Sahnelerin güleç yüzü Suzan Kardeş

29 Temmuz 2015 Çarşamba

İnsanları bazen olmak istedikleri bazen de hiç hayal etmedikleri karakterlere büründüren sihirli ellere sahip Suzan Kardeş, makyözlüğünün yanı sıra her parmağına ayrı bir marifet yerleştirmiş. Hikâyesine 1982’de başlayan ve disiplinli çalışmayı beceremese de görev adamı olduğunu söyleyen Kardeş’in tavsiyesi “Hayal kurmaktan kaçmayın…”

sahnelerin-gulec-yuzu-suzan-kardes

Onur KAYA

Makyaj yapmaya ilk olarak Hürriyet Gazetesinin fotoromanlarında başladınız. Bize bu dönemin öncesini ve mesleğe nasıl başladığınızı anlatabilir misiniz?
Fotoromanlık serüvenim 1982 yılında Liza Tuna ile başladı. Bu sırada babam İstanbul’dan ev aldı. Eşyalarımız trenle geldi, biz otobüsle. Akrabalarımızı ve köpeğimizi orada bıraktık. Sekiz yaşındaydım. Acıklı bir hikâyeydi. Babaannemden sonra ailenin en büyüğü babamdı. Herkes, bu yaşta göç yapılır mı, dedi. Babamsa “Tito ölünce burada kardeş kardeşi vuracak, ben çocuklarımı selamete çıkaracağım” dedi ve göç maceramız böylelikle başlamış oldu. Meşhur Figaro Kuaför’de çalışırken Liza Tuna ile tanıştım ve bana akşamları Şan Tiyatrosu’na gelir misin diye sordu. Hisseli Harikalar Kumpanyası’nda akşamları perukları taramamı istedi. Kabul ettim. Böylece şov dünyasına girmiş oldum ve hem saç hem de makyaj yapmaya başladım.

Bize doğduğunuz yer olan Yugoslavya’dan bahseder misiniz?
Eski Yugoslavya diye bilinen bir yerde doğdum. Ve orası da Kosovska Mitrovica idi. Türklerin daha fazla olduğu bir şehirdi. O zaman tabi ki Kosova’nın baş şehri Priştine idi. Halen öyle ama o dönemde baş şehir Beyrut olduğu için biz aslında bir kasaba şehrinde yaşıyorduk.  

Beş yaşında birçok dili konuşabiliyormuşsunuz. Bu nasıl oldu?
Çünkü Kosova bölgesi savaştan önce bütün dillerin konuşulduğu bir yerdi. Makedon, Boşnak, Arnavut, Hırvat, Sırp, Türk. Yani hepimiz bir arada yaşıyorduk. Yani o yüzden de işte sokakta bakkal Arnavut, kasap Makedon oluyordu. Bunun yanı sıra sokakta ve her yerde farklı dil bilen çocuklarla beraber büyüdüm. Bu yüzden de zaten dilleri öğrenmeme imkân yoktu. Benim jenerasyonda her çocuk en az 3-4 dil bilirdi.

Balkan şarkıları, ezgileri deyince ne anlamalıyız?
Düğün ve cenaze…

Reklam filmleri, tiyatro toplulukları ve daha birçok alanda yaptığınız makyajlarla dikkatleri üzerinize çekmeyi başardınız. Bizim bildiğimiz bir banka reklamı için Haluk Bilginer’e yaptığınız ‘Atatürk’ makyajı sizin için oldukça önemli bir yere sahip. Sizin mihenk taşı olarak kabul ettiğiniz ve çok sevdiğiniz projeleriniz hangileri oldu?
Metin Serezli’ye yaptığım Necip Fazıl Kısakürek makyajı, Belene dizisi, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Türkan Şoray’ın başrolünü oynadığı Tatlı Betüş dizisi, BKM’de Bir Demet Tiyatro ile başlayan hikâyemde BKM’nin yaptığı ilk film Vizontele ve tüm filmlerinde yarattığım tiplemeler benim için oldukça önemli bir yere sahip. Son dönemlerde Tolga Çevik’e yaptığım reklamlarda ki tiplemeler, Komedi Dükkânı, Arkadaşım Hoş geldin de ki tiplemeler. Yılmaz Erdoğan’ın rol aldığı son reklam filminde ki yaptığım banka tiplemeleri, Binnur Kaya, Demet Akbağ ve Turgut Özal Hologram çalışması, sevdiğim projeler arasında yer alır.

Sezen Aksu, Türkan Şoray, Goran Bregoviç, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Tolga Çevik ve daha birçok ünlünün sanatçının sahne makyajını yaptınız. Peki ya makyajını yapmayı çok istediğiniz Türkiye’de veya dünyada bir star var mı?
Madonna’ya makyaj yapmayı çok isterdim.


Şarkı söyleme isteğinizin Sezen Aksu’yla ortaya çıktığını biliyoruz. Bu durum nasıl gelişti?
Beni benden fazla tanır Sezen Hanım. Bir gün sahnede bana “Hadi bakalım, ben senin hikâyeni biliyorum, şimdi herkes öğrensin” dedi ve yola da öyle çıktık. Daha sonra ilk albüm çalışmasına onun stüdyosunda başladım.

Sizin için sahnenin, müzik yapmanın anlamı nedir?
Şarkı söylemek her gece bir film hikâyesi gibi geliyor bana. Sahnede olmak bana kendimi güvende hissettiriyor.

Sizce kendi varoluşunuzu en iyi ne ile ortaya koyuyorsunuz?
Kendi varoluşumu ürettiklerimle ortaya koyuyorum.

Kızınızdan bahsetsek. Tanıyabilir miyiz kısaca kendisini?
Bir kızım var Begüm isminde. Kendisi 30 yaşında ve grafik tasarım işiyle ilgileniyor.

Baktığımız zaman karşımızda kale gibi bir kadın var. Bu güzel kadının özlem duyduğu bir şeyler var mı acaba? Kendinizde huysuzlandığınız ve düzeltemediğiniz bir özelliğiniz var mı?
Aslına bakarsanız kendimi pek disiplinli olarak tanımlamam. Kendi hayatımda spor vs yapamam. Disiplinde giden bir şey de olmadı hayatımda. Çünkü ben görev adamıyım biraz. O yüzden de bana verilen görevi yapmayı severim. Gocunmam bundan. Hedef göster bana, ben orayı elde edene kadar şartları zorlar yaparım. O gün ne yapmam gerekiyorsa yapmaya çalışırım. Bazen de hiç olmayacak kadar tembelleşirim. Ama disipline gelirsek maalesef hiç disiplinli olamadım tam anlamıyla. Keşke olabilseydim. Bir de disiplinli olmak yalnız başına olacak bir şey değildir. Biraz ekip işidir bu. Organize olmakla ilgili bir şeydir.

Gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz?
Gelecekte kendimi bacağımda ekoseli battaniye ve çok süslü sallanan bir koltukta hikâyelerimi karşımda oturan bir sürü gençlere ve torunlarıma anlatırken görüyorum. Çünkü anlatılacak çok şeyim var.

Vazgeçemem dediğiniz neler var?
Başta kızım, kırmızı rujum, bilekliğim ve hayallerim.

Devam eden ve önümüzdeki süreçte var olacak projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Hayallerimi gerçekleştirmeye devam ediyorum. Şanslı biri olmanın yanında hep çalıştım ve çalışmanın karşılığını hayallerime ulaşarak aldım. Her çarşamba kendi günü ve saatimde Beyoğlu Zarifi sahnesindeyim… Yeni şarkımız ‘Şişede Bade Durmaz’ ı çıkarttık. Her yıl mayıs ayında ritüeli bozmadan bir şarkı veya albüm çıkartırız. Hıdrellez’in şansına inanırım ben.  Sinema ve dizi çekimleri devam, 360 TV’de hafta içi her gün “Suzan’a Geldiler” programımız devam ediyor. Kendi Youtube kanalım var ve onun üzerine çalışmalarımız devam etmekte. “Kaçın Suzan” geliyor isimli projemizde makyaj yapmanın sırlarını ve püf noktalarını anlatıyorum. Sokakta birini bulup makyaj yapıyorum ve bunu kendi kanalımızdan paylaşıyoruz. Her an her yerden çıkabilirim. Sayfamıza abone olup takip ederlerse işlerine yarayacak birçok bilgiye ulaşacaklardır. Sosyal medyadan da zaten her projemizi duyurmaya devam ediyoruz. Bizi takipte kalın.

Bu dünyaya ve sevenlerinize ne mesajınız var?
Herkese sevgiler… Hayal kurmaktan kaçmayın…

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri