Müşteri en çok bu markalardan memnun

15 Eylül 2014 Pazartesi

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2014 yılı 2’nci çeyrek sonuçlarına göre Erikli, Pınar, Arçelik, Beko, Bosch, Opet ve Türk Hava Yolları müşteri memnuniyetinde sektörlerinin lider markaları oldu

musteri-en-cok-bu-markalardan-memnun

81 ilde 7 bin 621 tüketici ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksinin 35’inci ölçüm sonuçları açıklandı.

TMME çalışması kapsamında, 2014 yılının 2’nci çeyreğinde Akaryakıt İstasyonları, Ambalajlı Su, Havayolları, Küçük Ev Aletleri ve Meyve Suları sektörlerinde ölçümleme yapıldı. 2014 yılı 2’nci çeyrekte ölçülen 5 sektörün skorları 72 ile 79 arasında seyretti. Ambalajlı Su sektörü 79 puan ile 2014 yılı 2’nci çeyrekte ölçülen sektörler arasında en yüksek TMME derecesine sahip sektör oldu. Küçük Ev Aletleri 78 puan ile ikinci, Akaryakıt İstasyonları ve Meyve Suları sektörleri ise 77 puan ile üçüncü sırada yer aldı. Havayolları sektörü 2014 yılının 2’nci çeyreğinde ölçülen sektörler arasında 72 puanla son sırada yer aldı.

TMME 2014 2’nci çeyrek sonuçlarına göre Ambalajlı Su sektöründe Erikli ve Pınar birinci sırayı paylaşan markalar oldular. Meyve Suları sektöründe Pınar, Küçük Ev Aletleri sektöründe Arçelik, Beko ve Bosch, Akaryakıt İstasyonları sektöründe Opet, Havayolları sektöründe ise Türk Hava Yolları müşteri memnuniyetinde lider markalar oldu.

Erikli Su ve Pınar Su liderliği paylaştı
Ambalajlı Su sektörünün müşteri memnuniyeti endeksi yüzde 1,3 düşüş yaşayarak 79 puana geriledi. Geçtiğimiz sene 2’nci çeyrekte Ambalajlı Su Sektörünün birincisi Erikli, bu sene birinciliği Pınar ile paylaştı. Erikli ve Pınar 100 üzerinden 82 puan ile Ambalajlı Su sektöründe birinci sırayı paylaştı.

Sektör genelinde memnuniyet puanları geriledi
Meyve Suları sektörünün müşteri memnuniyeti geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 3,8 gerileyerek 77 puana düştü. Markalar bazında, “Diğer” kategorisi dışında kalan tüm markaların memnuniyet skorlarında gerileme görüldü. Geçtiğimiz sene birincilik sırasını Cappy ile paylaşan Pınar 2014 yılında meyve suları sektöründe tek başına lider oldu.

Küçük Ev Aletleri sektörü yüzde 1,25 geriledi
Küçük Ev Aletleri sektörünün müşteri memnuniyeti geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 1,3 gerileyerek 78 puana düştü. Tüketici teknolojisi ürünleri pazarının en yenilikçi sektörlerinden biri olan Küçük Ev Aletleri sektörünün müşterilerinin değerlendirmeleri sonucunda üç marka birincilik sırasını paylaştı. Arçelik, Beko ve Bosch 2014 senesinde, Küçük Ev Aletleri sektöründe müşterilerini en çok memnun eden markalar oldu.

Opet akaryakıt sektörünün lideri
Sektör geneline bakıldığında, Türkiye’deki akaryakıt istasyonları müşterilerinin Amerika’daki akaryakıt istasyonları müşterilerinden 2 puan daha yüksek memnuniyet düzeyine sahip oldukları gözlemlendi. Türkiye’de geçtiğimiz iki sene boyunca 77 puanda seyreden Akaryakıt İstasyonları sektörü Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2014 2’nci çeyrek sonuçlarına göre dengeli seyrine devam ederek müşteri memnuniyeti düzeyini 77 puanda tuttu. Marka detayında ölçüme başlanan 2006 yılından itibaren sektöründe müşterisini en çok memnun eden Opet, 2014 yılında tekrar lider marka oldu.

Türk havayollarıyla Amerika arasındaki fark daralıyor
2014 yılında Havayolları sektörünün müşteri memnuniyeti endeksi, son 3 sene içerisinde seyrettiği 73 puanlık memnuniyet düzeyinde yüzde 1,4 düşüş yaşarak 72 puana geriledi. Türkiye’de 72 puan olarak ölçülen endeks 2010 seviyesinde seyrederken, ABD’de ölçümü yapılan Havayolları sektörünün müşteri memnuniyeti endeksi 69 puan ile geçtiğimiz sene bulunduğu seviyede seyretti. Türkiye’deki Havayolları firmalarının müşterilerinin ABD’deki havayolları müşterilerine kıyasla daha memnun oldukları görülürken, iki ülke müşterileri arasındaki memnuniyet düzeyi farkının biraz daha daraldığı görüldü. 2011 yılında iki ülkenin Havayolları sektörünün memnuniyet düzeyleri arasındaki fark 8 puan iken, 2014 yılında bu fark 2 puana kadar düştü. Müşteri memnuniyeti endeksinde bir önceki yıla kıyasla bir puan artış yaşayan Türk Hava Yolları sektördeki birinciliğini korumaya devam etti.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A.Hamdi Doğan, 35’inci çeyrek sonuçları açıklanan TMME çalışmasının Türkiye’de çok önemli bir görevi yerine getirdiğinin altını çizdi. Ulusal endeks çalışması kapsamında dokuz yıldır aralıksız olarak müşteri memnuniyeti eğilimlerinin saptandığını belirten Doğan, “TMME ile müşterilere tarafsız bir ölçümle sesini ve beklentilerini duyurma; kuruluşlara da ülke genelinde ve sektöründe yerini, rakiplerinin durumunu görerek strateji geliştirme imkânı sunulmaktadır. Ölçülen kuruluşlar TMME kurumsal üyesi olarak ayrıntılı TMME raporlarına ulaşabilirler” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri