Haribo, Türkiye yatırımlarını sürdürecek

20 Haziran 2013 Perşembe

Haribo, 10 ülkede 15 fabrikası ve 6 bin çalışanıyla şekerleme sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Haribo Türkiye’nin mevcut tesisiyle dünyadaki Haribo tesisleri içinde büyüklüğü ile 3’üncü sırada konumlandığını belirten Haribo Türkiye İcra Kurulu Başkanı Holger R. Terstiege, “Haribo Türkiye olarak, marka bilinirliliğimizi artırmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Kapasitemizi yüzde 50 artırarak yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu

haribo-turkiye-yatirimlarini-surdurecek

Uğur Tatlı

1920 yılında Almanya’da kurulan Haribo’nun Türkiye serüvenini anlatır mısınız? Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız?
Haribo’nun 10 ülkede 15 fabrikası ve 6 bin çalışanı var. Türkiye serüvenimiz ise 12 yıl önce başladı. 2001 yılına kadar 10 yıla yakın bir süre ithal ürünler ile bulunduğumuz Türkiye pazarına, 2001 yılında Pamir Gıda’nın yüzde 100’ünü satın alarak giriş yaptık. Daha sonra 2004’te İstanbul Hadımköy’deki üretim tesisimizi faaliyete soktuk. 750’nin üzerinde ürün üreten Haribo Türkiye’nin şu anda 310 çalışanı bulunuyor. Üretimimizin yüzde 90’lık kısmını da ihraç ediyoruz.

İlk çeyreğini geride bıraktığımız 2013, Haribo Türkiye açısından nasıl geçti, kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?
Öncelikle belirtmek de yarar var ki 2012 yılı Haribo Türkiye açısından başarılı bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl, Haribo Türkiye olarak önemli bir büyüme yakaladık. Haribo Altın Ayıcık ürünü yumuşak şeker kategorisinin en çok satan ürünü konumunda yer alıyor. 2013’te de paralel bir seyir de devam ediyoruz. Bu yıl içerisinde marka iletişimine çok daha fazla önem vermeyi planlıyoruz.

Haribo Türkiye’nin üretim tesisleri ve kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz?
Haribo Türkiye, mevcut tesisi ile dünyadaki Haribo tesislerinin içinde büyüklüğü ile 3’üncü sırada yer alıyor. Yeni yapacağımız yatırımlarla birlikte kapasitemizi yüzde 50 artırarak yıllık 30 bin ton üretime ulaşmayı hedefliyoruz. İstanbul fabrikamızda Retail Consortium ve International Food Standards’dan alınan üstün kalite belgeleri ile üretim gerçekleştiriyoruz. 

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Hangi ürün gruplarınızla tüketicilere ulaşıyorsunuz?
Haribo Türkiye, tesisinde yumuşak şeker ve marshmallow üretimi yapıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl itibariyle bayram dönemine özel bayramlık ürünlerimizi de tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Haribo Altın Ayıcık dünya çapında her gün 100 milyon adet üretilirken Türkiye’de de en çok satan yumuşak şeker olarak dikkat çekiyor. Şekerlerimizde meyve ve sebzelerden üretilen doğal renklendiriciler ve meyve suyu kullanıyoruz. Ayrıca ürünler, Haribo’ya özgü olan üretim tekniği ile daha şeffaf ve canlı görünüyor.

55 ülkeye ihracat

Haribo Türkiye, ürünlerinin büyük bir bölümünü ihraç ediyor. Bu bağlamda ihracat çalışmalarınızla ilgili neler söylersiniz?
Haribo Türkiye, Haribo tesisleri arasında helal üretim belgesine sahip olan tek ülke konumunda yer alıyor. Ürünlerimizi; ABD, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkî Cumhuriyetler başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine de ihraç ediyoruz. Bu yıl itibariyle Asya Pasifik ve Avustralya bölgesi de Haribo Türkiye’nin faaliyet alanına dâhil oldu. Şu anda 55 ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Haribo Türkiye’nin 2013 yılsonu hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Haribo Türkiye olarak, marka bilinirliliğimizi artırmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Hedeflerimiz arasında Türkiye’deki pazar payımızı üst seviyelere taşımak var. Bununla beraber ihracat yaptığımız ülke sayısını da artırmak istiyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri