Her alanda dijitalleşiyoruz

22 Haziran 2016 Çarşamba

Türk hükümetinin medya kuruluşları üzerindeki bakısı yoğunlaşmasıyla, sosyal medya alternatif bir haber platformu haline geldi. Reuters Enstitüsü'nün “Dijital Haber Raporu 2016” başlıklı araştırması dijitalleşmenin her alanda olduğu gibi habercilikte ve habere ulaşmadaki kullanımlarda da arttığını gösteriyor. Araştırma YouGov şirketinin 26 ülkede 50 bin internet kullanıcısına yönelik verileri üzerinden yürütüldü

her-alanda-dijitallesiyoruz

Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

İktidar partisinin medya sahipleri ve gazeteciler üzerindeki baskısını adım adım artırması ile Türkiye’deki basın özgürlüğü tüm dünyada son zamanlarda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Kısıtlamalar ve zaman zaman getirilen yasaklara rağmen sosyal medya ulusal gelişmeleri takip edebilmek için önemli bir iletişim aracı olarak ortaya çıkıyor. Yazılı medya sirkülasyonunun iyice düşmesi; medya sahiplerinin ticari çıkarları açısından politikadan bağımsız hareket etmelerini iyice zorlaştırdı. Radikal’in 2014 yılında yazılı basımını durdurması dışında hiçbir gazete dijital ortamın yarattığı sıkıntılara karşı yayınını durdurmadı.


İnternete erişimin yükselmesi ve akıllı telefon kullanım oranının artmasının ışığında haberlere ulaşmak için online medya kullanımı da yükseldi. Ancak internetteki ortam genellikle paylaşımlar ve ya haber ajanslarından, televizyonlardan, gazetelerden alınıp yeniden servis edilen haberler şeklinde yürütülüyor. Günden güne de internet üzerinden haber paylaşımı yapan siteler ve kuruluşlar artıyor. Bu belki de gazetecilerin görüşlerine daha özgürce ifade edebilmesi açısından önemli bir durum. Bu platformlar aynı zamanda görevlerinden uzaklaştırılmış gazeteciler ve köşe yazarları için düşük maaşla da olsa görevlerine devam etme olanağı sağlıyor.


Online hizmet sunan kurumlar arasında CNNTürk yüzde 37’lik oran ile daha çok kentsel ve eğitimli nüfus arasında oldukça popüler. Hürriyet Online ise en büyük rakibi sayılan Milliyet’in dikkat çekmek için sık sık kullandığı kadın görselleri ve sansasyonel içerikler tarzında paylaşımlar yapmaktan kaçınmasına rağmen yüzde 35’lik kullanım ile en çok ziyaret edilen sitelerden biri.


Dijital kökenli web portalları arasındaki Mynet (yüzde 36), İnternetHaber (yüzde 22), EnSonHaber (yüzde 20) ve haber7 (yüzde 17) Türkiye’de bu alanda kullanım oranlarıyla önemli bir alan oluşmakta. Periskop aracılığıyla haber yayınlayan Medyascope.tv, ücretsiz gazetecilik için büyüyen ve önemli bir platform olarak anılmayı hak ediyor. Uluslararası Basın Enstitüsü yoğun baskı altında olmasına rağmen bağımsız haber ve bilgi vermek için yeni teknolojilerin kullanımı gerekçe göstererek Medyascope.tv’ye  '2016 Ücretsiz Medya Öncüsü Ödülü' verdi.


Reklam engelleme ücretsiz reklam destekli haberler, metin okurken ya da video izlerken ekranı kaplayan ve zorla giren reklamlar sebebiyle yüzde 31’lik oranlar yaygın bir durumda. Birçok reklam mobil kullanım için tasarlanmaz ve bağlantıları sosyal medya üzerinde düzgün şekilde çalışmaz. Sosyal medya yalnızca haberler keşfetmek için değil aynı zamanda Türk halkının yaptıklarını paylaşmayı sevmesi sebebiyle katılım açısından da oldukça popüler durumda. Yaklaşık olarak sosyal medya kullanıcıların yüzde 64’ü, Facebook’u ülkedeki siyasi kutuplaşmanın yüksek seviyede olması sebebiyle haber tartışmak ve paylaşmak için kullanıyor. Twitter (yüzde 30) ve Instagram (yüzde 12), çoğunlukla daha iyi eğitimli kişiler tarafından kullanılıyor.


Cihazlara göre haftalık ulaşım:
• Bilgisayar (yüzde 62); yüzde 3 düşüş ile
• Tablet (yüzde 24)
• Akıllı Telefon (yüzde 68); yüzde 11 artış ile


Kaynaklara göre haftalık ulaşım:
• TV (yüzde 80); yüzde 5 artış ile
• Radyo (yüzde 41); yüzde 9 artış ile
• Gazete (yüzde 54); yüzde 4 düşüş ile
• Sosyal Medya (yüzde 73); yüzde 6 artış ile
• Online Medya (yüzde 90); yüzde 2 artış ile


Haberlere ödenen ücretler
Araştırmada kullanılan kesim kentsel olduğu için ödeme rakamları normalden fazla gözükebilir. Online haberlere yüzde 27’lik kesim ödeme yapıyor ve bu oran Türkiye’yi 26 ülke arasında birinci yapıyor. Yüzde 31’lik kesim de reklam engelleyici kullanıyor ve bu alanda da Türkiye 3’üncü sırada.


Güven
Haberlere olan güven bir önceki yıla göre yüzde 45’ten yüzde 40’a geriledi. Çoğu medya kuruluşu ya iktidarın kontrolü altında ya da üzerlerinde büyük bir baskı var. Çok az sayıdaki medya kuruluşu ve televizyon kanalı açıkça hükümeti eleştirebiliyor. Haberlere olan konusunda Türkiye; 26 ülke arasında 19’uncu sırada. Gazetecilere olan güven oranı; yüzde 34 ve haber kurumlarına olan güven oranı ise yüzde 37 seviyesinde. Medyanın üstündeki aşırı politik etkiye katılanların oranı yüzde 29. Aynı zamanda medya üzerindeki iş dünyasının aşrı etkisinin olduğuna inananların oranı ise yüzde 27.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri