Patronları 'en kötü senaryo' endişesi sardı

31 Ocak 2014 Cuma

Doların rekor seviyeye çıkması üzerine Merkez Bankası'nın şok faiz artışı iş dünyasında yüksek faiz-yüksek kur endişesi yarattı. İş dünyası temsilcileri bu tabloyu en kötü senaryo olarak tanımladı

patronlari-en-kotu-senaryo-endisesi-sardi

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan "Bu 1 sene sürebilecek bir tablo. Büyüme yavaşlayacak. İşzilik artacak. 3-5 ayda neticeleri göreceğiz. bu kötü bir senaryo" derken İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi kurun daha da yükselip faizin de bu seviyede olması durumunda birçok firmanın sıkıntıya girebileceğini belirtti.

Para Politikası Kurulu'nun geçtiğimiz günlerde aldığı faiz artırım kararının ardından dolar dün 2.30 TL seviyesini gördü. FED'in tahvil alımını 10 milyar dolar daha azaltacağı yönündeki kararının ardından yükselmeye devam eden döviz kurları patronların moralini bozuyor. Çünkü Türkiye'deki şirketler bu tabloya hem TL hem de döviz borçlu yakalandı. Kur ve fazilerin yükselmesiyle birlikte her iki tür borçları da yükselen şirketler tablonun bu şekilde seyretmesinden tedirgin.

İş dünyası bu yaşananların zincirleme bir reaksiyonun başlangıcı olduğu görüşünde. Kurda ve faizde yeni bir seviyenin oluşuyor olduğunu dile getiren Özilhan bu dönemi ve süresi konusundaki beklentisini şöyle tanımlıyor: "Düşük yerine yükske faiz ve 2.30'lar sev,yesinde kur dengesi oluştu. Hepimiz buna adapte olacağız. Ama büyüme yavaşlayacak, İşsizlik artacak. Üretimler düşecek. Talep düşecek. Belirli bir dönem böyle gittikten sonra tekrar düzene girecek. Bunun 1 senelik bir gelişim olmasını bekliyorum"

Haziran ayında kur 1.80 seviyesindeyken döviz alanların şimdi 2.30 TL seviyesinden borç ödemesi gerekiyor. Daha düşük fazile TL kredi alanlar da daha yüksek faizle ödeme yapacak. Özilhan "Birçok firma sıkıntıya girdi. Bankaların NPL'leri (takipteki alacakları) artacak" diye konuşuyor.

Hikmet Tanrıverdi dolar bu seviyede kalırsa birçok firmada ciddi kur farkı zararı yazılacağına dikkat çekerek "Bilançolar bozulur. Türk şirketlerin yurt içi ve dışından borçlanması zorlaşır. Ama eğer kur yükselirse o zaman birçok firma sıkıntıya girer" dedi.

Faizlerin yükselmesiyle gözlerin ilk çevrildiği sektör olan inşaatta ise moraller şimdilik bozuk değil. Ancak Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya "Yeni projeler devam ediyor. Satışlar devam ediyor. Belirli noktalardaki güvenle ilgili problem olabilse de bizim gibi firmalar geçmişte bunu aştılar. Ancak döviz artarsa herşey değişir. Başka senaryolar devreye girer." diyor.

Türkiye'de özel sektörün kısa vadeli dış borç stoğu 2013 Kasım ayı itibarıyla 37 milyar 945 milyon dolar seviyesinde.

Kaynak: Ayşegül Akyarlı Güven / The Wall Street JournalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri