Satın-alma, kategori yönet!

30 Ekim 2012 Salı

Herhangi bir gazetenin herhangi bir sayfasındaki herhangi bir şirketin herhangi bir ilanına gözüm takıldı, bu ilan bana oldukça yakın geldi

İşin gereklilikleri:


•Satın alma pozisyonunda en az 10 yıl tecrübesi olan,
• Grup satın alma süreçlerinde 5 yıl yönetici olarak görev yapmış,
•Tercihen kurumsal firmalarda deneyimli,
• Grup satın alma stratejisini oluşturabilecek,
• Tüm satın alma faaliyetlerini denetleyebilecek,
• Yurt içi, yurt dışı satın alma sürecini yönetebilecek,
• Yüksek bütçeli satın alma süreçlerinde deneyimli,
• MS Office programlarını etkin kullanabilen…

2000’li yılların başında Alman kökenli bir firmaya bilinirliği yüksek bir danışmanlık firması tarafından “Satın Alma Müdürü” pozisyonu için benzer niteliklere uygunluğum dolayısıyla görüşmeye çağırılmış ve yaklaşık 5 sene bu görevi yürütmüştüm. O dönemler satın alma döneminden kategori yönetimine geçiş dönemiydi, bu dönem kapandı lütfen şirketlerinize yukarıdaki ilanlar gibi ilanlar vererek yönetici almayın, bu şekilde sadece “satın-alırsınız”, sizlerin kategorilerinizi yönetecek kişilere ihtiyacınız var.

Bahsi geçen 2000’li yıllar üreticiler, perakendeciler ve müşteriler için zorlu yılların başlangıcı sayılır sektörümüzde. Ekonomik ve ticari koşullar, artan rekabet, gelir düzeyi düşerken ihtiyaç, istek ve beklentileri artan tüketiciler, bir tarafta yoğun reklamlar arasında hangi ürünü seçeceğine karar veremeyen müşteriler ve daha başka sebepler… Diğer tarafta bu müşterilere ürün ve hizmetlerini sunan perakendeciler, imalatçılar, distribütörler…

Bu yeni döneme perakendecilik için kategori yönetimi çağı diyoruz. Bu yeni pazarlama çağının başında farklı dağıtım kanalları ile karşılaşan tüketiciler şaşkın durumdalar. Tedarikçiler büyük tavizler vererek ve büyük maliyetlere katlanarak satış noktalarına verdiği ürünlerin kurtlar sofrasına atıldığını bilmemektedir, bazıları iflas bayrağını çoktan çekmiş, bazı merdiven altı üreticiler ise etik olmayan satın alma biçimleri dolayısıyla büyümüşler. Tüketici ise ürün kirliliğinin olduğu satış noktalarında bilinçsizce alışveriş yapıyor. Peki, bu durumda ve koşulda kim avantaj sağlıyor? Bu kadar ürün fiyat ve avantajın arasında nasıl tercih yapacaksınız? Marka sadakatini nasıl koruyacaksınız? Alışveriş için ayırdığınız süreyi nasıl efektif kullanacaksınız?

İşte bu yüzden, perakende mağazalarda yer tahsis etme konusu özel bir önem taşır ve bu yüzden altını çizerek satın almacı almayın kategorinizi iyi yönetin diyorum. Unutmayın, mevcut mağazanızdaki mevcut tüm alanın mümkün olduğu kadar verimli kullanılması gerekir. Bu verimliliği sağlayabilmek için kategori yönetim süreçlerinin irdelenmesi, adımlamaların yapılması, buna göre bir ekip oluşturulması lazım. Peki, nedir bu süreç ve nasıl adımlamalı?

1. Kategori tanımlama:
Kategori planlama sürecinin ilk adımıdır. Bu süreçte kategori, alt kategori ve temel bölümlemede yer alacak ürünler kararlaştırılır. Bu adımlama yapılırken ilgili kategori ve bu kategoriyle ilintili ürünlere hâkimiyet önemlidir.

2. Kategori görevi:
Bu aşamada çapraz kategori tahlilleri ile göz önünde bulundurulan tüketici, tedarikçi, piyasa koşulları, rekabet durumu temeline göre o kategorinin amacı belirlenir ve hedefleri saptanır. Bu adımlama yapılırken ürün bilgisinin yanında pazarlama konusuna hâkimiyet önemlidir.

3. Kategori değerlendirme:
Bu aşama veriler ve ilgili bilgilerin toplanmasını ve geliştirilmesini kapsar. Öncelikle iyi bir data toplama ve raporlama alt yapısı ve analiz yapma, yorumlama konusuna hakimiyet gereklidir.

4. Kategori derece kart:
Bu aşama performansın ölçülmesidir. Ölçme, hedef brüt kâr payı, envanter hedefleri üzerinde yoğunlaşılır. Bu aşamada iyi bir finansal bilgi, bütçeleme ve takip yeteneğine sahip olunmalıdır.

5. Kategori stratejileri:
En temel kategori stratejileri; nakit yaratma, ilgi çekme, kâr sağlama, trafik yaratma gibi konuları kapsar.  Trafik artırma stratejisi tüketiciyi dükkâna ve rafa çeker, rafın yanına konulan doğru bir çapraz ürün ise kâr sağlar.

6. Kategori taktikleri:
Bu aşama, en uygun fiyatlandırma, tutundurma, ürün çeşitlendirme ve raf yönetiminin kararlaştırılmasını kapsar. Bu aşama için stratejiler, derece kart ve kategori görevleri üzerinde detaylı çalışılmalıdır.

7. Planın yürütülmesi:
Genellikle bir yürütme planı yapılması gereken temel işleri, her bir için ne zaman tamamlanacağını ve her bir görevden kimin sorumlu olduğunu kapsar. Bu aşamada iyi bir proje yönetimi gerekir.

8. Kategori denetimi:
Bu süreç bütün planın belirlenen sonuçlarının düzenli olarak yönetilmesini ve takibini kapsar. Bu aşamada iyi bir denetçi olmak gerekir.

Peki, siz bu sürecin neresindesiniz ve bu sürece sahip çıkan ve bilen gerçek kategori yöneticileri ile mi çalışıyorsunuz? Bu konu çok detaylı ve benim çok önem verdiğim bir konu, detay için 7/24 benim dükkân açık sorularınız için. Burada satırlar kısıtlı fakat cevaplar için her zaman vakit var.

Unutmayın, kategori yönetimi, sadece raf yeri tahsisi ve o rafa uygun fiyatlı ürün yerleştirme değil, belirli bir ürün kategorisinin stratejik iş birimi olarak ele alınması, planların yapılması, uygulamaların (sergileme, gösteri, diğer promosyonel uygulamalar vb.) gerçekleştirilmesi ve kontrol edilmesidir.

Yeni bir ayda sevgiyle ve güzellikle kalın…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri