Vejetaryen ürünler

14 Ağustos 2012 Salı

Vejetaryen olanlar çok sık kullanır: - Siz ne yerseniz osunuz!

Kısaca; bitkisel gıdalar ile beslenen ‘et-yemez’ diye bilinen vejetaryen topluluklar, tarihin her aşamasında varlar. Ve bildiğimiz o ki, gerçekten daha sağlıklılar.
Tezleri çok yalın bir tespitten çıkıyor aslında:
- Canlılar ne kadar gelişmiş ise, onların yenilmesi, sağlığımıza o kadar olumsuz etki yapar.
Buna göre yapılan sıralama da ardından geliyor elbette:
- Zeki hayvanlar, memeli hayvanlar, kümes hayvanları sürüngenler, balıklar ve diniz canlıları, yumurta, süt mamulleri, meyve ve bitkiler, mantarlar…
***
Yazarınız, zeki hayvanlar dışında listenin tamamını yiyen gruptan. Anlayacağınız, vejetaryen değil. Ancak, gerçekten de beslenme alışkanlığıma ve yukarıdaki listeye baktığımda, sonlara doğru olanlar, beni daha çok tükettiğim gruba giriyor. Sebze ağırlıklı bir beslenme daha hoşuma giderken, kırmızı et türevlerini neredeyse haftada bir gün tüketiyorum.
Et ürünleri üzerinde sürekli tartışmalar var. Tetiklediği rahatsızlıklarda artışlar, daha çok insanı vejetaryen beslenme metotlarına yönlendiriyor. Araştırmalara göre, vejetaryen beslenme grubunu seçenlerin, daha dengeli bir beslenmeyle bağlı olarak düşük kolesterol seviyesi, sağlıklı böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına ulaştığını gösteriyor.
Ve bu gruptakiler, et tüketenlere göre daha az kansere yakalanıyor. Özellikle göğüs ve barsak kanseri üzerindeki çalışmalar, bu türlere vejetaryen beslenenlerin, dikkat çekici oranda az yakalandığını gösteriyor.
Daha sağlıklı oldukları kesin…
***
Tüm bunları, niye yazdığıma gelince; sıkı durun, size çok önemli bir tüyo veriyorum:
Marketlerde giderek vejetaryen ürünlerde artış var. Fiyatları da hatırı sayılır seviyelerde. Bu konuda üretici ve dağıtım zinciri yeteri kadar etkin olmasa da, önümüzdeki süreçte, pazara yeni oyuncular girecek.
Raflarda, farklılaşmak için yeni ürünlere, yer açmak şart.
Yeni üreticilerden biri de, niye siz olmayasınız?
Dünyada önemli bir ivme kazanan vejetaryen ürünlerin tüketimi, ülkemizde de, giderek büyüyecek olan bir pazar olarak sizi bekliyor…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri