lüks pazarının dörtte üçü, bu sözünü ettiğim üç genç kuşak tüketicilerden oluşacak.” dedi.


Lüks pazarının bekleme döneminde takılıp kaldığını belirten Serhan Nadir: “Bütün gözler yine tüm dünyayı etkileyen bu yavaşlamayı telafi edecek kilit ülke Çin’e ve yerel tüketimin düşen turizm gelirlerini telafi etmekte yetersiz kaldığı ABD’ye çevrilmiş durumda. Turizmde değişen koşullar ve Avrupa’da yeniden canlanan yerel harcamalar dahil olmak üzere değişen tüketici satın alma biçimleri, lüks markalardaki büyümeyi yalnızca bir miktar hareketlendirecek” diye konuştu.


Terör lüks pazarının durumunu da etkiliyor
Amerika kıtasında, turizmden ve istikrarsız iç talepten hiç destek görmeyen ABD lüks pazarı düşüş yaşarken, turizm harcamalarındaki canlanma nedeniyle nispeten olumlu bir tablo çizen Latin Amerika’da yerel harcamaların da bu iyileşmede payı olduğu belirtiliyor. Kanada’nın ise toparlanmaya devam etmesi bekleniyor. Genel olarak, lüks pazarındaki büyümenin cari kurlarla yüzde 2 düştüğü, sabit kurlarla ise yerinde saymaya devam ettiği ifade ediliyor. Terörizm ve zorlaşan vize işlemleri nedeniyle Avrupa genelinde yavaşlayan turizm harcamalarının bölgedeki lüks pazarın büyümesini azaltması beklenirken, ülkelerin bütün lüks kategoriler bazında yapacağı yerel harcamalar ile bu açığı telafi edeceği tahmin ediliyor. Özellikle son 3 yıllık düşüşü telafi edecek gibi görünen Çin, yüzde 2’lik büyüme ile eski güzel günlerine dönme sinyalleri veriyor. Tayvan istikrarlı bir görünüm çizerken, Hong Kong ve belirli oranda Macau sorun yaşamaya devam edecek. 


Yeni dönemin belirleyecileri yeni kuşaklar olacak
Y ve X kuşaklarının lüks pazarını önemli ölçüde büyüteceğini söyleyen Serhan Nadir: “Z kuşağının da katkısıyla 2020’ye kadar küresel lüks pazarının dörtte üçü, bu sözünü ettiğim üç genç kuşak tüketicilerden oluşacak. Bu nedenle, lüks pazarı ne onları, ne de onların içerikten yana zengin ürün ve markalara erişim tercihlerini göz ardı edebilecek durumda değil.” dedi. Bain’in raporuna göre, yaştan ve kuşaktan bağımsız olarak hala perakende kanallarına rağbet eden lüks tüketicilerinin, modernleşmeye ve artan havalimanı (yüzde 7) ve outlet (yüzde 8) satışlarına rağmen perakende satışların 2020 yılına kadar pazarın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturacağı tahmin ediliyor. Yıllık yüzde 15’lik büyüme oranı ve her gün bir yenisi eklenen format ve biçimleriyle e-ticaret, geleneksel kanallara oranla hızla avantaj elde ediyor.


Başarılı markalar “yerli küresel” değer önermesini benimseyecek
Gelecek pazar senaryolarının lüks markaların farklı seviyelerdeki stratejik kararları tarafından oluşturulacağını ifade eden Serhan Nadir, “Müşteri stratejileri, markalaşma ve hikâye anlatımı, Omnichannel dağıtım ile fiyatlandırma lüks marka CEO’larının ilk önceliği olurken, en iyi markalar oldukça kaygan bir zemine sahip bu pazarda başarı sağlamak için “yerli küresel” değer önermesini benimseyecek, sınıfının en iyi yeteneklerini ortaya çıkartacak, yetiştirecek ve elinde tutmaya çalışacak.”


Bain raporunda lüks markalara, önümüzdeki birkaç yıl içinde karşılarına çıkacak yeni normale alışabilmeleri için beş temel aksiyon önerisinde bulunuyor.

• Pazarlar ve Tüketiciler:  Yeni müşteri edinmek ve hayal kırıklığına uğramış eski müşteriyi geri kazanmak için mağaza içi kişisel müşteri deneyimi ile çeşit, satın alma ve pazarlama gibi kilit konularda yerelleştirilmiş marka değer önermelerinizi iyileştirin.
• Pazara giden en etkin yol: Geleceği ve mevcut modelin, değer odaklı ‘hızlı lüks’eevrileceğini hesaba katarak, dağıtım stratejisine ve dağıtım ayak izine yeniden odaklanın. Markaların, müşterilere değdiği bütün noktalarda bütüncül müşteri bağlılığı için çaba harcaması gerekiyor.
• Değer yaratma:  içeriği ve hikaye anlatımında uzmanlaşın.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri