“Yabancı perakendeciler Türk yöneticilerin peşinde”

01 Mart 2013 Cuma

İnsan kaynakları ve danışmanlık şirketi HGA’nın Türkiye Genel Müdürü Murat Ergene, “Yabancı zincirlerden Türkiye’ye yoğun ilgi var. Güney Afrika, Hong Kong, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden Türk perakende yöneticisi konusunda talepler alıyoruz” dedi

yabanci-perakendeciler-turk-yoneticilerin-pesinde

Perakende ve moda alanında uzman insan kaynakları ve danışmanlık şirketlerinden HGA’nın Türkiye Genel Müdürü Murat Ergene, “Yabancı zincirlerinden Türkiye’ye yoğun ilgi var. Güney Afrika, Hong Kong, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden Türk perakende yöneticisi konusunda talepler alıyoruz” dedi.

Türkiye’de altı aydır faaliyet gösterdiklerini belirten Ergene, “HGA perakende sektöründeki deneyimini buradaki dinamizmle birleştirdi. Altı aylık süreçte 14 yöneticiyi yerleştirdik” diye konuştu.

“Altı ay yoğun geçti”
Özellikle üst düzey yönetici pozisyonlarında yerleştirmeler yaptıklarını ifade eden Ergene, “Altı ay çok yoğun geçti. 2013 yılsonunda CEO ve genel müdür pozisyonlarında 25-30, genel müdür yardımcısı, direktör ve kıdemli müdür unvanlarında ise minimum 15-20 yerleştirme yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Ergene, Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisi ile potansiyel vaat eden bir pazar olduğunu belirterek Hindistan, Çin ve Rusya ile insan kaynağı anlamında rekabet halinde olduğuna dikkat çekti.
Ergene, “Türkiye’de yetenekli insan kaynağı var. Transfer edeceğimiz yabancı yöneticilerle birlikte Türk yöneticilerin uzmanlıklarını da geliştireceklerini inanıyoruz” diye konuştu.

“Avrupalı yöneticiler için Türkiye fırsatlar ülkesi”
Türkiye perakende sektörünün hızlı ve sürekli gelişen yapısının yurt dışında ilgiyle takip edildiğini belirten şirketin kurucusu Harveen Gill ise, ancak sektörde donanımlı ve deneyimli üst düzey yönetici sayısının az olduğuna vurgu yaptı.

Harveen Gill, şunları söyledi: “İngiltere’de son 20 yılda perakende sektörü hızlı büyüdü. Türkiye’de ise son 6 - 7 yıldır sektör hızlı büyüyor. Her ay yüzlerce CV geliyor. En çok CEO ve Genel Müdür düzeyinde başvuru alıyoruz. Yabancıların Türkiye’ye ilgisi oldukça fazla, bunun bir nedeni vergi avantajı. Burada İngiltere gibi kademeli vergi yok, net maaş var. Krizle boğuşan Avrupalı yöneticiler için Türkiye bu nedenle fırsatlar ülkesi.”

“İtalya ve ABD’den tasarımcılar gelecek”
Türkiye’de özellikle genel müdür pozisyonlarının ilgi gördüğünü söyleyen Murat Ergene, “Bunda giderek artan üst düzey yönetici maaşlarının da etkisi var” diye konuştu. Ergene, önümüzdeki iki yıl içinde Türkiye’nin moda ve tasarım anlayışını da ihraç etmesi gerekliliğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Türkiye üretim konusunda her zaman çok iyiydi. Ama hiçbir zaman trendsetter bir ülke olamadık. Önümüzdeki dönemde koleksiyonlarını dünyaya açmak ve kabul ettirmek isteyen firmalar global tasarım direktörleri ve moda tasarımcılarıyla çalışacaklar. Biz de en çok bu pozisyonlardaki kişileri Türkiye’ye getireceğiz. Özellikle İngiltere, İtalya ve ABD’den tasarımcılar gelecek ve yabancı tasarımcılar burada Türk tasarımcı yetriştirecek.”

Londra merkezli şirket 2002 yılında kuruldu
Londra merkezli şirket 2002 yılında Harveen Gill tarafından kuruldu. HGA moda ve perakende alanında üst düzey pozisyonlar için insan kaynağı ihtiyacını karşılıyor. Bu pozisyonlar özellikle yönetim kademesi, tasarım, satın alma, tedarik ve perakende görsel tasarımı alanlarını kapsıyor. HGA Türkiye dışında; Rusya, Doğu Avrupa, Hindistan ve Orta Doğu pazarına yönetici yerleştiriyor. İngiltere, Hong Kong, Türkiye ve Güney Afrika’da ofisleri bulunuyor. Hga Türkiye ofisini Murat Ergene ve Levent Kocaaydın yönetiyor.

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri