Henkel yeni projesiyle çocukları bilime yönlendiriyor

05 Kasım 2015 Perşembe

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Henkel, özellikle çocukların bilime yönlendirilebilmesi için yeni bir projeye imza atıyor. “Keşif Dünyası” adını verdikleri bu projeye “Çocuklar Bilimle İlgilenmeye Nasıl Teşvik Edilir?” sorusundan yola çıktıklarını anlatan Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, projeye dair tüm detayları Perakende.org için anlattı

henkel-yeni-projesiyle-cocuklari-bilime-yonlendiriyor

Perakende.org özel haberi – Onur Kaya

 

“Keşif Dünyası” projesinden bahsedebilir misiniz?  Bu projenin çıkış noktası nedir? 
Henkel olarak çocukların içindeki keşfetme duygusunu, keşfetme potansiyelini ateşlemek istedik. “Çocuklar bilimle ilgilenmeye nasıl teşvik edilir?” sorusundan yola çıktık. Keşif Dünyası’nın eğitim konsepti ve programı, Henkel uzmanlarının desteği ile birlikte Ruhr Üniversitesi Kimya Eğitim Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Katrin Sommer önderliğinde geliştirildi. Keşif Dünyası’nda kullanılan deney malzemeleri, çalışma kitapçıkları uzmanlar tarafından tamamen çocuklara özel olarak hazırlandı. Çizgi filmler, çocuklara özel boyama sayfaları, deney malzemeleri vb. unsurlarla zenginleştirildi. Çalışma atölyelerinin içeriği, çocuklara bilimi sevdirecek eğitici ve eğlenceli deneylerden oluşuyor. Programda ayrıca çocukları doğayı korumaya teşvik etmek için sürdürülebilirlik konusunda bir modül de bulunuyor. Proje, Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile hayata geçiyor. Yaratıcı Çocuklar Derneği bünyesindeki eğitimciler ile çocuklara yönelik çalışma atölyeleri düzenleniyor. Bu vesile ile gelecek nesillerin yaratıcılık ve bilimle yetiştirilmesi misyonu ile faaliyet gösteren Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne de teşekkürlerimizi sunuyorum.


Bu proje sizce neden önemli?
Ülkemizdeki çocukların içinde bulunan küçük dâhiyi ortaya çıkarmak, soru sormalarını teşvik etmek, bilimi sevdirmek, merak duygularını kaybetmemelerini sağlamak ve eğlenceli deneyler ile öğrenirken eğlenmelerini sağlamak istedik. Çünkü biliyoruz ki bu dünyada keşfedecek çok şey var. Merak ve keşfetme duygusu birçok diğer başarının temelini oluşturuyor. Bugüne kadar 67 bilim atölyesi gerçekleşti. Bu atölyelerde bin 500 öğrenci çalışma atölyelerine katıldı. Workshop’a katılan öğrencilerin neredeyse yüzde yüzünün atölyelere tekrar katılmak istemesi ve öğretmenlerin desteklemesi bizi çok mutlu etti.


Keşif Dünyası çocuklara ne öğretecek?
Çocuklara öğrettiği ilk şey keşfetmekten keyif almak! Birbirinden eğlenceli deneyleri yaparken merak etmek, “neden” sorusunu bolca kullanırken bir şeyin nedenini anlamaya çalışmak Keşif Dünyası’nın çocuklara kazandırmak istediği özellikler... Ayrıca sürdürülebilirlik için daha az tüketmenin, tekrar kullanmanın ve geri dönüştürmenin önemini de öğreniyorlar.


Çocukları bilime yönlendirmek için anne ve babalara evde neler yapmalarını önerirsiniz?
Çocukların gelişiminde anne ve babaların bilinçli olması çok önem taşıyor. Bilim ve keşfetmek, merak ve soru sormakla başlıyor. Çocuklar küçük yaşlarda hayatı algılamaya çalışırken büyük bir merak içinde pek çok soru soruyorlar. Soru sormak, sonrasında sorularına cevap aramaya çalışmak, bazen doğru, bazen yanlış yapabilmek bilim için önemli. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarının ilgi alanlarını erken yaşlarda tanımaya çalışmaları, bilinçli olmaları ve ilgi alanları doğrultusunda yönlendirmeleri çok önemli.
Örneğin; Henkel’in bilim adamlarından biri uçakta giderken yanındaki bayanın çantasından çıkarttığı kırmızı ruju gördüğünde “Neden ruj şeklinde bir yapıştırıcı olmasın?” sorusuyla yola çıkıyor ve dünyanın ilk stick formatındaki yapıştırıcısı Pritt’i üretiyor. Çocuklarımızın içindeki bu meraklı kaşifi korumak bile yeter!


Sizce bilim eğitiminin çocukların gelişimine katkıları nelerdir?
Keşif Dünyası’ndaki uygulamalarımızdan örnek vererek açıklayayım. Atölye çalışmalarında çocuklar bir soru ile başladıkları deneylerinde önce tahmin yürütüyorlar. Ardından eğlenceli deneyler ile gözlem yapıyorlar. Sonrasında gözlemlerini aynı bir kâşif gibi kaydediyorlar ve en sonunda bir sonuca varıyorlar. Bu da çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor. Sorularına yanıt bulmak için farklı yollar deniyorlar. Bir işi yanlış bile yapsalar farklı yollar deneyerek, çözüme ulaşmaya çalışıyorlar. Neden-sonuç ilişkisini kendi kendilerine kurabiliyorlar. Gözlem yapma, ölçme, önceden tahmin etme, verileri yorumlama, bu verilerden bir sonuç çıkarma ve bir karara varma gibi becerilerine katkıda bulunuyor. Uygulamalı bilimsel eğitim, öğrencilerin aktif olmasını sağlayan, öğrenmeyi kolaylaştıran, neden-sonuç ilişkisini deneyimleyerek öğrenmelerini sağladığı için öğrenmenin kalıcılığını artıran, çocukları araştırmacılığa teşvik eden ve becerilerini geliştiren bir yöntem oluyor.  


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri