Havuz problemini Chep çözüyor

17 Haziran 2013 Pazartesi

Palet havuzlama çözümlerinde dünyanın öncü şirketleri arasında yer alan Chep, 56 ülkede 7 binin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 2009 yılından bu yana Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan firma, 5 servis merkezi, yaklaşık 3 bin toplama noktası ile 60 müşterisine palet havuzlama çözümleri sunuyor. Chep Türkiye Genel Müdürü Emir Güçlü, P&G, Colgate, Paşabahçe, Dimes gibi Türkiye’nin önde gelen markalarıyla çalıştıklarını belirterek, perakende sektöründe önemli bir yer edindiklerini söylüyor

havuz-problemini-chep-cozuyor

Uğur TATLI

Palet havuzlama çözümlerinde önemli markalardan biri olan Chep’in gelişim sürecini sizlerden dinleyebilir miyiz? Türkiye pazarına ne zaman ve hangi amaçlarla giriş yaptınız?
Chep, 2’nci Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da bir kamu kurumu olarak kuruldu. O günden bu yana kurumsal yapılandırmasını, her geçen gün gittikçe gelişen ve yaygınlaşan tüketici malları, perakende, imalât, otomotiv, havacılık sanayi, gıda ve kimya sektörlerine palet havuzlama çözümleri sunabilmek amacına yönelik olarak geliştirildi. Tarihi 1875’e kadar uzanan Brambles Grubu ise, 1958’de gerçekleştirilen özelleştirme sonucunda Chep’i satın aldı. Bugün 56 ülkede faaliyet gösteren Chep’in dünya çapında 7 binin üstünde çalışanı, bin 100 servis merkezi ve 510 bin toplama ve teslim noktası bulunuyor. Chep’in 2009 yılında Türkiye pazarına girişi, Orta ve Doğu Avrupa’da faaliyetlerini genişletmek üzere yola çıkması sayesinde gerçekleşti. Bugün Chep Türkiye, 5 servis merkezi ve yaklaşık 3 bin toplama noktası ile 60 müşterisine palet havuzlama çözümleri sunuyor. Ülkemizde de uygulamaya koyduğumuz benzersiz sürdürülebilir palet temini ve sevkiyat sistemiyle, şimdiden özellikle üretim ve perakende sektörlerinde önemli bir yer edinmeye başladık. 

Chep’in hizmet verdiği sektörleri öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de ağırlıklı olarak hızlı tüketim ürünlerinden taze gıdaya, perakendeden imalat sektörlerine kadar pek çok alanda hizmet veriyoruz. Chep Global ise, bu sektörlerin yanı sıra; kimya, havacılık ve otomotiv sektörlerinde de uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor.

Chep, müşterilerine ne tür kolaylıklar sağlıyor? İş süreçlerini nasıl kolaylaştırıyor?
Chep, günlük kiralama modeliyle çalışan bir palet havuzlama firması. Havuzlama sistemi de başta müşterilerimiz olmak üzere her iki taraf için başlı başına avantaj sağlıyor. Her şeyden önce müşteriler palet satın alma işine girmiyor ve ihtiyaçtan fazla palet almamış oluyor. Bunun yanı sıra, diğer sistemlerde olduğu gibi satın alınan, kullanılmayan veya eskiyen paletleri depolarda tutmak zorunda kalmıyor. Böylece, mevsimsel talep dalgalanmalarında ekipman stoklama, stok açığı ve ekipman sürekliliğiyle uğraşmadan mekândan, zamandan ve toplama aktarma gibi tedarik zinciri harcamalarından ciddi ölçüde tasarruf sağlanıyor.

P&G, Colgate, Paşabahçe, Dimes, Unilever…

Türkiye’de hangi markalarla çalışıyorsunuz?
Özellikle hızlı tüketim ürünleri alanında faaliyet gösteren markalarla çalışıyoruz. Bu bağlamda, Türkiye’deki müşteri portföyümüzde P&G, Colgate, Paşabahçe, Kimberly Clark,  Dimes,  Unilever ve Konya Şeker gibi çok sayıda büyük firma yer alıyor.

Özellikle marketlerde, ürünlerin doğru teşhiri satışları doğrudan etkiliyor. Chep’in teşhir paletleri rakiplerinden hangi özellikleriyle ayrılıyor?
Mağazalarda teşhir amaçlı kullanmak için farklı boyutlarda ve materyallerde üretilen paletlerimiz var. Teşhir paletleri, ürünlerin mağazalarda müşterilere sergilenebilmesi için geliştirildi. Bu nedenle diğerlerinden görsel olarak daha yüksek standartlara sahip... Ayrıca bu paletlerin mağazalarda rahatlıkla taşınabilecek ve müşterileri ürün seçerken rahatsız etmeyecek boyutlarda olması gerekiyor. Plastik paletlerimiz ise neme ve toza daha dayanıklı olmaları nedeniyle hijyen standartlarının daha yüksek olduğu sektörlerde kullanılıyor. Türkiye’de en çok 1200x800 paletimiz tercih ediliyor. Yüksek dayanıklılığa sahip diğer bir paletimiz ise bin 500 kilogram nominal ağırlığı kaldırabilen, 1200x1000 mm ölçülerinde. Avrupa’da son zamanlarda teşhir paletlerimize önemli bir talep var. Özellikle 800x600 mm ölçüsündeki ahşap ve metalden üretilen yarım teşhir paletimiz çok ilgi görüyor. Yarım teşhir paletleri, metal takozlarla desteklendiği için, 500 kilograma kadar güvenli kullanım vaadederek, yağ, su, içecek, mısır gevreği gibi yüksek hacimli ve ağır ürünler için mağazalarda ideal bir teşhir ortamı yaratıyor. 600x400 mm ölçülerine sahip çeyrek teşhir paletimiz ise, plastikten elde ettiğimiz ve şekerleme, sağlık ürünleri gibi küçük hacimli ama yüksek değerli promosyon ürünleri için ideal teşhir çözümleri yaratan, aynı zamanda iç içe geçen tasarımıyla taşıma ve depolama sırasında yüzde 50’ye kadar yer tasarrufu sağlayan palet çeşitlerimiz arasında yer alıyor.

7 gün 24 saat hizmet

Chep, sipariş verme sürecinde “Portfolio Plus” adlı online bir sistem kullanıyor. Bu sistemin detaylarını okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Portfolio+Plus adını verdiğimiz hesap yönetimi uygulamamız sayesinde, 7 gün 24 saat online servisimizle her zaman müşterilerimizin yanındayız. Bu sistemle müşterilerimize hesaplarına dair her türlü bilgiye anında ulaşabilmelerini sağlıyor ve operasyonların bu uygulama üzerinden planlamalarına olanak sağlıyoruz. Chep’in Portfolio Plus sistemi sayesinde palet siparişi vermek isteyen ya da paletlerle işi biten müşterilerimizin sorumluluğu, Chep’e internet üzerinden veya telefon yoluyla ulaştıkları andan itibaren ortadan kalkıyor. Portfolio Plus portalimizde yer alan Chep müşteri hesabı sayesinde müşterilerimiz herhangi bir ek yazılım indirmeden, stoklarındaki boşa çıkan paletleri bize bildirebiliyor. Chep, paletlerin toplanmasını, servis merkezlerine götürülüp bakımının ve tamirinin yapılmasını sağlıyor. Böylece müşterilerimiz palet kalitesi ve kullanımından kaynaklanan ek maliyetlere maruz kalmadan kaliteden ödün vermeden faaliyetlerine devam edebiliyor.

Chep, son yıllarda sıkça gündeme gelen sürdürülebilirlik konusuna da önem veriyor. Bu bağlamda nasıl bir strateji takip ediyorsunuz?
En başından beri sürdürülebilirliğe çok önem veriyoruz. Chep’e özgü palet havuzlama sisteminin yalnızca ürün bazında değil, hammadde üretiminden tedarik aşamalarına kadar başlı başına doğa koruma sürecine büyük katkısı var. Somut örnek vermek gerekirse; Leeds Üniversitesi’nin denetiminde yürütülen çevre araştırmaları, Avrupa’daki sürdürülebilir ormanlardan elde ettiğimiz paletlerin ve baştan sona ekipman havuzlama sistemimizin, Avrupa’da her sene iki milyon ağacın kesilmesini önlediğini ortaya çıkardı. Aynı şekilde 2010 yılında gerçekleştirilen Chep’in verimli nakliye operasyonları, bin 600 ton karbondioksitin doğaya karışmasını engelledi. Avrupa’da toplam 77 bin 430 hektara yayılan orman alanındaki 22,5 milyon ağaç, yine Chep’in sürdürülebilir palet havuzlama sistemi ve sürdürülebilir ormanlardan kereste temini sayesinde kesilmekten kurtuldu. Brüksel merkezli çevre danışmanlık kuruluşu Intertek-RDC Environment’ın yaptığı araştırma ise, Chep'in çevre üzerinde en az etkiye sahip palet havuzlama şirketi olduğunu bir kez daha kanıtladı. Chep’in Avrupa’da uyguladığı palet sistemi ile sektördeki diğer alternatif yöntemlerin karşılaştırıldığı araştırma sonunda, Chep'e özgü palet havuzlama sistemiyle ortaya çıkan emisyon miktarı ve kaynak kullanımının, çok kullanımlık beyaz ahşap paletlerde tespit edilen miktarın yarısından daha az olduğu ortaya çıktı. Oluşan atık miktarının ise, tek kullanımlık beyaz ahşap paletlere göre 18 kat daha az olduğu belirlendi.


Chep Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa’ya odaklanıyor

Türkiye, coğrafi anlamda önemli ve merkezi bir konumda yer alıyor. Çevre ülkelere gerçekleştirdiğiniz ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
1998’de başladığımız Orta ve Doğu Avrupa’daki faaliyetlerimizi, son dönemde genişletmeye ve bu bağlamda 23 Avrupa ülkesinde hâlihazırda verdiğimiz palet havuzlama hizmetine yeni ülkeleri de eklemeye kararı verdik. Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye’deki palet havuzlama hizmetlerimizi Balkanlar’da Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’a; Baltık ülkelerinde ise Estonya, Letonya ve Litvanya’ya ulaştırmaya başladık. Öte yandan bu ülkelerde perakende ve üretim sektöründe hızlı değişimlerin yaşanması, tedarik zincirinin her geçen gün modernleşmesi Orta ve Doğu Avrupa’yı odak noktası olarak seçmemizi tetikledi.

Peki, Chep’in 2013 hedefleri neler?
2009’dan bu yana oldukça hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. Özellikle yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 49’dan 56’ya çıkarttık. Bu nedenle 2013 yılı ve sonrasında bu ülkelerde yerimizi sağlamlaştırmaya odaklanacağız ve araştırma yaptığımız bazı pazarlara yeni yatırımlar yapmak için uygun fırsatları değerlendirmeye çalışacağızGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri