Yüksek kira bedelleri markaların AVM'den çıkmasına neden oldu

04 Nisan 2016 Pazartesi

İstanbul Merter'de faaliyet gösteren Marmara Forum AVM'de var olan kira bedelleri, 10 farklı mağazanın kapanmasına yol açtı

yuksek-kira-bedelleri-markalarin-avmden-cikmasina-neden-oldu

Aralarında Mudo, NG Style, Silk&Casmere, Siemens, Sony, Deriden, Magrabi ve Sarar gibi önemli markaların yer aldığı firmalar mağazaları boşalttı. 5 yıllık kira sözleşmelerinin süresi biten ve AVM yönetimlerinin kira indirimi gibi bazı taleplerini karşılamaması nedeniyle firmaların bu kararı verdiği belirtildi.


Verimsiz mağazalar kapanacak
Silk&Cashmere'in CEO'su Ayşen Zamanpur, Marmara Forum'da ciddi bir verimlilik düşüşü yaşadıklarını, kiranın ciro içindeki payının makul seviyeyi aştığını söyledi. Zamanpur: “Yönetimle konuştuk. Bir süre bize ciro üzerinden kira ödeme hakkı tanıdılar. Ama maalesef bunu sürdürmeyeceklerini belirtince biz de sözleşme sonunda çıkacağımızı belirttik ve çıktık.” dedi. Zamanpur, Türk markalarının artık perakende matematiğini iyi yaptığını belirterek, verimsiz mağazaları kapatacaklarını kaydetti. NGStyle markasının sahibi Nazlı Gürer Aldıkaçtı da, sadece indirim yaptıklarında artan satışlarından dolayı mağazayı kapatma kararı verdiğini söyledi. Aldıkaçtı, “Kira yüksek geliyordu. Hitap ettiğimiz müşteri kitlesine uygun yerlerde mağaza açacağız.” dedi.


Marmara Forum Alışveriş Merkezi Müdürü Hakan Altın da konuyla ilgili şunları söyledi: “Marmara Forum bünyesinde 300 mağazayı bulunduran, yılda 18 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan ve 1.3 milyar TL ciro hacmine ulaşan bir AVM. Strateji çerçevesinde markalardaki değişim son derece normal bir süreç. Bünyemize yeni markalar katmaya devam edeceğiz.”

 

Bu haber 3 Nisan tarihinde Sabah gazetesinde yayınlanan Özge Yavuz'un özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri