Hamdi Ulukaya Barack Obama’yı geride bıraktı!

05 Ocak 2017 Perşembe

Fast Company tarafından hazırlanan “2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi” listesinde Hamdi Ulukaya, en iyiler sıralamasının zirvesinde yer aldı. Ulukaya, listeye şirket hisselerinin bir bölümünü işçilere dağıtma kararı ile dahil oldu. Listede Ulukaya dışında Barack ve Michelle Obama, Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Melinda Gates ve Google yönetimi bulunuyor

hamdi-ulukaya-barack-obamayi-geride-birakti

Dünyaca ünlü iş dünyası dergisi Fast Company, 2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesi listesini yayınladı. Yıla damgasını vuran liderlik performanslarını ortaya koyan listede, en iyi 5 sıralamasının bir numarası, ABD merkezli yoğurt devi Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya oldu.

 

“Hem çalışanlara hisse verdi hem boykota karşı geri adım atmadı”

Fast Company, Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’ya en iyiler listesinin ilk sırasında yer verme gerekçesi olarak Chobani’nin hisselerini işçileri ile paylaşma kararını gösterdi. Dergi, gerekçeyi: “En akıllı liderler, çalışanlarının çıkarlarını kollayanlardır. Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya, çalışanlarına şirketten hisse verme planı sayesinde bu kategoriye tam oturduğunu ortaya koydu.” diye açıkladı. Ulukaya’nın bununla da yetinmediğini belirten dergi, mültecilere iş olanağı yaratmasının kimileri tarafından hoş karşılanmadığını ve hatta markanın boykot edildiğini hatırlatarak şunları yazdı:  “Ulukaya geri adım atmadı ve boykotun ilan edilmesinden yalnızca birkaç gün sonra Fast Company’nin her yıl düzenlediği İnovasyon Festivali’nde ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam edeceğini açıkladı.” 

 

En iyiler ve en kötüler

ABD merkezli olarak yayınlanan veonline versiyonu milyonlara ulaşan saygın Fast Company dergisi, 2016’nın en iyi ve en kötü 10 liderlik hamlesini iki ayrı liste olarak yayınladı.

 

Hamdi Ulukaya’nın başını çektiği “en iyi 5” listesi şöyle: 

*  Hamdi Ulukaya, CEO, Chobani

*  Barack ve Michelle Obama, ABD Başkanı ve First Lady

*  Muriel Bowser, Washington, D.C. Belediye Başkanı

*  Melinda Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı

*  Google Yönetimi

 

Bu kategoride Apple CEO’su Tim Cook ve The Black Lives Matter adlı kampanyanın aktivistlerinden DeRay Mckesson ise onur mansiyonuna değer bulundu.

 

“En kötü 5” listesinde ise şu isimler yer aldı:

*  Wells Fargo, Banka

*  Peter Thiel, Milyarder iş adamı ve girişimci

*  Roger Ailes, Fox News Yönetim Kurulu Başkanı

*  Yahoo Yönetimi

*  Donald Trump, ABD seçilmiş Başkanı

 

En kötüler listesindeki ilk 5’in yanı sıra  “bahsetmeye değer” bulunan diğer iki isim de, medikal cihaz üreticisi Mylan ve Michigan Eyaleti yönetimi oldu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri