Türkiye Euro bölgesini geçti

18 Kasım 2013 Pazartesi

Perakende satış hacmi Türkiye'de eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken, Euro Bölgesi'nde yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,3 azaldı

turkiye-euro-bolgesini-gecti

Türkiye, perakende satış hacminde aylık yüzde 0,2'lik artışla Euro Bölgesi ve AB'yi geçti.

Eurostat ve Türkiye İstatistik Ofisi'nden (TÜİK) derlenilen verilere göre, perakende satış hacmi Türkiye'de eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken, Euro Bölgesi'nde yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,3 azaldı.

Türkiye'de gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç)  ise yüzde 1,4 artarken, Euro Bölgesi'nde gıda içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,5 oranında azalma görüldü. Gıda dışı satışlarda Euro Bölgesi'nde yüzde 0,1 oranında düşüş yaşanırken, AB'de ise yüzde 0,3 oranında bir artış gerçekleşti.

Geçen yılın aynı ayına göre, perakende satış hacmi Euro Bölgesi'nde yüzde 0,3, AB'de ise yüzde 0,8 oranında artarken, Türkiye geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 9,2 artış gerçekleştirerek Euro Bölgesi ve AB'ye açık ara fark attı.

Türkiye ise gıda dışı satışlarda yıllık bazda yüzde 14,3 artış sağlayarak, burada da hem Euro Bölgesi'ne hem de AB'ye açık ara fark attı.

Avrupa'da perakende satışlarda aylık bazda en fazla düşüş gösteren ülkeler Portekiz (yüzde 6,2), Slovenya (yüzde 4) ve İspanya (2,5) olurken, en fazla artış gösteren ülkelerse yüzde 3,1 ile Lüksemburg, yüzde 1,6 ile Polonya oldu.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri