Alışverişte 'Tanıdık' Ağır Basıyor

25 Mayıs 2010 Salı

Cotton Council Internationalın Türkiyede yaptığı Türk Tüketicilerinin Alışveriş Trendleri araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türk tüketiciler kıyafet satın alırken en çok arkadaş ve aile fertlerinin etkisinde kalıyor. Kıyafet alışverişine son 3 ayda 195 dolar harcayan Türkler, en az ayda bir kez kıyafet satın alıyor.

alisveriste-tanidik-agir-basiyor
1998 Yılından beri iki yılda bir Global Lifestyle Monitor isimli araştırmayı yürüten Cotton Council International (CCI) bu sene yaptığı Türk Tüketicileri Alışveriş Trendleri araştırmasıyla, Türkiyedeki alışveriş trendlerini gözler önüne serdi.Giyim ve ev tekstili alışverişi konularındaki pek çok yaşam tarzı unsurlarının incelenmesine yönelik tasarlanan araştırma, aynı zamanda tüketicinin alışverişe ve giysilere yaklaşımlarını, giysi satın alma alışkanlıklarını kapsamlı bir şekilde ele alıyor.Tüketicilerin alışveriş ve giyim eğilimlerinin anlaşılıp, pazarlama faaliyetlerine yön vermesi için Türkiye, Brezilya, Çin, Kolombiya, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayland ve İngilterede yapılan araştırma aynı zamanda tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişiklikleri de ortaya koyuyor. Bu çalışmada tüketicileri sentetik ürünler yerine pamuklu ürünler tercih etmeye nelerin motive ettiği ve pamuklu ürünlere olan taleplerinin arkasındaki nedenler araştırılıyor.Araştırmanın Türkiye ayağı 22 Mart 6 Nisan 2010 tarihleri arasında 15 55 yaş arası tüketicilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle gerçekleştirildi. Istanbul, Tekirdag, Izmir, Antalya, Gaziantep, Ankara, Bursa, Samsun, Trabzon, Erzurum, Kayseri ve Malatya olmak üzere 12 şehirdeki 523 tüketici bu araştırmaya katıldı. Tüketicilerle görüşmeler bu şehirlerdeki mağazalarda ve hipermarketlerde yapıldı. Araştırmaya göre; tüm ülkelerdeki genel ekonomik nedenlerle tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları olumsuz etkilendi. Türkiyedeki tüketiciler en çok eğlence harcamalarını kısarlarken, en az kıyafet ve ayakkabı alışverişlerinde düşüş olduğunu belirttiler. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç ise Türk tüketicisinin nereden alışveriş yaptığı hakkında. Buna göre Türk tüketicisi kıyafetlerini ve ev tekstilini en çok küçük ve bağımsız mağazalardan satın alıyor. Türk tüketicisi mağazalarda satın alma kararını verirken en önemli faktörün ürünün fiyatı olduğunu belirtiyor. Türkiyedeki tüketiciler kıyafet satın alırken en çok arkadaş ve aile fertlerinin yönlendirmelerinden etkilenirken İtalyadaki tüketicilerin büyük kısmı mağazalardaki tanıtım çalışmalarına ve vitrinlerde gördüklerine göre kıyafet seçtiklerini ifade ediyorlar. Araştırmanın yapıldığı ülkelerde kıyafet alışverişini en çok sevdiğini söyleyenler ise Türkler ve İtalyanlar. Araştırmaya katılan Türk tüketicilerinin yarısından fazlası ayda en az bir kez kıyafet satın aldıklarını bildirdiler. Türkiyedeki tüketicilerin son üç ayda kıyafete harcadıkları ortalama miktar 195 dolar iken, Almanyadaki tüketiciler kıyafet için son üç ayda ortalama 385 dolar ödediklerini belirttiler.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri