İş sağlığı ve güvenliğinde yeni bir dönem başlıyor

13 Aralık 2012 Perşembe

30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yeni bir dönem başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ifadesiyle, “Yeni dönemde 1 milyon 426 bin işyeri ve işletme ile memurlar bu kapsama alınıyor.” Artık işçi çalıştırmaksızın kendi nam ve hesabına çalışanlar hariç olmak üzere, en az 1 işçi çalıştıran işyerleri bile bu kanun kapsamına giriyor. Bu önemli konuyla ilgili Med Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Genel Müdürü Can Berkmen ile bir röportaj gerçekleştirdik

is-sagligi-ve-guvenliginde-yeni-bir-donem-basliyor

Perakende.org

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hangi işletmeleri etkileyecek ve kimler Kanun’da yer alan yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olacak?
Yasa 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Şu an yönetmeliklerin hazırlanmasını bekliyoruz. Eski yönetmelikte bulunan “sanayiden sayılan işyerleri” ibaresi de kaldırıldı. Böylece tüm özel ve kamu kurumları (mavi yaka veya beyaz yaka çalışan ayırt etmeksizin) bu hizmeti almak zorunda kaldılar. İşçi çalıştırmaksızın kendi nam ve hesabına çalışanlar hariç olmak üzere, en az 1 işçi çalıştıran işyerleri bile bu kanun kapsamına giriyor.

Bildiğimiz kadarıyla firmalar bu kanuni yükümlülükleri ya kendi içlerine işyeri hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı istihdam ederek ya da Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri’nden (OSGB) bu hizmetleri satın alarak yerine getirebiliyorlar. OSGB’lerle çalışmanın avantajları var mı?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çıkarttığı mevzuatlarla firmaların yetkin kişilerden doğru hizmeti alması adına ve verilen hizmetin denetlemesinin merkezi bir yapıdan gerçekleştirilmesi adına OSGB sistemini faaliyete geçirdi. Çoğu yabancı ülkelerde uygulanan bu sistem düzgün bir şekilde uygulanmaya başlandığında Bakanlık OSGB’leri denetleyerek bir bakıma hizmet verdiği firmaları da denetlemiş olacak. Ayrıca bu sistem, şirketlerin kendi bünyelerinde uzman, doktor veya sağlık memuru istihdam etme zorunluluğu ortadan kaldırarak şirketler için alternatif yaratıyor. OSGB ile çalışmak firmalara büyük avantajlar sağlıyor. İnsan Kaynakları olarak firmaların iş yükü hafifliyor. OSGB’ler sizin adınıza bakanlıklar ile ilgili yasal süreçleri takip eder ve gerekli raporlamaları yapar. Gerekli önlem ve uyarıları firmalar ileterek, yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini takip eder. Ayrıca hizmeti OSGB’den alan firmaların İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı, Sağlık Elemanı gibi elemanları görevlendirme yükümlülüğü olmuyor, firmalar ihbar ve kıdem tazminatlarını düşünmek zorunda kalmıyor.

Verilecek olan OSGB hizmetleri neler? Bu hizmetleri neye göre belirliyorsunuz?
Hizmetlerimizi yasal mevzuatlarda belirtilen görev, yetki ve sorumluluklar dahilinde gerçekleştiriyoruz. Yönetmeliklerle belirtilen fabrikanın tehlike sınıfı ve kişi sayısının hesabını yaparak yasal süreleri hesaplıyor, bu sürelerde firmalara giderek hizmetimizin başında yaptığımız plana uygun olarak hizmetlerimizi yerine getiriyoruz.

Yeni İş Sağlığı Güvenliği yasasına göre fabrikaların tehlike sınıfları neye göre belirleniyor?
Bakanlık, sözleşmelerin onayı aşamasında fabrikanın iş kolu kodunu (NACE) dikkate alıyor. Firmanın işkolu kodu hangi tehlike sınıfına giriyorsa ona uygun olan saat hesabına onay veriyor. Örneğin, bir firmada yapılan iş “az tehlikeli” ancak NACE kodu yapılan işten farklı ve “tehlikeli” ise burada bunu kullanarak saat hesaplaması yapmamız gerekiyor. Bakanlık taslak olarak geçen haftalarda yayımladığı tehlike sınıfları yönetmeliği ile daha net bir yönetmelik çıkartmaya hazırlanıyor.

Gereksiz görülen masraflar can ve mal kaybına yol açıyor

İşveren için yeni yasanın önemi ve cezai yaptırımları nelerdir? Nasıl uygulanıyor?
6331 sayılı Yeni İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nda belirtilen her madde, hem işveren hem de işçi için büyük önem arz ediyor. Firmaları biraz daha bu yöne yatırım yapmaya zorlayıcı bir yasa olduğunu düşünüyorum. Bu zamana kadar gereksiz görülen masrafların can ve mal kaybına sebep olduğu artık bilinen bir gerçek… Bu sebeple yeni yasanın zorlayıcı yönü çok kuvvetli... Daha önce yapılan denetimlerde verilen süre ortadan kalkarak, yürürlük tarihleri baz alınarak geçmişe dönük yüklü para cezaları uygulanmaya başlanacak. 

Sanayici bu yasal süreçleri ne zaman işletmesinde temin etmeye başlamalı? Veya bu hizmetleri erteleme imkanı var mı?

50’nin altında personeli olan az tehlikeli grupta bulunan firmalar Kanun’un yayım tarihinden 2 yıl sonraya, yani 30 Haziran 2014’e kadar, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için Kanun’un yayımı tarihinden itibaren bir yıla, yani 30 Haziran 2013’e kadar, diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, yani 1 Ocak 2013 itibarıyla Kanun hükümlerini yerine getirmeli.

Takdir edersiniz ki yeni yasa ve yeni düzenlemeler süreci sürekli etkiliyor. Med Akademi olarak siz süreçlerinizi nasıl yeniliyorsunuz? Bu değişikliklere nasıl uyum sağlıyorsunuz?
Sürekli yenilenen bu süreçte biz de kendimizi yeniliyor ve işi profesyonel hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Her ay Ankara’ya giderek yetkililerden tüm yeni ve taslak mevzuatlar hakkında bilgi alıyoruz. Belirli aralıklarla seminer, toplantı ve sempozyumlarla yenilikleri firmalara aktarıyoruz. 2012 İş Sağlığı ve Güvenliği haftasında, PERYÖN ile birlikte sempozyum düzenleyerek bu kültürün oluşturulmasına katkı sağladık. Bureau Veritas’tan aldığımız OHSAS 18001 belgesi ile de sistemimizi tüm yeniliklere uygun hale getirmiş bulunuyoruz. Ayrıca yaptığımız bilgi işlem yatırımı ile tüm projelerimizi uzman, hekim veya firma bazında merkezden kontrol ve denetimlerini sağlıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri