Türk firmaları çekiniyor

21 Ekim 2013 Pazartesi

Strategy International Başkanı Şevki Akaydın, “Türkiye'den 50 firma ürünlerini Wal-Mart ve Tesco'da satışa sunsa yılda 775 milyon dolar civarında ek ihracat geliri elde edilir” dedi

turk-firmalari-cekiniyor

Strategy International Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Akaydın, Türk firmalarının Tesco ve Wal-Mart gibi büyük perakende market zincirlerine ürünlerini satma konusunda çekingen davrandığını belirterek, “Türkiye'den 50 firma ürünlerini Wal-Mart ve Tesco'da satışa sunsa yılda 775 milyon dolar civarında ek ihracat geliri elde edilir” dedi.

Akaydın, dünyanın en büyük mağaza zinciri Wal-Mart'ın Amerika'da 4 bin 92, dünya genelinde ise 6 bin 242 mağazası bulunduğunu, şirketin 2012 yıllık cirosunun 444 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye'de Kipa'nın da sahibi olan bir diğer büyük zincir grubu Tesco'nun 2012 cirosununsa 72 milyar dolar olduğunu aktaran Akaydın, dünya çapında 7 bin 91 mağazası olan şirketin sadece İngiltere'de 3 bin 146 adet marketi bulunduğunu kaydetti.

Türk firmalarının Tesco ve Wal-Mart gibi büyük zincirlere ürünlerini satma konusunda çekingen davrandığını vurgulayan Akaydın, sözlerine şöyle devam etti, “Oysa Türk şirketlerin bu grupların birisinde ürününü satışa sunması hem satış geliri, hem de prestij açısından büyük kazançlar sağlar. Örneğin bir firmanın ürününün Tesco'nun İngiltere mağazalarında satışa sunulduğunu varsayalım. Mağaza başına ortalama yıllık bin 500 pound satış hacmi elde edildiğinde 3 bin 146 mağaza üzerinden yıllık 4 milyon 719 bin pound, yani yaklaşık 7 milyon 315 bin dolarlık satış geliri demektir”.

Akaydın ayrıca, “Benzer şekilde Wal-Mart Amerika'da satışa sunulan ve yıllık ortalama 2 bin pound satış hacmi yakalayan bir ürün de firmaya 8 milyon 184 bin dolarlık satış hacmi sağlayacaktır. Bu her iki ülkeden toplam da 15 milyon 499 bin dolarlık gelir elde etmek demektir. Türkiye'den 50 firma ürünlerini Wal-Mart ve Tesco'da satışa sunsa yılda 775 milyon dolar civarında ek ihracat geliri elde edilir” diye konuştu.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri