“Her zamankinden fazla hoşgörüye ihtiyaç var”

07 Eylül 2012 Cuma

Hoşgörü mesajı veren koleksiyonlar yapmaya devam edeceklerini söyleyen Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Özel, “Gelinen noktada insanların her zamankinden fazla sükunete ihtiyacı var. Biz de tasarımlarımızla ‘sakin olun’, ‘hoşgörüyle yaklaşın’ mesajları vermek istiyoruz” dedi

her-zamankinden-fazla-hosgoruye-ihtiyac-var

Hoşgörü mesajı veren koleksiyonlar yapmaya özen gösterdiklerini söyleyen Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selami Özel, “Önce Mevlana takıları üzerine çalıştık, ardından da Şems koleksiyonumuz geldi” dedi.

Toplumun bu mesajlara yoğun ilgisi olduğunu belirten Özel, “Ayrıca turistler de bu ürünleri seviyor. Bir defada 18 parça ürün satın aldıklarını biliyorum” diye konuştu. Şu anda ise Selçuklu dönemi üzerine bir koleksiyonu hazırladıklarını ifade eden Özel, şöyle devam etti: “Ben bu döneme ‘hoşgörü’ dönemi diyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu durum, dünyada yaşanan kriz, Ortadoğu komşularımızdaki gerginlik bu tip mesajlara olan gereksinimi artırıyor. Gelinen noktada insanların her zamankinden fazla insanların biraz sükûnete, huzura, telaşsızlığa ihtiyacı var. Biz de tasarımlarımızla ‘sakin olun’, ‘hoşgörüyle yaklaşın’ mesajları vermek istiyoruz.”

Bin öğrenciye eğitim
Favori olarak 205 yılında kurdukları ‘Altın Akademisi’nde bugüne kadar yaklaşık bin kişiye eğitim verdiklerini kaydeden Özel, “Akademi kuyumculuğun tasarım ve perakende alanlarında eğitimler veriyor. Bu amaçla üniversitelerle işbirliklerimiz oluyor” dedi. Tasarımın takı sektörünün temel dinamiklerinden birisi olduğunu vurgulayan Özel, “Bunun yanı sıra kuyumculuk perakendesinin yeniden tanımlanması lazım.”

“Koleksiyonda 100’ü aşkın parça bulunuyor”
Favori’nin Şems’in hoşgörüsünden ilham aldığını söyleyen Selami Özel, koleksiyonla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Nefsi olgunlaştırmaktan bahseden Şems suresi, Şems ile Mevlana’nın insanlığın yoluna ışık tutan fikirleri ve din, dil, ırk ayırımı yapmadan herkese insan olarak yaklaşan felsefeleri, koleksiyonunun çıkış noktasını oluşturuyor. Mevlana’nın uçsuz bucaksız doğa, insan ve yaradan sevgisi, hoşgörüsü ve kadına verdiği değer tasarımcılarımızın yorumlarıyla hayat buldu. Koleksiyonda kolye ucundan yüzüğe, gerdanlıktan bileziğe kadar 100’ü aşkın parça bulunuyor.”

122 mağazaya ulaştı
Favori’nin 2008 yılından bu yana mağazalaşmaya başladığını hatırlatan Selami Özel, franchising sistemiyle büyüdüklerini, şu anda 122 mağazaya ve binin üzerinde satış noktasına ulaştıklarını kaydetti. Yurt dışında Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’da faaliyet gösterdiklerini ifade eden Özel, şu bilgileri verdi: “2015-2016’ya kadar 300 mağaza hedeflemiştik. Ancak bu yıl biraz fren yaptık. Mağazacılık standartlarımızı yeniden belirleyip güncelleyeceğiz. Franchising şartlarımızı daha zorlaştıracağız.”

“Sektörün banka rekabeti için telaşlanmasına gerek yok”
Altın fiyatlarındaki yükselişin takı talebini olumsuz etkilediğini belirten Selami Özel, “Yıllık 150 ton olan takı talebi 40-50 tona düştü. Özel bankaların altın satma talebiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Kuyumculuk kolay bir iş değil, yapabilirler mi bilmiyorum... Türkiye’de aile kuyumcusu diye bir kavram var. Bayanların banka şubelerinde numara alıp kuyruğa girip, altın satın alacaklarını sanmıyorum. Çünkü takı müşterisi ilgi ister. Kuyumculuk işi sadece altın satmak değil, bir satış deneyimi sunmak... Bankaların bunu kolay kolay yapabileceklerini sanmıyorum. Sektörümüzün bu anlamda telaşlanmasına gerek yok. İşi iyi yapan kazanır.”

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri