Helva’nın asırlık lezzeti: Koska

02 Temmuz 2015 Perşembe

Asırlık bir çınar olma yolunda ilerleyen Koska, ilk dükkânını İstanbul’un Koska semtinde açtığında köklerinin bu denli derine ulaşacağını öngörememişti belki. Koska bugün, günde 80 ton ürün üretebilen, 425 ürün çeşidine sahip, 2 üretim tesisi ve 6 mağazasıyla Türkiye dışına da ulaşan, büyük küçük birçok market, süpermarket rafında ürününe denk geleceğimiz bir büyüklüğe ulaştı. Koska Yönetim Kurulu Üyesi Emin Dindar’la Koska’nın dününü, bugününü ve yarınını konuştuk

helvanin-asirlik-lezzeti-koska

Onur Kaya

Koska’nın bir asrı geçen bir hikâyesi var. Bize bu hikâyeden kısaca bahseder misiniz?
Koska’nın geçmişi 1900’lü yılların başında Denizli’de Hacı Emin Bey’in faaliyet gösterdiği helvacı dükkânına kadar uzanıyor. Baba mesleğini sürdüren Halil İbrahim Adil Dindar 1931 yılında İstanbul’a gelerek Koska semtinde bir dükkân açtı, zamanla ürettikleri helva ve tatlıların lezzeti ile ünlendi. Bulundukları semtten dolayı Koska Helvacısı olarak anılmaya başladı ve bu unvanı aldı.

Şu an 3’üncü kuşak bir yönetime sahip Koska. Koska bu geleneği nasıl sürdürdü? Kuşaklar arası köprüler nasıl kuruldu öğrenebilir miyiz?
Sadece aile olarak işimizi devam ettirmeye ve bunu da hakkıyla yapmaya çalışıyoruz. Bunun karşılığında da başarı ve süreklilik beraberinde kendiliğinden geliyor. Bununla beraber kardeşlerim ve akrabalarımın hepsi şirkette görevli oldukları bölümle ilgili profesyonel eğitim aldılar ve kendilerini bu doğrultuda geliştirdiler. Yönetim kadrosunda aile üyeleri dışında da işinin profesyoneli olan kişilerle çalışmayı tercih ettik her zaman.

Koska’nın hali hazırdaki ürün gamını, üretim kapasitesini ve mağaza sayısını öğrenebilir miyiz?
Koska, ağırlıklı olarak helva, tahin ve reçel üretiyor. Türkiye’nin en büyük helva üreticisiyiz. İstanbul Avcılar ve Kütahya Simav’da olmak üzere 2 üretim tesisimizde, günlük yaklaşık 50 ton helva, 20 ton reçel ve 10 ton lokum üretim kapasitesine sahibiz. 425 çeşit ürünümüz ile yılda toplam 17 bin ton üretim yapıyoruz. Hem yurt içinde hem yurt dışında yaptığımız yatırımlarla kısa zamanda hızla büyüyeceğimize inanıyoruz. Koska’nın Türkiye içinde ve dışında toplam 2 üretim tesisi ve 6 mağazası var. Ayrıca tüm perakendeci satış kanalları vasıtasıyla tüketicinin beğenisine sunulan ürünlerimiz Migros, Real, Kipa, Carrefour v.b. hipermarket, süpermarket ve yerel zincir marketlerle geniş bir kitleye ulaşıyor.

Bildiğimiz üzere Koska’nın yurtdışı yatırımları da mevcut. Bize yurtdışındaki pazarla Türkiye pazarının artılarını ve eksilerini değerlendirir misiniz?
Yurtdışında ürünlerimiz marketlerde ve süper marketlerde satılıyor. Yurtdışında Koska markamız çokça tercih ediliyor ve seviliyor. Satış sistemimiz FOB olduğu için açıkçası çok problem yaşamıyoruz. Nakliye müşterilerimiz tarafından organize ediliyor. Müşterilerimizin genelde nakliye firmaları ile yıllık anlaşmaları oluyor. Bizde buna uygun olarak Türkiye ayağını organize ediyoruz. Nakliyelerimiz kara ve deniz nakliyesi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sevkiyatlarımızın durumuna göre hava yolunu da  kullanıyoruz. Nakliye ile ilgili çok problem yaşamıyoruz. Yalnız şu an 40 hc konteynerler kaldırıldı. 

Bu konteynerler sevkiyatlarımız için  çok faydalı oluyordu. Konu ile ilgili gerekli itirazlarımızı ilettik ama sonuç ne olur bilemiyoruz. Ayrıca yurtdışından gelen araçların şoförlerinin İngilizce bilmemeleri çok sıkıntı yaratıyor. Farklı ülkelerden oldukları için ortak bir dilde maalesef anlaşamıyoruz. Bu da bizim için problem oluyor. Ancak bu yöndeki gelişimi gayet iyi buluyorum. Artık firmalar daha bilinçli ve profesyonel. Ürünlerimize en az bizim kadar hassasiyet gösteriyorlar. Talimatlarımıza harfiyen uyuyorlar. Çünkü gıda dikkat edilmediği takdirde daha yoldayken bozulabileceği için gıda taşımacılığı da gerçekten profesyonellik gerektirmekte.

Koska’nın Ar-Ge ve inovasyon konusundaki kıstasları ve olmazsa olmazları nelerdir? Koska bu konuya ne kadar bütçe ayırıyor?
Üretimini ve pazarlamasını gerçekleştirdiğimiz tüm ürünlerimizde kalite kıstası birinci sırada. Ayrıca ürünlerimize tüketici daha kolay ulaşabilsin diye mümkün olan en makul fiyatlandırma politikasıyla hareket ediyoruz. Konusunda uzman kişilerle yaptığımız çalışmalar neticesinde ürünlerimizin faydalarını ve kullanım şekillerini türlü iletişim mecraları ile duyurmaya gayret ediyoruz. Bizim için en önemli unsurlardan biri de müşterilerimizin istekleri. Her zaman onların görüş ve düşüncelerine üretim ve pazarlama faaliyetlerini yürütmeye çalışıyoruz. Ar-Ge çalışmalarıyla ürünlerimizi, o bölgenin ağız tadına yakın tatlarda formüle ediyoruz. Müşterilerimizden gelen istek üzerine, mağazalarımız için yaptığımız bazı günlük ürünlerimizde doğal tatlandırıcılarla olan versiyonlarını üretiyoruz.

Koska’nın geleceğe yönelik hedeflerini ve yatırım planlamalarını öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de pazar payımız yaklaşık yüzde 50, İstanbul Marmara’da ise bu oran yüzde 80’ e kadar çıkıyor.  Şirket ciromuzun yüzde 20’sini ihracat oluşturuyor. 78 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2015 sonu ihracat hedefimiz toplam 100 ülkeye ulaşmak. Şu an için piyasa seyrinde gidiyor, hedeflerimize uygun bir şekilde ilerliyoruz. 2015 yılında perakende yatırımlarımızı artırmak niyetindeyiz. 2015 yılı ciromuzu 225 milyon TL olarak görmek için çok çalışacağız, hedefimiz yüzde 25 büyüme. 108 yıllık birikimini dünyaya açan Koska markamız ile ciromuzu gelecek 5 yılda yüzde 100 artışla 400 milyon TL'ye yükseltmeyi amaçlıyoruz.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri