Migros yine Koç mu oluyor?

02 Ağustos 2012 Perşembe

Türkiye’nin perakende devi Migros için de ‘satılacak’ söylentileri hız kazandı

migros-yine-koc-mu-oluyor

Son dönemde özellikle yabancı yatırımcılar için en gözde sektörlerden biri olan perakende de hareket tam gaz devam ediyor. CarrefourSA, Kiler, Uyum derken iki gündür borsa kulislerinde perakende devi Migros'ta satış sürecinin tamamlanmak üzere olduğu haberleri yankılanıyor. Migros hisselerinde son günlerde yaşanan hızlı yükselişle birlikte, Deutsche Bank'ın önceki günkü perakende raporunda Migros için “Al” tavsiyesinde bulunması da satış söylentilerini artırdı. Kulislerdeki bomba iddia ise Migros'un sahibi İngiliz fon BC Partners'in, şirketin eski sahibi Koç Grubu ile de görüştüğü. Geçen ay

Koç Grubu Onursal Başkanı Rahmi Koç'un, Migros'u Tüpraş'ı almak için sattıklarını açıklaması, kardeşi
Semahat Arsel'in de “Satılması en büyük pişmanlığım” demesi kulislerde, BC Patners'in, Koç Grubu ile de temasta olduğu yönünde yorumları artırıyor. Söylentilerin dalga dalga yayılması üzerine Koç Holding'den bir yetkili ise, “Bu tür dedikodular hep çıkıyor, ama borsaya açık bir şirketiz, böyle bir şey olsa zaten duyurmak durumundayız” değerlendirmesinde bulunuyor.

Anadolu Grubu'nun da adı geçiyor
Borsa kulislerinde Migros için adı geçen bir diğer alıcı adayının da Anadolu Grubu olduğu konuşuluyor. Migros'u 2008 yılında 3 milyar 250 milyon dolara alan özel girişim sermayesi (Private Equity) fonu olan BC Partners'in şirketi satmak istediği bir süredir biliniyordu. Çünkü söz konusu fonlar yatırım yaptıkları şirketlerde ortalama 5 yıl kalıp daha sonra satıp çıkıyorlar. Her ne kadar BC Partners tarafından daha önce yapılan açıklamalarda satış için acele etmedikleri vurgulansa da, sektör analistleri ve temsilcileri fonun satış için uzun zamandır nabız yokladığı ve potansiyel alıcılarla dirsek temasında olduğunu ifade ediyor.

"Günü gelince arkadaşlar ilgilenir"
Hatırlanacağı gibi geçen ay Beylikdüzü’deki Migros mağazası açılışına katılan Koç Grubu Onursal
Başkanı Rahmi Koç, o dönemde paraya ihtiyaçları olduğunu ve Tüpraş'ı almak için Migros'u sattıklarını söylemişti. Kardeşi Semahat Arsel de, “Satıldıktan sonra alışkanlığımdan vazgeçmedim. Hâlâ Migros'tan alışveriş yapıyorum. Satılması en büyük pişmanlığım” demişti. “Migros'u yeniden almak ister misiniz?” sorusuna ise Arsel, “Günü geldiğinde arkadaşlar değerlendirir” yanıtı vermişti.

Deutsche Bank’ın raporu ‘satış bitti’ iddiasını körükledi
Deutsche Bank'ın önceki gün yayımladığı perakende sektörü raporunda Migros'un yükselme
potansiyeli en yüksek hisselerden biri olduğunu yazması ve “Al” tavsiyesinde bulunması piyasalarda heyecan yarattı. Bankanın raporunda, Migros'a adeta methiye düzülürken, mağaza sayısındaki artış sayesinde gelen beklenenin üzerinde büyümeye dikkat çekildi. Bu rapor borsa kulislerinde “Migros satışı tamamlanıyor” yorumlarına neden oldu. Son 2 gündür tırmanışa geçen Migros hisselerinin
son 1 haftadaki kazancı yüzde 10 oldu.

Potansiyel alıcılarla sıcak temastalar
BC Partners'in yönetici ortaklarından Nikos Stathopoulos, geçen aylarda yaptığı açıklamalarda 2008'de satın alıkları Migros'ta çıkış dönemine girdiklerini söylemiş, ancak çıkışın ne zaman gerçekleşeceğinin belli olmadığını kaydetmişti. Yatırım bankacılar, BC Partners'in son dönemde Migros'un satışı için hem perakende sektöründen hem de fon olarak potansiyel tüm alıcılarla görüştüğünü belirtiyor. BC Partners'in Migros için dirsek temasında bulunduğu şirketler arasında Wall Mart, Carrefour, Tesco Kipa gibi sektör oyuncularının yanı sıra Blackstone ve CVC gibi özel girişim sermayesi fonlarının da olduğu ifade ediliyor.

Sektörde herkese talip var
Son dönemde Migros'un yanı sıra perakende sektöründe birçok oyuncunun adı satış için geçiyor.
Sektörde CarrefourSA, Kiler, Uyum başta olmak üzere birçok oyuncunun hisse satış ve ortaklık için görüşmeler yürüttüğü ifade ediliyor. Migros, geçen yıl Şok’u 600 milyon TL’ye Yıldız Holding’e satarak bilançosunu güçlendirmişti.

Sefer Yüksel / HT GazeteGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri