Rafta başka kasada başka fiyat

17 Mayıs 2013 Cuma

Market raflarında bulunan ambalajlardaki gram oyunundan sonra müşteriler şimdi de rafta ayrı, kasada ayrı fiyatla karşılaşıyor

rafta-baska-kasada-baska-fiyat

Sabah gazetesinin marketlerin 'ambalajda gram oyunu' yaparak tüketiciyi yanılttığına dair yazdığı haber tüketicilerden büyük destek gördü. Twitter başta olmak üzere sosyal medya ve e-mail aracılığıyla alınan bildirimlerden tüketicilerin farklı konularda da marketler ve birçok tedarikçiden şikâyetçi olduğu tespit edildi. Öne çıkan sorunların başında ise marketlerin müşteriyi yanıltacak şekilde yanlış fiyat etiketi ile satış yapmaları geliyor.

Müşteriyi suçluyorlar
Reyonda düşük fiyattan gösterilen ürün kasada daha yüksek fiyattan satılıyor, müşteri fişe bakıp fiyatı takip ederse, aradaki fark çoğu zaman müşteriye iade ediliyor. Onlarca kalem ürün arasında tüketicilerin gözünden kaçan fiyat farkı ise doğrudan marketin kasasına gidiyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir tüketici yine ismini vermediği bir zincir markette yaşadığı olayı şöyle özetledi: "Raftan bir paket toz puding aldım. Etikette 1.35 TL yazıyordu. Kasadan fişi alıp kontrol ettiğimde benden 2.99 TL aldıklarını gördüm. Danışmadaki yetkiliyle reyona gittik. Fiyat 1.35'ti. Yetkili bazen böyle hatalar olduğunu söyledi. Ben de aradaki farkı talep ettim. Ürünü iade edebileceğimi, farkı ödemeyeceklerini söyledi. Üstelik beni etiketlerin yerini değiştirmekle suçladılar."

Marketlerin hepsi aynı hatayı yapıyor diyerek genelleme yapmak yanlış olur. Ancak çok sayıda tüketici hep aynı konuya vurgu yapıyor.

Kampanya kurnazlığı
Marketlerin yaptığı pazarlama kurnazlığından birinin de '3 al 2 öde' gibi kampanyalar olduğu ortaya çıktı. Bir tüketici, "Rafta bir paket kakaonun 50 kuruş olduğunu gördüm. Promosyon sepetinde aynı ürünün '4 al 3 öde' fiyatı ise 2 TL idi. Fiyat cazipmiş gibi hava yaratılıyor" dedi.

Perakende danışmanı Nurullah Öztürk, rekabet nedeniyle bu tür yöntemlere başvurulduğunu söyledi. Tüketicinin dikkatli olması gerektiğini belirten Öztürk, "Marketler tedarikçiye fiyat baskısı yapıyor. Başvurulan yollar yanlış" dedi.

Oyun bebek bezine de sıçradı
Ambalajdan gram çalma oyununa sadece gıdada değil, bebek bezi gibi hızlı tüketim ürünlerinde de rastlandığı belirtildi. Bir çocuk bezi üreticisinin 2 ay içerisinde önce paketlerdeki miktarı 4-6 adet azalttığı, sonra bebek bezlerinin ebatlarını değiştirdiği, ardından yine paketlerdeki adetleri azalttığı ifade edildi.

Bir tüketici, "Ancak fiyatlar halen aynı" dedi. Marketlerin bir diğer haksız kazancının da bazı ürün gruplarında bir haftada yüzde 50'ye yakın zam yapmaları olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri