Yasa tasarısının akıbeti belli oluyor

14 Ocak 2015 Çarşamba

‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeye başlandı ve ilk görüşmede 5 madde kabul edildi

yasa-tasarisinin-akibeti-belli-oluyor

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri dün (13 Ocak) başladı ve akşam saatleri itibariyle ilk 5 madde kabul edildi. Oturuma verilen aranın ardından komisyon üyelerinin ve milletvekillerinin önemli bir bölümünün katılım göstermemesi nedeniyle kalan maddelerin görüşülmesi bugüne (14 Ocak) kaldı.

Dün kabul edilen maddelerden ilk ikisi yasanın çıkarılış amacını, üçüncü madde yasanın kapsamı alanı girecek ticari işletmelerin tanımı ve çalışma izni almasıyla ilgili detayları, 4'üncü madde Perakende Bilgi Sistemi’nin (PERBİS) tanımını, 5'inci madde ise PERBİS'in çalışma esaslarını ortaya koyuyor.

Bu 5 maddeyle ilgili görüşmelerde dikkate değer iki önerge yer aldı. HDP Milletvekilleri alışveriş merkezlerinin ruhsat izini alma sürecinde ekolojik dengeyi koruması ve çevre kirliliğine yol açmaması için ekoloji alanındaki sivil toplum kuruluşlarının da görüşünün alınmasını önerdi.

CHP Milletvekilleri ise her il için, o ilin nüfus yapısı ve yüzölçümüne göre yerel idare ve meslek örgütlerinin görüşü alınarak belli bir üst limitte AVM açılmasına izin verilmesini, belirlenecek limiti geçmiş olan illerde bundan sonra AVM açılmasına izin verilmemesini önerdi.

HDP ve CHP Milletvekilleri'nin bu önergeleri oy çokluğuyla reddedildi.

Tasarının maddeleri üzerindeki görüşmelerde MHP'nin verdiği üç önerge ise kabul edildi. Buna göre, tasarının amaçlarına tüketicinin korunması da eklendi. MHP'nin kabul edilen diğer önergesiyle, bir işletmenin zincir mağaza sayılması için en az dört şubesi bulunma şartı beş şubeye çıkarıldı.

MHP'nin 5’inci madde üzerinde verdiği ve kabul edilen önergesine göre de iş yeri açma başvurusu uygun bulunmayanlara sonuç en geç 30 gün içinde gerekçeli olarak tebliğ edilecek. Mevcut tasarıda sonucun bildirilmesinde herhangi bir süre öngörülmüyordu. Tasarının en çok tartışılan çalışma saatleriyle ilgili 13'üncü maddesi ise henüz görüşülmedi. Görüşmeler bugün öğleden sonra devam edecek.

Tasarının tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0974.pdfGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri