Perakendenin istihdamı 2023’te 8 milyon olacak

12 Nisan 2013 Cuma

Perakende sektöründeki istihdamın 2023'te 8 milyon kişiye ulaşmasının beklendiğini kaydeden BMD Başkan Yardımcısı Sami Kariyo, sektörün temel ihtiyaçlarının başında yetişmiş ve nitelikli insan kaynağı olduğunu söyledi

perakendenin-istihdami-2023te-8-milyon-olacak

Perakende sektörünün temel ihtiyaçlarının başında yetişmiş ve nitelikli insan kaynağı geldiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı ve Eğitim Komitesi Başkanı Sami Kariyo, "Bu ihtiyaç satış danışmanlarından merkez yöneticilere kadar, perakendenin her kademesi için geçerli" dedi.

Öncelikle geniş insan kaynakları havuzunu oluşturmak gerektiğini vurgulayan Kariyo, "BMD olarak önümüzdeki 10 yıl içinde, perakende sektörünün hangi kademesinde nasıl bir formasyona sahip kaç kişilik bir istihdama ihtiyaç olduğu ve bugünkü eğitim kurumlarımızın bu ihtiyacın ne kadarına yanıt verebileceğine dair akademik bir çalışma hazırlatacağız" diye konuştu.

İnsan kaynakları havuzunu oluşturacak kurumların esas olarak meslek yüksek okulları ve üniversiteler olduğunu ifade eden Kariyo, "Yapacağımız akademik çalışma, YÖK'ten bu havuzun geliştirilmesi konusundaki taleplerimizin temelini de oluşturacak" dedi.

9 bin öğrenci
Tüm perakende sektöründeki istihdamın 2023'te 8 milyon kişiye ulaşacağının tahmin edildiğini kaydeden Kariyo, şöyle devam etti: "Halen ticaret meslek liselerinin perakende bölümlerinde yaklaşık 9 bin öğrenci eğitim görüyor. Nitelikli satış danışmanı havuzu yaratılması konusunda eğitim formasyonunun sektörün ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda müfredatın yeniden yapılandırılması konusunda oluşturduğumuz çalışma grubu hazırlıklarını tamamladığında, Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın temasa geçip ortak bir çalışma zemini oluşturmaya çalışacağız."

Bunun yanı sıra,meslek liselerinin perakende bölümlerinin daha da yaygınlaşmasını sağlamayı hedeflediklerini anlatan Kariyo, "Meslek liselerinin ihtiyaçlarını daha iyi kavrayabilmek ve daha gerçekçi çözümler üretmek için geçen dönem gerçekleştirdiğimiz İzmir Meslek Lisesi ziyaretlerinin benzerlerine devam edecegiz" dedi.

'Perakende aklı' oluşturulacak
İŞKUR'un hem eğitim hem de istihdam konularındaki uygulama ve desteklerinden üyelerini daha etkin şekilde yararlandıracaklarını söyleyen Sami Kariyo, "Perakende sektöründe daha yüksek seviyede bir 'akıl'(retail intelligence) oluşturmak amacıyla örnek vakaların, en başarılı uygulamaların, bu alanda yayımlanmış uzman raporların ele alınıp incelendiği, gerekirse yayınlanabildigi bir yapı oluşturacağız" dedi.

BMD olarak sektörel analizler yapacaklarını belirten Kariyo, elde edecekleri verilerle sektöre rehberlik etmeyi hedeflediklerini anlattı.

“Perakendecilik kariyer yapılabilecek bir meslek”
Perakende eğitim müfredatı konusundaki önerilerini YÖK'e aktaracaklarını söyleyen Sami Kariyo, "Bu önerilerin hayata geçirilmeleri konusunda ikna edici olacağız. Üniversitelerde gerek akademik kadroya gerekse de öğrencilere BMD'nin ve markalarımızın tanıtılması gerek. Özellikle eğitimlerde perakendeciliğin kariyer yapılabilecek bir meslek olduğu vurgulanmalı" dedi.

Kariyo, "Komitemizin temel işlevlerinden biri de mevcut çalışanlarımızın her seviyedeki eğitim ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak" diye konuştu.

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri