Haziran ayında ciro en yüksek seviyeye ulaştı

29 Temmuz 2013 Pazartesi

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin Haziran ayı ve 2013 ilk yarıyıl sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 156 puana ulaştı. Bu aynı zamanda 2012 Haziran ayına göre yüzde 11,4 artış anlamına geliyor

haziran-ayinda-ciro-en-yuksek-seviyeye-ulasti

2013 ilk çeyreğinde 136 puan olan ciro endeksi ikinci çeyrekte 145 puana yükselerek 2013 ilk yarıyıl değerini 140 puana taşıdı. AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar 2013 ilk yarısında İstanbul’da 617 TL, Anadolu’da 481 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 535 TL’ye ulaştı.

Tüm ürün kategorilerinde 2012 Haziran ayına göre yükseliş yaşadı
Geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre 2013 Haziran ayında tüm ürün kategorilerinde endeks yükseldi. Ayakkabı/çanta ciroları yüzde 13, yiyecek/içecek alanlarının ciroları yüzde 7, teknoloji market/elektrikli eşyalar ciroları yüzde 19, giyim ciroları yüzde 7, hipermarket ciroları yüzde 13 ve AVM’lerdeki diğer alanların ciroları yüzde 11 artış gösterdi.

Yıllara göre ilk yarıyılları değerlendirdiğimizde 2012’in ilk yarısına göre  2013 ilk yarıyılda teknoloji market ve elektrikli eşyalar cirolarında yüzde 11, ayakkabı ve çanta yüzde 10, AVM’lerdeki yiyecek-içecek alanlarının cirolarında yüzde 9, hipermarket, süpermarket ve şarküteri cirolarında yüzde 9, giyim ve aksesuar ciroları yüzde 6, artış yaşandı. Son olarak AVM içerisindeki diğer mağazaların cirolarında da yüzde 9’luk bir artış oldu.

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde, Haziran ayında, geçtiğimiz Mayıs ayına göre endeks değerinde yüzde 3,2’lik artış yaşandı. İstanbul’da ziyaretçi endeksi Mayıs 2013’e göre 1 puan artarak 89 puana, Anadolu’da ise 5 puan artarak 111’e ulaştı.

Yıllara göre çeyrekler ve yarıyıl değerlendirmesi yapıldığında; ilk çeyrek endeksi sabit kaldı, ikinci çeyrekte gerçekleşen 1 puanlık düşüş ile ilk yarı yılı ortalama 1 puanının gerilemesine sebep oldu.

AVM Endeksi Haziran ayı (ilk yarıyıl) sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü; “Haziran ayında indirimlerin, İstanbul Shopping Fest’e ve okulların kapanması sonrasında artan tatil alışverişlerinin sebebi ile ciro endekslerinin yükseldiğini görüyoruz. Ülkemizde son zamanlarda yaşananlara rağmen AVM cirolarının yükselişini sürdürüyor olması sevindirici” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri