Perakende sektörüne yeni kitap

25 Haziran 2014 Çarşamba

Meydan İstanbul Alışveriş Merkezi Müdürü Hakan Yıldız, perakende sektörüne yeni bir kitap kazandırdı. “Alışveriş Merkezi Pazarlama Yönetimi” isimli kitap, alışveriş merkezlerinin bir yarını olması için bugünkü rekabet ortamında ne yapılması gerektiğini sorguluyor

perakende-sektorune-yeni-kitap

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Perakende sektörünü besleyecek kitaplara bir yenisi daha eklendi: Alışveriş Merkezi Pazarlama Yönetimi. Kariyerine Londra’daki lüks perakende sektörünün pazarlama alanında başlayan ve alışveriş merkezi sektöründe pazarlama, kiralama, yönetim departmanlarında görev alarak devam eden Hakan Yıldız tarafından kaleme alınan kitap, alışveriş merkezlerinin bir yarını olması için bugünkü rekabet ortamında ne yapılması gerektiğini sorguluyor.

Kitabın arka kapağında şu ifadelere yer veriliyor: “Günümüzde yaşamın dijitalleşmesiyle hızlı bir şekilde bilinçlenen ziyaretçiler alışveriş zamanları çok kısa, beklenti düzeyleri çok yüksek, bilgi teknolojilerini çok iyi kullanan bir profil çizerek alışveriş merkezlerini yeni ve farklı deneyimler sunmaları için sürekli zorlamaktadırlar.

Alışveriş merkezlerinin ekonomik başarısını direkt etkiler hale gelen ziyaretçi yapısında yaşanmakta olan bu değişimde profesyoneller üzerinde baskı oluşmasına neden olmakta, oluşan bu baskıda alışveriş merkezlerinin pazarlama, kiralama, finans, iş geliştirme ve yönetim departmanları başta olmak üzere tüm iş süreçlerinde ‘performans’ gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.

Alışveriş merkezlerinin varlık nedeni olan ‘ziyaretçi & kiracı & yatırımcı denkleminin yarattığı’ ekonomik performansa odaklanan bu sistemin yönetimi gelecekteki başarının anahtarı haline gelecektir. Yalnız bunu başarabilmek için kazanmayı mümkün kılanın ne olduğunu bilmek gerekir. Çünkü profesyoneller bilmektedir ki, ekonomik başarı olmayınca diğer bütün hedefler en ufak bir anlam dahi taşımamaktadırlar. Bu nedenle kitapta çok sayıda yanıt olsa da yanıtlanması gereken soru, yarın ne yapılması gerektiği değildir. Asıl soru, alışveriş merkezlerinin bir yarını olması için bugün ki rekabet ortamında ne yapılması gerektiğidir.”

Hakan Yıldız kimdir?
1980 yılında Hollanda’da doğan Hakan Yıldız, İngiltere/Londra Forbes College’de başladığı işletme lisans eğitimini Worchester Üniversitesi’nden aldığı pazarlama yüksek lisansı ile tamamladı. Yıldız’ın ICSC/CSM sertifikası başta olmak üzere birçok profesyonel konuda sertifikaları bulunuyor. Kariyerine İngiltere/Londra’daki lüks perakende sektörünün pazarlama alanında başlayan Yıldız, Türkiye’ye döndükten sonra da alışveriş merkezi sektöründe sırasıyla pazarlama, kiralama, yönetim departmanlarında görev alarak Carrefour Haramidere ve Carrefour Ankara Alışveriş Merkezleri’nde Alışveriş Merkezi Müdürü olarak görev yaptıktan sonra kariyerine halen Meydan İstanbul Alışveriş Merkezi’nde devam ediyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri