Hayat Kimya pazarda liderlik hedefliyor

14 Şubat 2014 Cuma

Hayat Kimya JOLY ile yetişkin bezi kategorisinde liderliği hesaplarken yüzde 35’lik bir pazar payına da sahip olmak istiyor

hayat-kimya-pazarda-liderlik-hedefliyor

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan; hızlı tüketim sektöründe, ev bakım, hijyen ve temizlik kağıtları kategorilerinde faaliyet gösteren Hayat Kimya, yepyeni bir kategoriye giriş yaptı. Hayat Kimya, JOLY ve sadece medikal satış kanalına yönelik piyasaya sunduğu Evony markalarıyla yetişkin bezi kategorisinde tüketiciyle buluşmayı ve pazar liderliğini hedefliyor.

Yetişkin bezi pazarında Hayat Kimya’nın gelecek dönem hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısı, bugün (14 Şubat) düzenlendi. Toplantıya Hayat Kimya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Profesör Doktor Orhan İdil, Hayat Kimya Hijyen Kategorisi Global Pazarlama Müdürü Melek Soklangıç Dinçer ve Hayat Kimya Medikal Pazarlama Müdürü Nilay Özyurt katıldı.

Hayat Kimya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil, yetişkin bezi üretim hatlarını en son teknolojiyle geliştirdiklerini belirtti. İdil “Belbantlı yetişkin bezinde yıllık 200 milyon adet,  yatak koruyucu örtüde ise yıllık 130 milyon adet üretim kapasitesine sahibiz. Bu hatlarda Türkiye’nin en emici, ilk ve tek esnek belbantlı yetişkin bezi üretimini gerçekleştiriyoruz. İzmit hijyen fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile bu alanda tüketicimizin beklentilerini karşılamayı ve pazar liderliğini hedefliyoruz” dedi.

JOLY ve Evony markalarının girişiyle beraber 34 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Hayat Kimya Hijyen Kategorisi Global Pazarlama Müdürü Dinçer, “JOLY yetişkin beziyle 2014 sonuna kadar 50 ülkeye ulaşmayı ve global bir marka olmayı hedefliyoruz. Özellikle yaşlı nüfusun yoğun olduğu Kuzey ve Doğu Avrupa ülkeleri en önemli pazar hedeflerimiz arasında bulunuyor. Girdiğimiz kategori tüketicimizle beraber hareket etmeyi, onların beklentilerini en iyi şekilde anlamayı gerektiren bir kategori. Biz kurum olarak toplumu bilinçlendirmeyi, farkındalık yaratmayı kendimize misyon edindik. Bu noktadan hareketle bu zamana kadar eczane ve doktorlara 1,5 milyon adete yakın numune dağıtımı yaptık. Hem medikal satış noktalarında hem de marketlerde giderek güçleniyoruz. Bu yılki pazar payı hedefimiz yüzde 15 ve kısa vadede yüzde 35 seviyesine çıkarak pazar lideri olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk ve tek esnek bel bantlı yetişkin bezi JOLY
Hayat Kimya Medikal Pazarlama Müdürü Nilay Özyurt “Türkiye’de inkontinans (idrar tutamama) yaşayan yaklaşık 5 milyon kişi var ve bu rakam 2050 yılında 2 katına çıkarak toplam nüfusun yüzde 10’unu oluşturacak. Şu anda kullanım oranı çok düşük, yalnızca yüzde 5. Kişiler idrar tutamama sorunlarını saklıyor, doktora bile gitmiyor. Birçok kişi pazarda hijyenik, tek kullanımlık ürünler olduğunu bilmiyor. Bizim misyonumuz tüketicileri bilinçlendirip onlara pazarda şimdiye kadar yapılmış en kaliteli ürünleri sunarak sağlıklı ve özgüven içinde yaşamalarını sağlamak. JOLY esnek belbantlı yetişkin bezi, pazarın en emici ürünü olmasının yanı sıra dermatolojik olarak Alman Dermatest Kurumu tarafından onaylı. Bağımsız tüketici paneli sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 92’si, JOLY esnek belbantlı yetişkin bezini düzenli kullandığı ürüne göre daha fazla beğendi” dedi. Özyurt, Joly ürün gamı altında emici külot, kadın&erkek mesane pedleri ve yatak koruyucu örtü yer aldığını sözlerini ekledi.

JOLY, SGK geri ödeme kapsamında
Özyurt sözlerine şu şekilde devam etti “JOLY, SGK’dan geri ödeme kapsamında. Günde 60 kuruştan 4 adet yetişkin bezi bedeli kurum tarafından geri ödeniyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu bundan haberdar değil. Sadece yüzde 53’ünün bu konu hakkında bilgisi var, bilgisi olanların da yalnızca yüzde 30’u geri ödemeden faydalanıyor. Hayat Kimya olarak tüm kullanıcılarımızı bu haklarından haberdar etmeyi görev bildik, bu nedenle ambalajlarımızın üzerinde bile bunu vurguluyoruz. Konuyla ilgili daha başka bilinçlendirme çalışmaları da yapacağız.”

Toplantı sırasında Hayat Kimya hakkında rakamsal bilgiler de paylaşan Hayat Kimya Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi İdil, “Hayat Kimya olarak İzmit’teki fabrikamızda 3 ana kategorimiz olan ev bakım, hijyen ve temizlik kağıtları alanında üretim gerçekleştiriyoruz. Cezayir’de ev bakım ve hijyen, Mısır’da hijyen, İran’da hijyen ve temizlik kağıtları kategorisinde faaliyetimizi sürdürüyoruz. 5 kıtada 101 ülkeye ihracat yapıyor, markalarımızı Madagaskar’dan Seyşeller’e, Zanzibar’dan Kosta Rika’ya kadar tüketiciyle buluşturuyoruz” dedi.

2013 yılında yüzde 21 büyümeyle 1 milyar USD ciro elde edildiğini söyleyen Orhan İdil, 2014 yılı için yüzde 30 büyüme öngördüklerinin altını çizdi. Global pazarda güçlü markaları ile emin adımlarla ilerleyen kurumun,  127 milyon USD’lık ihracat gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. En güçlü ihracat pazarlarının; Ukrayna, Irak, Azerbaycan, Rusya ve Moldova olduğunu belirten İdil,  2014 yılında yeni bir ihracat ülkesi olarak Suudi Arabistan’a giriş yaptıklarını, bu pazar beraberinde ihracatta yüzde 50’lik büyüme hedeflediklerini söyledi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri