Shopping Fest hazırlıklarına başlandı

02 Mayıs 2013 Perşembe

Bu yıl 8,5 milyarlık ciro beklenen İstanbul Shopping Fest’in (İSF) yurt dışı tanıtımına Bakü'den başlandı. İSF İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük Azeriler’e, “Haziran'da sizi İstanbul'da gözleyirik” diye seslendi

shopping-fest-hazirliklarina-baslandi

Sadece İstanbul'da değil, bütün perakende sektöründe ciroları yüzde 50'ye varan oranlarda artıran İstanbul Shopping Fest (İSF), 8-30 Haziran'da 3'üncü kez düzenlenecek. Her yıl yabancı turistlerin İstanbul'a akın etmesine neden olan festivalin yurt dışı tanıtım turlarına Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlandı. Tanıtım heyetinin rotasında Katar, Dubai, Sofya ve Moskova da var. Geçen yıl 21 gün süren ve 7,5 milyar lira elde edilen festivalden bu yıl 23 günde 8,5 milyar TL gelir bekleniyor. İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük, geçen yıl festival döneminde İstanbul'a gelen Azeri turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 arttığını belirterek, “Bu nedenle turumuza Bakü'den başladık” dedi.

Yabancıdan 500 milyon
Bu yıl da yabancı turistlerden festivale büyük ilgi beklediklerini dile getiren Küçük, “Yabancıların festivaldeki harcamasının bu yıl yüzde 25 artarak 500 milyon liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. İstanbul'da 92 AVM'nin bulunduğunu vurgulayan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu AVM'lerin toplam metrekare büyüklüğü 3,2 milyon metrekare. Bu da Lüksemburg'dan daha büyük bir değeri ifade ediyor." İSF İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan da, geçen yıl 21 günde İstanbul'a yaklaşık 1 milyon turist geldiğini belirterek, "Bunun yüzde 10'unu İSF sağladı. Bu yıl bu oranı yüzde 15'e çıkarmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Yurt dışı tanıtıma 15 milyon dolar
İSF, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Ticaret Odası ve THY'nin desteği ile BMD, AYD gibi pek çok sektörel dernek tarafından düzenleniyor. Festivalin yurtdışı tanıtımı içinse 15 milyon dolarlık kaynak ayrıldı.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri