Her yerde varız!

14 Mayıs 2013 Salı

Perakende yayıncılığının mihenk taşı Ekonomi Yayınları&Perakende Bilgi Evi, bu kez uluslararası et işleme ve otomasyonu için Almanya fuarındaydı

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Frankfurt kentinde, dünyanın en önemli fuarlarından biri kabul edilen muhteşem bir fuar vardı: Uluslararası Et İşleme Teknolojileri Fuarı/IFFA.

Öyle büyük ve merakla beklenen bir etkinlik ki tam 6 gün boyunca, dünyanın çok farklı ülkelerinden, inanılmaz talepler vardı.

Bütün salonların dolu olmasına bir neden de, elbette fuarın 3 yılda bir organize edilmesi…
Ve dünyada hızla artan nüfus ve yemek sektörüne olan ihtiyaçların giderek daha büyük talep görmesi, kapasite sorunu da gündeme getiriyor kuşkusuz.

Perakende dünyasındaki satış noktalarının da inanılmaz istemleri, tam zamanında bir tedarik sistemini zorunlu kılıyor.

Eee sonra?

Sonrası, böylesi devasa fuarlar ve inanılmaz teknolojik yatırımlar/gelişmeler…

***
Bir hafta boyunca, dünyanın her noktasından girişimciler, işletmelerine daha lezzetli daha hızlı ve daha verimli çözümleri bulabilmek için projelerini hayata geçirebilecek görüşmelerde bulundu.

Ekonomi Yayınları&Perakende Bilgi Evi olarak; Kolombiya, Avustralya, Çin, Kanada, Güney Afrika, Meksika, Rusya gibi çok farklı coğrafyalardan işletmelerin, bu fuarı çok ciddiye aldıklarını gözlemledik. Türkiye’den de hiç abartmadan diyebilirim ki, en az 300 şirket sahibi ve yöneticiler, fuarda işletmeleri adına incelemelerde bulundu.

Ortak istek; gerçekten de ‘daha verimli ve tam zamanında tedarik’ üzerineydi. Kimsenin zaman kaybına tahammülü yok.

Nitekim; et ürünlerinin bütün işlem süreçlerini kapsayan; kesim, ayırma, depolama, pişirme, paket/ambalajlama, etiketleme, yazılım süreçleri ve tabii ki tartma ve soğutmanın yanı sıra küçük ölçekli yapılanmalar için kasap gereçleri dahi, fuar etkinliğinde görücüye çıkmıştı.
***
Gelişen teknolojinin marifetlerini görüp incelerken; ülkemizden de katılımcı firmalar, gurumuz oldu elbette.

Onlar, sanayimizin önemli temsilcileri, bayrağımızı sınır ötesine taşıyan, öncülerimiz.
İlk aklıma gelenler; Cemsan, Effesa, Korozo, Üçge DRS, Yeşilada...

Dile kolay; 50 ülkeden bine yakın firma, et üreticisi/sanayici ve işleyicilere çözümlerini sunarken ‘biz buradayız’ mesajı verdi.

Ve ne yalan söyleyeyim, onca muhteşem ileri teknolojik yenilikler içerisinde, yazarınız bula bula, 14. yüzyıla ait et işleme makinesi ilgimi çekti.

Endüstrinin ayak izleri ta o yıllardan başlamışsa, aradaki farkı kapatabilmek için çok çalışmak gerek dostlar, çoookkk!

Durmak yok…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri