Hız, güç ve yetenek isteyen yarışma

29 Mayıs 2014 Perşembe

2014 Stihl Timbersports Türkiye Şampiyonası, 7 Haziran Cumartesi günü Beylikdüzü Migros AVM’de yapılacak. Türkiye’nin en hızlı balta ve testere kullanan isimlerinin belirleneceği yarışmada; aynı zamanda Türk takımını çalıştıran İngiltere şampiyonu Spike Milton’da özel bir şov gerçekleştirecek. Bu ekstrem sporla ilgili fotoğraf sergisi ise 26 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında Beylikdüzü Migros AVM’de gezilebilecek

hiz-guc-ve-yetenek-isteyen-yarisma

1985 yılından beri, her yıl, 38 ülkede yapılan Stihl Timbersports Ulusal Kütük Kesme Yarışmaları; Türkiye’de de 2012 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Sadal Tarım Makineleri sponsorluğunda; 2012’de İstanbul’da, 2013’te Antalya’da yapılan Stihl Timbersports Türkiye Şampiyonası bu sene 7 Haziran Cumartesi günü, Beylikdüzü Migros AVM’de, 12:00-20:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Sunuculuğunu Erkan Çubukçu’nun üstleneceği organizasyonda, Stihl Timbersports İngiltere Şampiyonu Spike Milton da özel bir şov gerçekleştirecek. 26 Mayıs – 08 Haziran tarihleri arasında da Beylikdüzü Migros AVM’de Stihl Timbersports’a ait fotoğraf sergisi düzenlenecek.

2012’de düzenlenen Stihl Timbersports Türkiye ulusal yarışmasını kazanan ekip, daha ilk senede başvuru yaparak, belirlenen seviyeyi geçerek, dünya şampiyonasına katılan tek takım olma özelliğini taşıyor.  2013’te dünya 7’ncisi olarak üstün bir başarı gösteren takım, 2’inci yılında Avrupa 3’üncüsü olarak da tarihe geçmiş bulunuyor. Türk Takımı, 2014’te ise Avrupa Şampiyonu olmayı hedefliyor. Türkiye’de benzeri olmayan yarışmada şampiyon olan ekip de yetenekleri ve testere kullanma hızı ile tek.

Takım yarışmaları; Standing Block Chop, Underhand Chop, Single Buck ve Stihl Stock Saw olarak adlandırılan kategorilerde yapılıyor. Ferdi yarışlarda ise bu dört disipline Spring Board ve Hot Saw ilave ediliyor.  Uluslararası kurallar çerçevesinde yönetilen Stihl Timbersports Series’de, sadece kendini ispat etmiş atletler birbirleriyle yarışabiliyor. Hatasız tekniğe ve performansa sahip olan ustalar, çok sayıda antreman kampına katılıyor. Avrupa’da, Stihl Timbersports Series’te yarışan yaklaşık 500 atlet bulunuyor.

Stihl Timbersports şampiyonalarında kavak ağacı, nadiren de beyaz çam kullanılıyor. Kullanılacak kütükler aynı ormandan temin edilerek, eşit kalınlık için aynı çapa düşürülüyor, nem oranları ayarlanıyor. Türkiye Şampiyonası’nda kullanılan kütükler Dünya Şampiyonasında ki kütükler ile aynı olacak şekilde Hollanda’dan geliyor. Türkiye’de yapılan eğitim kamplarında ise kütükler Orman Bakanlığının izni ile, orman ıslah çalışmaları sonucu kesilen ağaçlardan elde ediliyor.

Kütük kesiminde ise; özel olarak imal edilen balta, Single Buck Testeresi, Stock Saw motorlu testere kullanılıyor. Alman STIHL markasının Türkiye distribütörü olan Sadal Tarım Makineleri, şampiyona için ulusal sporcuları seçerek yetiştiriyor. Kullanılması zor olan aletler ile performans sergilenen yarışmaya katılanların iyi eğitilmesi, güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Güvenlik konusunda son derece hassas hareket edilen yarışmada; motorlu testerenin kullanıldığı disiplinlerde bacak koruması, kesilmeyen kıyafetlerle sağlanıyor. Ayrıca yüz ve kulak koruması da zorunlu tutuluyor. Yarışmacılar ayrıca ayaklarını ve kaval kemiklerini korumak için de çelik tozluk veya demir çorap giyiyorlar.

Organizasyon yetkilileri; hedeflerinin, 2016 yılında Stihl Timbersports Dünya Şampiyonası’nı ülkemizde gerçekleştirmek olduğunu ve bunun için de son aşamaya geldiklerini, etkinliği Türk halkı ile buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını söylüyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri