Perakende sektörü gücünü koruyor

12 Eylül 2014 Cuma

Bursa Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı İbrahim Özhan, Temmuz ayı Perakende Satış Hacim Endeksi rakamlarındaki artışı değerlendirerek, perakende sektöründe iç talebin gücünü koruduğuna dikkat çekti

perakende-sektoru-gucunu-koruyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Perakende Satış Hacim Endeksi rakamlarına göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5, perakende ciro ise yüzde 10,3 oranında arttı.

Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 14,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1 azaldı.

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkan Yardımcısı İbrahim Özhan, perakende satış hacmi rakamlarını değerlendirerek, “Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttığını görüyoruz. Cirodaki yüzde 10,3’lük artış ise, perakende sektöründe iç talebin gücünü koruduğunu göstermektedir. Temmuz ayında Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi’nin yüzde 1,1, ağustos ayında ise yüzde 0,5 artmasına paralel olarak, rakamlar beklediğimiz oranlarda gerçekleşti” dedi.

TÜİK’in her ay perakende sektöründeki satış rakamlarını toplayarak yayınladığı rakamların, tüketici güveninin ve hanehalkı talebinin kısa dönemli barometresi olarak kabul gördüğüne dikkat çeken Özhan, perakende satışlarının hacmi ve büyüklüğünün de,  iç talebin durumu ve üretim eğilimi noktasında bir gösterge olduğunun altını çizdi.

Satış hacmi artış gösteriyor
Özhan,  açıklamasını şöyle sürdürdü, “Türkiye’de perakende satış hacmi yıllar itibariyle artış göstermekte ve 2009-2013 yılları arasında yıllık bileşik yüzde 7 büyüme ile öne çıkan sektörler arasında yerini almaktadır. Artan kişi başına düşen milli gelir, kredi kartı kullanımı ve demografik yapı gibi unsurlar, büyüklüğü 300 milyar doları geçen sektörü destekleyen unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Bankalararası Kart Merkezi tarafından yayınlanan kartlı ödeme sistemleri 2013 verilerine göre 56,8 milyon kredi kartı bulunmaktadır ve market sektörü harcamaları toplam harcamalar içinde en büyük paya sahiptir. Kredi kartı kullanımı tüketicilerin satın alma eğilimlerini arttırmakla birlikte toptan satışlara da imkân tanımaktadır.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri