Her zaman modern: Vanelli

11 Kasım 2015 Çarşamba

Türkiye’de herhangi bir şirkette dördüncü kuşağın temsilcilerini görmek birkaç istisna dışında pek mümkün olmuyor. Bünyesinde barındırdığı birbirinden önemli markalarla Türkün Holding 83 yıldır faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Vanelli markasının dünyada önemli bir başarı yakaladığını ifade eden Türkün Holding Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Türkün Karaçor, ev tekstili sektörünün Türkiye’deki geleceğine dair önemli bilgiler verdi

her-zaman-modern-vanelli

Röportaj: Sevgi Yalçın

Ailenin dördüncü kuşak temsilcisi olarak sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Aslı Türkün Karaçor. İlk ve ortaokul hayatımı Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimime İsviçre’de devam ettim. Londra’da, Surrey İnstitute Of Art And Desig’nın Tekstil Bölümü’nden mezun oldum. 2003 yılından beri fabrikada çalışıyorum. Şirketteki dördüncü jenerasyonu temsil ediyorum.

Bünyenizde birçok markayı barındırıyorsunuz. Kısaca bu markalardan ve grubunuzdan bahseder misiniz?
Türkün Holding bizim son yapılanmamızın ismi. Bizim asıl bilinen markamız Vanelli. Grubumuz Türkiye’nin en eski şirketleri arasında yer alıyor fakat babam Erol Türkün kendi şirketini 1976 yılında kurdu. Yakalanan başarı sayesinde bugün 50 bin metrekarenin üzerinde üretim alanımız ve 700’e yakın çalışanımızla tam entegre bir tesis olarak tekstilin önemli üreticileri arasındayız.
Döşemelik, perdelik, iplik, apre, boya-baskı ve konfeksiyon gibi tüm süreçler tesislerimizde yapılabiliyor. Üretimimizin yaklaşık yüzde doksanını ihraç ediyoruz. İhracatımızın yaklaşık yüzde 80’i Avrupa odaklı gerçekleşiyor. Ana işimiz ev tekstili olmak üzere Türkün Holding bünyesinde 10 şirketimiz var. Bizim müşterilerimiz dünyanın ev tekstili konusundaki en üst kategori alıcılarıdır. Modada Giorgio Armani, Gucci, Chanel gibi markaların müşteride yarattığı algı ne ise ev tekstilinde bizim yarattığımız algı o. Bu alıcılara mal satabilmeniz için desen, renk, kalite, servis  anlayışınız farklı olmalı. Bu anlamda Vanelli Tekstil bu standartları yakalamış ülkemizdeki lider firmadır.

Vanelli’nin iddiası nedir?  Ürün gruplarınızı öğrenebilir miyiz?
Vanelli olarak bizim sloganımız: Her zaman modern. Perdelikten döşemeliğe tüm ürünlerimizde yüzde yüz keten, yüzde yüz yün, yanmaz ürün, antibakteriyel ürün gibi özel ürünler üretebiliyoruz. Trevira ürün gruplarında dünyanın en büyük 4 üreticisinden birisiyiz. Yanmaz ürünler üretimimizin yüzde 30’unu oluşturuyor. Bu ürünleri renkli üretebildiğimiz için farkımız öne çıkıyor. Kontrat ürünler dediğimiz bu ürünlerde su itici, yağ itici, yanmaz kumaş, ses azaltan kumaş ve antibakteriyel kumaş gibi fonksiyonelliği yüksek ürünler üretiyoruz. Otellere özel projeler yapıyoruz. Türkiye’nin önemli beş yıldızlı otelleri olan Four Seasons, Hilton ve Mandalin gibi otellere özel çalışmalar yapıyoruz. Hilton Grubu’nun tüm dünyadaki otellerine özel ürünler üretiyoruz.

Türkiye ev tekstili sektörünü değerlendirdiğinizde nasıl bir tabloyla karşılaşıyorsunuz?
Ev tekstili alanında Türkiye çok kuvvetli bir ülke. Avrupa’daki kriz ve yüksek maliyetler Türkiye’yi önemli bir üretici konumuna yükseltti. Perdelik ve döşemelik yatak ve banyo gruplarda potansiyelimiz çok güçlü. Ülkemizde her gruptan tüketiciye hitap eden markalar var. Bu da çeşitliliği sağlıyor.

Sizce Türkiye’de insanlar artık evine daha mı çok para harcıyor?
İnsanların tüketim anlayışları değişti. Eskiden alınan bir mobilya 40 sene kullanılırdı. Şimdi çeşitliliğin de artmasıyla ev yenileme oranları çok kısa aralıklara düştü. Fiyatlar makul olduğu sürece komple olmasa bile ufak değişiklikler her yıl yapılıyor. Günümüzde evlerin döşenme tarzı da bu değişiklikler için uygun. Evler modernleşti. Günümüz evleri köklü değişiklik yapılmadan da üzerinde oynanabilir özellikler taşıyor.

Yeni trendleri okurlarımız için biraz anlatır mısınız?
Her ülkenin kendi özel bir tarzı var. Her kültür kendine uygun ürünleri beğeniyor. İskandinav tarzı tüm dünyada popülerliğini koruyor. Nötr, mat, yünümsü doku, sadelik ve doğallık tüm coğrafyalarda çekiciliğini koruyor. İngilizlerin ve Amerikalıların tercihi daha renkli ürünlerden yana oluyor. Şimdi bir de hayatımıza dijital baskı da girdi. Burada renk limitasyonu yok. Bu tekstile çağ atlattı. Her şeyin baskısı yapılabiliyor. Retro desenler, çiçekli desenler missoni tarzı ve renk cümbüşü ciddi talep görüyor. Klasik moda her şeye rağmen belli bir kesim için ilk tercih. Tabi bu klasik eski klasiğin yeniden yorumlanmış hali.

Markalaşma hakkında neler söylemek istersiniz? Öğrencilere yönelik düzenlediğiniz tasarım yarışmalarından da biraz konuşalım.
Türkiye markalaşma konusunda ciddi bir yol aldı. Dünya çapında önemli markalarımız var. Hangi kesime hitap ederse etsin bir marka olmak gerekiyor. Marka olmak yeni ve özgün tasarımlar yaratmaktan geçiyor. İhracatçılar Birliği olarak tasarım yarışmaları düzenliyoruz. Öğrencilerin sanayiye katılımını sağlıyoruz. Kazanan öğrencilere eğitim desteği veriyoruz. Bu yarışmalara Türkiye’nin birçok üniversitesinden arkadaşımız katılıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri