Sütçüye AB dopingi: 1 milyar dolar

24 Nisan 2013 Çarşamba

Sütte AB kapısının açılması hayvancılık sektörünü uçuracak. İhracat izni alan firma sayısının 6'dan 20'ye çıkması bekleniyor. İhracatın da bir yıl içinde 228 milyondan 1 milyar dolara çıkması hedefleniyor

sutcuye-ab-dopingi-1-milyar-dolar

Hükümetin 2.5 milyarlık destek sağladığı hayvancılık sektörü, süt ve süt ürünleri ihracatında AB kapısının açılmasıyla büyük bir sıçrama yaptı. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, 2002'de hayvancılığa verilen desteğin 83 milyon lira olduğunu hatırlatarak, "Hükümetimiz hayvancılığı çok destekliyor. Bu yıl sadece süt üretimine verilen destek 500 milyon liraya yükseldi" dedi. Süt üretiminin 2009'dan bu yana her yıl 1 milyon litre arttığını belirten Çallı, "Üretimimiz 15.5 milyon litreye ulaştı" dedi.

1 milyar dolara çıkacak
Harun Çallı, AB açılımıyla sektörün uçacağını söyledi. AB'ye ihracat izni alan firmaların Ak Gıda, Sek, Aynes, Algida, Golf Dondurma ve Pınar olduğunu belirten Çallı, "3 yıldır mücadele veriyoruz. Brüksel'de bu iş için lobi firmasıyla bile anlaştık. Sonunda izni aldık. Üstelik izin yetkisi AB'den bizim Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na geçti" dedi.

3 ay içerisinde 4 misli firmanın daha izin alacağını açıklayan Çallı, "AB'ye ihracatımız da bir yıl içinde 228 milyondan 1 milyar dolara çıkacak" diye konuştu. Çallı, özellikle süt besiciliğinde Doğu ile Trakya ve Konya bölgesinde yatırımların arttığına dikkat çekti. 1 milyon litre süt üretimi için binlerce kişiye istihdam sağlandığını belirten Çallı, "Her ilin önde gelenleri bu işi yapıyor. Doğu'da özellikle Ziraat Bankası'nın verdiği krediler etkili oldu. Süt üreticiliğini 'business' yani 'iş' haline getirmemiz şart" dedi.

Süt tozunda büyük fırsat
Süt ve süt ürünleri ihracatında AB kapısının açılması, süt tozu üretimine de yarayacak. Türkiye'de 3 yıldır yasaklanan süt tozu ithalatı, iç pazardaki üretimi artırdı. Her yıl 20 bin ton süt tozu ithal eden Türkiye'de, hükümetin kilo başına verdiği 2-3 liralık desteklerle bugün 84 bin tonluk üretim rakamına ulaşıldı.

Çallı, "Yatırımlar artıyor. Bu alanda en az 5 yeni firmalar kuruldu" dedi. Bilindiği gibi Çin'deki birçok gıda ürününde melamin maddesi tespit edildi. Dolayısıyla ülke süt tozu ithalatını artırdı. Tıpkı geçmişte AB'yle olduğu gibi Rusya ve Çin'in de bizden ithalat yapmadığını hatırlatan Çallı, "Şimdi AB kapısını açtık. Bu ülkelerle de görüşeceğiz. İhracatı başlatmak istiyoruz" dedi.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri