Tekstile piyango çıktı

30 Eylül 2013 Pazartesi

Sekiz yıldır kan kaybedilen ABD pazarına kurdaki artışın etkisiyle yeniden odaklanan Türk hazır giyim sektörüne piyango vurdu. C.E.M. and Tau Investment isimli fon 30 firmaya 1 milyar dolarla ortak olmak istiyor

tekstile-piyango-cikti

Türk tekstil ve hazır giyim sektörü kotaların kalkmasının ardından son 8 yıldır etkinliğini kaybettiği ABD pazarında yeniden hedef büyüttü. Kurların artışıyla hareketlenmeye başlayan hazır giyim ihracatına bir piyango da milyar dolarlık fonlar vurdu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) önderliğinde 27 firmayla New York'a giden Türk heyetine, ABD'nin ünlü yatırım fonu C.E.M. and Tau Investment Funds'tan 1 milyar dolarlık ortaklık teklifi geldi.

30 firmaya ortak olacak
İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Bu fon 25-30 Türk tekstil firmasına ortak olmak istiyor. Her firmaya 25 ile 50 milyon dolar arasında kaynak aktaracaklar. Toplamdaysa 1 milyar dolarlık yatırım yapmak istiyorlar" dedi. Öte yandan Sun Capital Partners isimli farklı bir Amerikan fonuysa Türk firmalardan alım yapmak istediğini açıkladı. Tanrıverdi, bu tür fonların Türkiye'ye üretim anlamında yatırım yapmasının ABD ile Türkiye arasında gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşması'na olumlu katkı yapacağını bildirdi.

Büyük fırsatlar görüyoruz
STA için lobi faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Tanrıverdi, anlaşmanın sağlanması durumunda ihracatın uçuşa geçeceğini söyledi. Tanrıverdi, New York'ta 2 gün süren ikili görüşmelere ABD'li firmalardan yoğun ilgi geldiğini açıklayarak şöyle konuştu, "ABD'ye halen 450 milyon dolar olan ihracatımızı kurdaki artışın da etkisiyle 2014'te 800 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2005'te bu ülkeye ihracatımız 2 milyar dolardı. Rakam son 8 yıldır düşüşe geçti. ABD unuttuğumuz bir pazardı. Ancak burada çok büyük bir tüketim var. Özellikle Türk denim firmaları için büyük fırsatlar görüyoruz. Buraya büyük markalarla girmeliyiz."

Firmalar görücüde
New York Gotham Hall'da düzenlenen ikili görüşme platformuna Türkiye'den denim, iç ve dış giyim ile triko üreticileri katıldı. Firmalar yoğun ilgi gördü.

Devler geldi
Türk firmalarıyla ikili görüşmeye aralarında Andrew Marc, Cole Haan, Dockers, Lee, Aeropostale, Eddie Bauer, Abercrombie&Fitch, Puma, Rebeca Taylor, Tory Burch ve Bon Marche gibi ünlü markaların olduğu 79 ABD firması geldi. İHKİB Hedef Pazarlar Komitesi Başkanı Mustafa Gültepe, ABD'ye odaklanmanın zamanının geldiğini söyledi. Gültepe, "ABD'de pazarımızı kaybettik ama yeniden kendimizi göstermek istiyoruz. Kur artışlarının da bunda olumlu etkisi olacak. Kısa zamanda ihracatımız artacak" dedi.

Kaynak: Sabah / Özge YavuzGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri