Özel haber: E-ticaretin "Jön Türk"ü

02 Şubat 2017 Perşembe

Bebekteki evinin salonunda ilk şirketini kuran ve aynı zamanda salonunu ofis olarak kullanan Demet Mutlu, geldiği bu noktaya 3 metrelik pembe bir masanın başından ulaştı. 6 yıl önce 3 kişilik ekiple başladığı Trendyol serüveninde şu an sektör lideri olarak yoluna devam eden Mutlu, ABD’li Fortune dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” listesinde de yer alıyor. Mutlu’yla Perakende.org için hem iş hayatını hem de başarısının sırlarını konuştuk

ozel-haber-e-ticaretin-

Perakender.org özel haber: Onur Kaya


2010 yılında küçük bir ekiple kurduğunuz Trendyol markasıyla, ABD’li Fortune dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” listesine girdiniz ve dergide “Jön Türk” olarak anıldınız. Başarınızın arkasındaki en kuvvetli yapı taşı neydi?

Başarımızın arkasındaki en önemli etken işini tutkuyla yapan bir ekibin olması. 6 yıl önce, 3 kişilik ekip ile yola çıktığımızda ürünleri müşterilerimize kendi aracımız ile ulaştırıyorduk. Yaptığımız işe inandık ve sahiplendik, gece gündüz demeden çalıştık. Dünyanın en büyük fonlarından aldığımız yatırımlar, müşteri odaklı yaklaşımımız, işini tutkuyla yapan genç ve dinamik ekibimiz ile kısa sürede bu noktaya ulaştık, şu an moda e-ticaret sektöründe kuruluşunun 5’inci yılında kara geçen ilk şirket olarak sektör lideriyiz.

 

Trendyol olarak birçok markayla, ünlüyle reklam çalışmaları, sponsorluk çalışmaları yapıyorsunuz. Bunlardan sonuncusu Galatasaray Voleybol Bayan Takımı’nın sponsorluğu oldu bildiğim kadarıyla. Reklam stratejilerinizi belirleyen ana unsur nedir?

Trendyol.com olarak yaptığımız iş birliklerini karşılıklı fayda sağlayacak şekilde konumlamayı tercih ediyoruz. Kurulduğumuz günden beri hedeflerimiz doğrultusunda bize en uygun olabilecek projeleri belirliyor, strateji geliştiriyor ve yatırımlarımızı bu yönde yapıyoruz. İnternet şirketleri arasındaki en büyük işvereniz ve elde ettiğimiz başarılar, ciro ve büyüme hızımız ile tüm dünyanın ilgisini çekiyoruz. Türkiye’nin en büyük AVM’si olarak tüm Türkiye’ye ulaşan ve kadınların hayatını kolaylaştıran en çok tercih edilen markayız. Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en değerli spor kulüplerinden Galatasaray ile olan işbirliğimizi duyurduk. Galatasaray A Kadın Voleybol takımına sponsor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Galatasaray yıllardır yurtiçi ve yurtdışında başarıları ile ülkemizi gururlandıran bir kulüp. Bu anlamda E-ticaret sektör lideri Trendyol ile Galatasaray Spor kulübünün güçlü sinerjisinden başarılarla dolu bir sezon çıkacağına inanıyoruz. Özellikle kadın voleybol takımına destek olmak bizim için daha da önem taşıyor, çünkü Trendyol olarak, kadınların gücüne inanıyor ve destekliyoruz. GS A Kadın voleybol takımı sponsorluğumuz ile yeni oluşturduğumuz “sen istersen” iletişim platformumuzu duyurduk. “sen istersen” platformu ile kadınlara seslenip güçlerine güç katmak ve kadınları desteklemek istiyoruz çünkü biz kadın ne isterse istesin her şeyi başarabileceğine inanıyoruz.

 Yeniden iş kuracak olsanız yahut yeni bir iş süreci planlayacak olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

Yeniden iş kuracak olsam yine iyi bir pazar araştırması yaparak hedef kitlemin ihtiyaçlarına yönelik bir iş modeli ve strateji oluşturur, doğru ekibi kurarak çalışmalarıma başlardım.

 

Girişimci kimliğinize de değinirsek, yatırım yapmak isteyen gençlere öneriniz ne olur?

Gençlere öneri olarak sunacağım birkaç nokta var. Onlar da şunlar olabilir; çok iyi bir ekip kurmaları gerek öncelikle, daha sonra iş modelini doğru belirlemeliler ve sabırla, odaklarını kaybetmeden yola devam etmeliler. Bunların yanı sıra işlerine tutkuyla bağlı olmalarını da öneriyorum.

 

Bir röportajınızda sitenizden en çok alışverişi kendinizin yaptığını söylüyorsunuz. Bu alışveriş tutkusu işinize nasıl etki ediyor?

Çok yoğun bir iş programım var. Online alışveriş bana zaman açısından çok büyük bir tasarruf sağlıyor. Trendyol mobil uygulaması sayesinde de nereye gidersem gideyim bulduğum boş zamanda bir tıkla alışveriş yapabiliyorum. Ayrıca 48 saat içerisinde de siparişim elime ulaşıyor.

 İş dışında sizi rahatlatan, işinizin stresini attığınız hobiniz, ilgi alanınız var mı?

Günlerim yoğun, dinamik ve hareketli geçiyor. Zinde ve enerjik olmak için hem sağlıklı beslenmeye çalışıyorum hem de spor yapıyorum. Spor yapmayı çok seviyorum, özellikle haftada 3-4 gün sabah erken spor yapıp güne enerjiyle başlıyorum. Böylece yaptığım sporla güne de enerjik başlıyorum iş hayatımda da daha verimli ve üretken oluyorum.

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri