Hedef, muhafazakâr giyimde dünya markası olmak

01 Temmuz 2013 Pazartesi

Muhafazakâr giyimin öncü markası Armine, yakaladığı başarılı çizgisiyle büyümesini sürdürüyor. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın her ülkesinde ve Orta Doğu’daki birçok ülkede Armine ürünleri raflardaki yerini alıyor. Yılda 2 koleksiyonla 3 bin çeşit farklı ürün sunduklarını anlatan Armine Genel Müdürü Mehmet Dursun, “Muhafazakâr kimliğiyle uluslararası alanda kabul görmüş ilk marka olmak istiyoruz” diyor

hedef-muhafazakar-giyimde-dunya-markasi-olmak

Fulya B. ÖZTÜRK

Adını ipek eşarpla duyuran Armine’nin kuruluş öyküsünü dinleyebilir miyiz?
Eşarp işiyle 1986 yılında, amcamın yanında çalışırken tanıştım. 3 yıl amcam ile çalıştıktan sonra 1989’da kendi işyerimi kurdum. İlk 5-6 ay ürünlerimizin üzerinde herhangi bir marka yazmadık. Sadece ipek eşarp yazıyordu. Uluslararası arenaya çıkacağımızı düşünerek markamıza uygun bir isim aradık ve Armine adında karar kıldık. 3 yıl boyunca fason üretim yaptırdıktan sonra 1992 yılından sonra kendi atölyemizi kurduk. Şimdi kendi fabrikamızda dünyanın en kaliteli ipeğinden eşarp üretiyoruz.

Eşarp üretiminin yanı sıra Armine’nin ürün gamı epey genişledi. Şimdi mağazalarda neler var, müşterilerinizin hangi ihtiyaçlarına cevap veriyorsunuz?
Kadın koleksiyonumuzda iç giyim hariç her ürün grubunu, hem çalışan hem de ev hanımlarına yönelik üretiyoruz. Ürünlerimizin genel çizgileri muhafazakâr kesime yönelik. Müşterilerimizin yüzde 60’ı muhafazakâr kesimden oluşuyor. Çanta, ayakkabı ve kemer üretimi de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca aksesuar grubumuz var ve bunu büyütme çalışmalarımız sürüyor. Fakat çocuk ve erkek giyimini düşünmüyoruz.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz, kapasiteniz nedir?
Bursa’da yer alan eşarp fabrikamızla yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alanda dünyanın kullandığı en son teknoloji ile üretim yapıyoruz. Kullandığımız teknoloji Avrupa standartlarında. Bu fabrikamızda tam kapasiteye geçtiğimizde aylık yaklaşık 1 buçuk milyon üretim kapasitesi ile çalışacağız. Konfeksiyon grubumuzu Kâğıthane’de yer alan lojistik dâhil 8 bin metrekarelik tesislerimizde üretiyoruz. Henüz duyurmadığımız büyük bir konfeksiyon yatırımımız var. İmza aşamasında olan bu anlaşmamız kesinleştiği zaman uluslararası bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız. 40 dönüm üzerine kurulu bu alanda tekstil üretimi yapacağız.

Armine bünyesinde kaç kişi çalışıyor?
Daimi taşeronlarımızla birlikte toplam bin çalışanımız var. Atölyeleri de sayarsak 2 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Evlerinden bizimle çalışanlarımız arkadaşlarımıza da kendi paralarını kazanma imkânı sağladığımız için mutluyuz.

Yılda 2 koleksiyon, 3 bin çeşit ürün

Armine’nin iddiası ve ortaya koyduğu fark nedir?
Önceki yıllarda bizim de içinde olduğumuz muhafazakârlara yönelik ürün üreten gruplar, normal konfeksiyon sektörüne göre bir hayli gerideydi. Konfeksiyon bölümümüzde İstanbul’da 7 tane tasarımcımız var. Eşarp bölümümüzde dünyanın önemli isimleri ile çalışıyoruz. İtalya ve Fransa ağırlıklı olmak üzere birçok yerden çizimler geliyor. Sonra burada tekrar aramızda onları yorumluyoruz. Arkada yürüttüğümüz çalışma çok ciddi bir çalışma. Çok önemli tasarımcılardan teklifler alıyoruz. Bir başka iddiamız da sadece ipek eşarp üretiyor olmamız. Eşarp üretiminde sadece ipek kullanıyoruz. Bu durum gösteriyor ki, artık biz geride olmadığımız gibi birçok markanın önündeyiz. Türkiye’deki eşarp modasını belirliyoruz. Birçok marka bizi takip ediyor. bizden esinlenip koleksiyonlarını oluşturanlar var. İlk zamanlar klasik desenlerde üretim yapıyorduk şimdi ise çok zengin bir tasarım çeşidimiz var. Yılda 2 koleksiyon çıkartıyoruz. Yaz ve kış sezonu toplam 3 bin çeşit farklı ürünü piyasaya sunuyoruz. Son zamanlarda şal çok kullanılmaya başlandı, biz de şal üretmeye başladık.

Mağaza sayınızı öğrenebilir miyiz, franchising’lerle birlikte toplam kaç mağazanız bulunuyor?
27 tanesi kendimize ait olmak üzere 37 mağazamızla ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Asıl önemli nokta müşterilerimizin bin 500 satış noktasıyla Türkiye’nin tamamında ve Avrupa’nın her ülkesinde ürünlerimize ulaşma imkânına sahip olmaları. Orta Doğu’nun birçok ülkesinde, Lübnan, Tunus, Fas, İran, Irak gibi ülkeler önemli müşterilerimiz. Ayrıca Çin’e ABD’ye de ürün gönderiyoruz.

Lokasyon seçimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz?
Biz mağaza açacağımız zaman cadde ya da AVM ayrımına gitmiyoruz. Bizim için doğru nokta önemli. Doğru noktayı nerede görürsek orada mağaza açarız. Bu aralar her bölgeye giremiyoruz. Üretim büyütme çalışmalarından dolayı biraz frene bastık ve agresif büyüme yürütmüyoruz. Fakat fabrika çalışmamız bittikten sonra tekrar büyümeye ağırlık vereceğiz.

Armine’nin sanal mağazası da bulunuyor. Sanal mağazanızın cirolarından memnun musunuz?
4 yıldır online mağazamızdan satış yapıyoruz. Facebook hayran sayfamızda yaklaşık 600 bin kişi var. Online satış kanalımızı ayrı bir mağaza gibi görüp, yatırım yapıyoruz. Bu satış kanalı için aldığımız 2 tasarımcı arkadaşımız buraya özel tasarımlar yapıyor. Mağazalarımızda sunduğumuz ürünlerin aynısını sanal mağazamızda satmıyoruz. Biz o alana özel ürünler tasarlıyoruz ve bu ürünler sadece sanal mağazamızda yer alıyor.

Önümüzdeki dönem hayalleriniz ve hedefleriniz nelerdir?
Yeni yaptığımız yatırımlarla, çıktığımız bu yolda dünya çapında bir marka olma hedefine daha da yaklaşıyoruz. Muhafazakâr kimliğiyle uluslararası alanda kabul görmüş ilk marka olmak istiyoruz. Dünyada ciddi bir muhafazakâr müşteri grubu var fakat bu talebi karşılayacak uluslararası bir marka yok. Aslında direkt hedefimiz bu, tartışmasız lider olmak istiyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri