Henkel, Türkiye'de Beauty Care alanında büyümekte kararlı

09 Ağustos 2016 Salı

Yaklaşık 140 yıllık bir başarı hikâyesine sahip olan Henkel, 1963 yılından bu yana Türkiye’de de perakende sektörüne hizmet ediyor. Kendine has bir öz kültüre sahip olan şirket, Türkiye’de yaklaşık bin 500 kişiye de istihdam sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra güzellik ve bakım sektöründe de önemli satın almalarla yoluna devam eden Henkel, zorlu geçen 2016 yılının ilk yarısından da oldukça memnun. Türk Henkel Beauty Care Pazarlama Direktörü Pınar Akıskalıoğlu, Henkel’in kültüründen sosyal sorumluluk projelerine, hedeflerden güzellik ve bakım sektörünün ayrıntılarına kadar bir çok konuyu Perakende.org için anlattı

henkel-turkiyede-beauty-care-alaninda-buyumekte-kararli

Onur KAYA

Henkel kendi iç vizyonunda kendi kültürüne sahip bir marka. Bize bu kültürden bahseder misiniz? 
“Mükemmellik Tutkusu”, kültürümüzü en iyi ifade eden söz. Ürettiğimiz ürünün kalitesinden, geçerliliğine ve potansiyeline, markalarımızı tüketicilerimiz ile buluşturacağımız ana kadar tüm süreçleri yönetirken her Henkel çalışanı mükemmellik tutkusu ile çalışıyor. 8 senelik bir Henkel çalışanı olarak hissettiğim şu: değer verilen bir çalışan ve şirket içindeki uyumlu çalışma ortamı. Henkel kültürü denildiğinde benim aklıma gelen en basit örnekler bunlar.


2016 yılı herkes için zor geçen bir dönem. 2016’nın ilk yarısı güzellik ve bakım sektöründe Henkel için nasıl geçti?
2016 yılı bizim de zorlayıcı piyasa koşulları ile mücadele ettiğimiz bir dönem. Büyümemizi sürdürebilmek için her zamankinden daha da etkili stratejiler ile daha da disiplinli şekilde çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Tüm zorlu piyasa koşullarına rağmen güzellik ve bakım iş birimi olarak başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz.


Henkel denince birçok insanın aklına temizlik sektöründeki büyüklüğünüz geliyor ancak sizin güzellik ve bakım alanında da büyük yatırımlarınız var. Bize bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Çamaşır ve Ev Bakımı alanındaki güçlü markalarımız ve Türkiye’deki büyüklüğümüz ile gurur duyuyoruz. Bu başarılar, Türk Henkel’in en genç iş birimi Beauty Care olarak bizim için de ilham verici oluyor.
Henkel, Beauty Care olarak Türkiye’de Saç Şekillendiricileri kategorisinin lideriyiz. Yine Saç Boyaları kategorisinde Türkiye’nin en çok tercih edilen markası bizim. Saç Bakımı alanında inovasyon lideri Gliss ve pazarın genç oyuncusu Syoss ile büyümeye devam ediyoruz. Cilt Bakımı ve Deodorant kategorilerinde de pazarın en büyük 3 oyuncusundan biriyiz. Ana rakiplerimize kıyasla Türkiye pazarına geç girmemize rağmen yakaladığımız bu başarı bizi şirketimizin gelecekteki potansiyeli için heyecanlandırıyor.
Büyüme hedeflerimizin bir parçası olarak, son 3 yıl içinde hem şampuan üretimimizi hem de sprey üretimimizi Türkiye’ye taşıdık. Henkel, Türkiye’de Beauty Care alanında büyümedeki kararlılığını, Türkiye’nin ilk şampuan markası Blendax’ı satın alarak bir kere daha gösterdi.


Sosyal sorumluluk projelerinden de tanıyoruz Henkel’i. Bize Henkel’in yürüttüğü projelerden biraz bahsedebilir misiniz?
Hem kurumsal hem de marka bazlı yürüttüğümüz birçok proje var, ancak bana göre en önemlisi Henkel’in bir bütün olarak tüm faaliyetlerinde sosyal sorumlu şekilde davranması. Atık kontrolünden ambalajların çevreye duyarlı hale getirilmesine, iş ortağı seçiminden insan hakları ve çeşitliliğine saygıya kadar Henkel’in sosyal sorumluluk alanında örnek teşkil eden bir şirket olduğunu rahatlıkla ve güvenle söyleyebilirim. İçinde bulunduğumuz çevreye olan katkımızı artırabilmek üzere yaratıcı sosyal sorumluluk projeleri de geliştiriyoruz. En son yürüttüğümüz ‘Gliss ile hayata 10 kat değer kat’ projesini örnek olarak anlatabilirim. Gliss markamızla, TİKAD (Türkiye İş Kadınları Derneği) ve Watsons mağazaları ile ortak yürüttüğümüz projede, Türk iş dünyasının önde gelen kadınları, meslek edinmek isteyen kadınlara destek için özel çanta tasarımları yaptılar. Biz Gliss markamızla birlikte satılan bu çantalardan elde ettiğimiz geliri derneğe bağışlayarak güzellik uzmanı yetiştirilmesine destek verdik. Önümüzdeki dönemlerde de bu ve benzeri çalışmalarımızı devam ettireceğiz.


Türkiye pazarı özellikle yabancı yatırımcılar için son günlerde çok tartışılan bir pazar. Henkel Türkiye pazarıyla ilgili olarak ne düşünüyor?
Biz Türk Henkel çalışanları olarak, Henkel merkezinin ülkemizin potansiyeline olan güvenini biliyoruz. Türkiye’de markalarımıza yaptığımız yatırımlar bu desteğin en büyük göstergesi. Bununla birlikte Henkel 2016 yılı sonuna yönelik oldukça iddialı hedefler belirledi. Bu hedefler 2016 yılı sonuna kadar Henkel’in toplam satışlarının 20 milyar avro olması, bu rakamın yarısının Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan piyasalardan elde edilmesi ve hisse senedi başına karlılıkta yüzde 10’luk büyüme oranı. Türkiye, bu hedefe ulaşmak açısından ana ülkelerden bir olarak önemini koruyor.


Henkel’in önümüzdeki süreçteki hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Henkel olarak 4 yıllık strateji döngümüzün son yılındayız. 2012’de marka ve teknolojilerde bir dünya lideri olma vizyonumuzun kısa dönemli planı olarak 2016 hedeflerimizi açıklamıştık. Stratejimizin temelinde operasyonlarımızı sadeleştirerek etkisini artırmak, ilham veren bir ekip olmak ve üstün performans göstermek vardı. Bu araçlarla her iş birimimizde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde karlı büyümeyi hedefledik. Önümüzdeki süreçte güzellik ve bakım sektöründe de markalarımıza yapacağımız yatırımlar ile tüketicilerimizi çok daha güçlü yeniliklerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri