Şimdi hasat zamanı

03 Eylül 2012 Pazartesi

Her şeye rağmen geleceğe umutla bakmalı, beslenmemizde önemli bir yere sahip olan tarımsal ürünler üretimini ihmal etmemeliyiz. Genç ve sağlıklı kalmak istiyorsak, bakliyat ürünlerini tüketmeye devam etmeliyiz

Kaliteli ve güzel bir ürün elde etmek için, gerekli olan şey: Toprak, hava, su, güneş bir de kaliteli tohumdur. Her yılın ortalarına ve sonuna doğru ekilişler olur ve bu ekilişlerin yaklaşık olarak 4,5-5 ay sonrası da hasadı yapılır. Sektörümüz ile ilişkili ürünlerin ekilişi, mercimek ve buğday ortalama aralık ayı gibi; fasulye, barbunya, nohut ve pirinç ekilişleri yaklaşık olarak nisan mayıs gibi yapılır.

Bu yıl yeni ürün elde etmeye, Haziran başı gibi kırmızı mercimek ve buğday hasadı ile başladık. Mercimek ekilişi genel olarak geçen yıldan az olmasına rağmen verimlilikte çok yüksek bir verim aldığımız belirtiliyor. Özellikle mart ve nisan yağmurları sayesinde çevredeki bitki örtüsünden ve renklerdeki canlılıktan da anlaşılacağı gibi mercimek ve buğday rekoltelerinin de olumlu etkilendiği belirtiliyor.

Gaziantepli bir dostum, gözlemlerine değer verdiğim sanayici bir arkadaşım, her hasat dönemi mercimek ekiliş alanlarını ve mahsul verimliliğini gözlemlemek ve bizzat görmek için, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kendince belirlediği önceki yıllarda ekilen ekiliş alanlarını, yeni ekiliş alanlarının olup olmadığını her yıl aracına binerek kısa bir Güneydoğu Anadolu turu yaparak gözlemliyor. Ve gözlemlerini sağ olsun her yıl benimle mutlaka paylaşıyor.

Değerli dostumdan ve Mersin’de dış dünya ile bağlantılı başka meslektaşlarımdan aldığım diğer bilgileri karşılaştırdığımda, bu yıl kırmızı mercimekte arz ve talep dengesinde, mal arzı daha ağır basıyor.

Mal arzının daha ağır basması, arz ve talep dengesinde fiyatların yumuşamasına da etki ediyor. Nasıl mı?  İşte böyle: Örneğin toptan olarak alıp satılan kırmızı mercimek mayıs ayı içinde 1,65-1,70 TL artı KDV (yüzde 1) bandında iken, mal arzındaki baskıdan dolayı önce 1,60’a daha sonra kademeli olarak 1,30’lara kadar gerilemiştir. Bu gerileme kırmızı mercimeğin hammaddesi olan kabuklu mercimekte fiyatların kg olarak 1 TL ye kadar düşmesi anlamına gelmektedir.

Yeşil mercimek hasadı da kırmızı mercimekten 1 hafta 10 gün sonra başladı. Ancak yeşil mercimekte geçmiş yıllardaki gibi hem ekilişimiz hem de verimliliğimiz maalesef düşüktür. Yeşil mercimek ağırlıklı olarak kanada ve ABD den yapılan bağlantılardan karşılanmaktadır.

İthal yeşil mercimekte de toptan piyasa satış fiyatları 1,90-2.00 TL’den seyrederken, aynı standartlardaki yeni yerli mahsul yeşil 2,35-2,40 TL den teklif edilmektedir. Yeşil mercimek hammadde fiyatı yani natürel, işlenmemiş fiyatı da 2,00 TL civarındadır. Ayrıca buğday rekoltelerinin de iyi olduğu yönünde bilgiler almaktayız.

Buğday çeşitlemelerinde kısmen sıkıntı olduğu piyasadaki hareketlilikten anlaşılmaktadır. Ekmeklik buğdayda bu yıl sorun olmazken makarnalık sert buğdayda ekilişin az olduğu ve sezon sonunda kısmi ihtiyaç olacağı sanayici cephesinde konuşulmaktadır.

Makarnalık sert buğdaydan aynı zamanda bulgur üretimi de yapılmaktadır. Buğday piyasalarında hem makarna hem de bulgurda geçtiğimiz son bir ayda yaklaşık olarak yüzde 10 civarında bir fiyat yükselmesi yaşanmıştır. Bunun nedeninin de sert buğdaya olan talep ve mal arzındaki yetersizlik olduğu konuşuluyor. Dışarıdan ithalatı yapılan buğday da genellikle iç ihtiyaç kaynaklı olup, üretim eksikliğinden kaynaklanan ya sert ya da yumuşak olan ekmeklik buğday çeşitleridir.

Nohut, fasulye ve pirinç ile de kısmen sizleri bilgilendireyim. Nohudun Gaziantep yöresinde hasadı başladı. Gönen beyaz nohut hasadı da yakın bir zamanda başlayacak. Fasulye hasadının Ağustos ortaları gibi başlayacağı düşüncesindeyim.

Pirinçte de bu yıl, aşırı yağışlardan dolayı ekilişlerde gecikmeler yaşandı. Genellikle Mayıs içinde bitirilen ekilişler bu yıl da Haziran ayına sarktı. Ekilişin uzamasından dolayı genellikle Eylül başı gibi başlayan pirinç hasadının bu yüzden Eylül sonuna doğru sarkabileceği konuşuluyor.

Mevsimsel değişikliklerden dolayı ekiliş ve hasatta da sapmalar olabiliyor. Yaz ayında Samsun’da yaşanan, Rusya Krasnador’da yaşanan ve can alan sel felaketleri hem bizleri üzüyor hem de endişelendiriyor. Her şeye rağmen geleceğe umutla bakmalı, beslenmemizde önemli bir yere sahip olan tarımsal ürünler üretimini ihmal etmemeliyiz. Genç ve sağlıklı kalmak istiyorsak, bakliyat ürünlerini tüketmeye devam etmeliyiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri