Kurumsal imaj Sitem 9 Medya’dan geçiyor

02 Ocak 2015 Cuma

Dünyanın birçok ülkesinde perakendeden lojistiğe, hizmet sektöründen fabrikalara kadar geniş bir yelpazede kullanılan kurumsal TV, Türkiye’de de önemli bir ivme kazandı. 2005 yılında kurulan Sistem 9 Medya, yerli ve yabancı birçok sektörden önemli kuruluşa kurumsal TV hizmeti sunuyor. Kurumsal TV’nin günümüz rekabet ortamında firmalar için bir zorunluluk olduğunu belirten Sistem 9 Medya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Harun R. Akol, kurumsal TV’nin markaların imajını güçlendirdiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Sunduğumuz hizmeti Avrupa’da bile bulmak çok zor”

kurumsal-imaj-sitem-9-medyadan-geciyor

Murat KÜÇÜK

Öncelikle kurumsal TV nedir? Bize bunu anlatır mısınız?
Digital Signage ya da kurumsal TV olarak bilinen sistemler tüm gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor ve neredeyse her sektöre hitap ediyor. Kurumsal TV ile iletmek istenilen mesajlar tek merkezden yönetilen bir teknolojiyle istenilen noktada bulunan ekranlara, istenilen içerik akışında gönderebiliyor. Bunu yaparken kurumsal iç iletişim ve  müşteri memnuniyeti en üst düzeye taşınabiliyor. Sistem firmanın kurumsal kimliğini tamamlayıcı olduğu gibi, aynı zamanda afiş, matbaa, uygulama gibi değişmeyen maliyetleri de ortadan kaldırıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun zaman mekân fark etmeksizin her ekran kontrol edilip istenilen içerik yayınlanabiliyor. Bu büyük bir kontrol ve iletişim mekanizmasını şirketlerin ayağına getiriyor. Satışları artırıyor, ekstra gelirler getiriyor ve en önemlisi şirketlere değer katıyor. Kurumsal TV değişen dünya teknolojisini takip eden ve  özellikle şube bazında hizmet veren firmalar için kullanılması zorunlu bir hal almış durumda.

Şirketin kuruluş hikâyesini kısaca anlatabilir misiniz? Devamında yaşanan süreç nasıl gelişti?
Sistem 9 Medya, 2005 yılında kuruldu. Amacımız tek merkezden yönetilen bir yayın sistemini seçkin kuaför ve berberlerdeki ekranlarda hayata geçirmek ve firmaların reklamlarına bu ekranlarda yer vermekti. Bu doğrultuda üyelik sistemi ile bünyemize kattığımız salonlarda her aynanın arasına konumlandırılan binlerce ekran ile hedef müşterilere direkt ulaşan bir mecrayı da Türkiye’ye kazandırmış olduk. CTV ismiyle tüm reklam verenlere duyurduk. Başlangıçta sadece marka salonlarla sınırlı tutmayı düşünsek de, ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin her yerinden salonlar bizi arayarak sisteme üye olmak istediklerini belirtti. Hızla artan üye sayımız bize pek çok yönden gelişmemiz içinde katkı sağladı. Indoor yayıncılık hizmetinde ve yönetiminde uzmanlaştık. Yüzde 100 kendimize ait bir yazılım olan CNet’i dünya standartlarına uyumlu bir hale getirdik. Profesyonel kurulum ekipleri ve teknik servis organizasyonu oluşturacak tecrübeye kavuştuk. CTV, yayın hayatına 10 yıldır devam ediyor. Burada önemli nokta bu mecranın bizi ilerleyen yıllarda Türkiye pazarına farklı bir hizmeti sunmamız için bir basamak olması. Firmalar bu sistemden ilham alarak kendi bünyelerinde, şubelerinde ve bayilerinde sistemi hayata geçirme fikrine sıcak bakmaya başladı. İşte o hizmetin adı; Kurumsal TV Sistemleri (Digital Signage ). 2007 yılı başında ilk müşterimizle başlayan bu yolculuk, 2014 yılı itibariyle firmamızın en fazla talep alan hizmet kalemini oluşturacak kadar büyümüş durumda.

Şu an kaç şirkete hizmet veriyorsunuz?
80’in üzerinde şirket kurumsal TV hizmetini bizden alıyor. Her gün 80 firmaya hizmet vermek oldukça ciddi bir sayı. Biraz yakından bakarsak ardında daha da büyük bir rakam yer alıyor. Bu 80 şirketin 14 binin üzerinde ekranını onlar için yönetiyoruz. Bu rakam Avrupa’da bile eşine rastlanamayacak bir sayı. Her gün milyonlarca tüketici ve şirket çalışanları yapılan bu kurumsal yayınları takip ediyor.

Sizin iddianız nedir? Farklılığınızı anlatır mısınız?
Sistem 9 Medya’nın en önemli farkı; sistem kurulumundan yazılıma, içerik yönetiminden grafik tasarım hizmetine, tüm ekranların uzak erişim kontrolünden teknik servis yönlendirmesine kadar her hizmeti bünyesinde barındırmasıdır. Bu şirketler için büyük bir kolaylık. Müşterilerimizin karşısında tek bir muhatap var ve o firma işin her safhasında uzman. Tercih edilmemizdeki en önemli özellik bu. Sonrasında hizmet verdiğimiz referanslar geliyor. Bizim dünya markalarına her kademede hizmet veren bir firma olmamız bu işe giren şirketler için müthiş bir güven. Kurumsal TV teknolojiye dayalı bir iş ve yönetimsel anlamda hız, çözüm ve tecrübe gerektiriyor. Bu doğrultuda şirketlerin kendilerini riske atmamaları ve bizden hizmet almaları son derece doğrudur diyebilirim. Ayrıca, 2012 yılında Amerika’da “Las Vegas APEX” ödüllerinde “En iyi sistem kurulumu” ve “En iyi içerik” dallarındaki projelerle 2 dünya üçüncülüğü kazandıktan sonra, İngiltere’de düzenlenen “Digital Signage 2013 Awards-The Doohdas” ödüllerinde de farklı 2 ayrı kategoride Sistem 9 Medya dünya birinciliğine layık görüldü. Özellikle Amerikan tabanlı firmaların Kurumsal TV sistemleri sektörü yazılım tarafında dünyaya hakim olduğu durumunu göz önüne alırsak, Sistem 9 Medya’nın yüzde 100 kendisine ait olan bir yazılımla müşterilerin isteklerine hızlı ve esnek çözümler sağlaması ve dünyadaki yazılım rakipleriyle de yarışıyor olması şirketler için tercih sebeplerinden biri.

Yurt dışında çalıştığınız ülkeler var mı? Hangileri?
Yurt dışına çalışmak bizim gurur duyduğumuz özelliklerimizden biri. 8 ülke de daha bizi tercih eden yayın noktalarımız var. Bu ülkeler; Belçika, Hollanda, Almanya, Mısır, Azerbaycan, Suudi Arabistan, ABD ve KKTC. Hedefimiz öncelikle Orta Doğu ve sonrasında Avrupa pazarı başta olmak üzere tüm dünyada teknolojimizi tercih edilen bir marka konumuna getirmek.

Bu sistemi kiralama modeliyle de sunuyorsunuz. Kiralama modelinden bahsedebilir misiniz?
Digital Signage ya da kurumsal TV sistemleri orta ölçekli ve KOBİ tarzı firmaların yıllık bütçelerinde yer alırken zorlayıcı hatta istemelerine rağmen ertelemelerine sebep olabilir. Bu zorluğu ortadan kaldırarak sektörün büyümesini gerçekleştirmek ve ulaşabileceğimiz farklı pazarlar için kolaylık sağlamalıydık. Kiralama modeli işte bu bütçelerin planlamalarının 3 yıl gibi bir süreye yayılarak ödenmesine olanak sağlıyor. Bu da pazarda bizden hizmet bekleyen yüzlerce firmaya kurumsal TV sistemleri teknolojisine geçmek için tercih sebebi olacak.

Ağırlıklı olarak hangi sektörler bu işe ilgi gösteriyor? Yeni sektörler var mı önümüzdeki dönemde öne çıkacak?
Kurumsal TV pazarı başta şubeli, bayili çalışan tüm firmalar için zorunlu bir ihtiyaç olarak düşünülebilir. Ayrıca şirketlerin genel müdürlüklerinin, bölge müdürlüklerinin de bu sistemler için kullanılabilir olduğunu düşünürsek pazar hacmi çok yüksek. Başta finans olmak üzere, gıda, FMCG lojistiği (Hızlı Tüketim Malları), perakende ve lojistik olmak üzere tüm sektörlerin ya şimdi ya da  çok yakın bir gelecekte bu teknolojiyi kullanmaları zaruri görünüyor.

Kurumsal TV almanın bedeli nasıl belirleniyor?
Verilecek hizmetin bedeli yapılacak keşif sonrası belirlenebiliyor. Yapılacak projenin detayına göre de bütçe kendini ortaya çıkarıyor. Kısaca özetlemek gerekirse yapılacak ön keşif ve müşteri taleplerinin alınması ile birlikte, donanım, kurulum, yayın içerik ile uzaktan erişim ekran yönetimi ve lisans bedellerinden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Gelecek dönem planlarınızı bizimle paylaşır mısınız?
Yeni projeler getirmediğimiz zaman başarılı olma şansınız maalesef yok. Bunun bilincindeyiz. Öncelikle kurumsal TV sistemleri hizmetimizi gerek yazılım, gerekse içerik yönetimi olarak çok daha fazla geliştirerek yurtiçi ve yurtdışında pazarlamaya devam edeceğiz. Bunun için Ar-Ge yaptığımız tüm projelerimizi bir bir sunmaya başladık. Sektörde önde gelen bir firma olarak yenilikleri getiren bir firma olmanın heyecanı bizi yaşatıyor. Özellikle 2013 yılı ikinci yarısı ile birlikte gıda sektörüne dijital menuboard ürünlerini sunmaya başladık. Bu Türkiye için çok yeni bir hizmet ve pazara bu ürünü Sistem 9 Medya olarak kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2015 yılı içinde artan bir ivme kazanacağını da düşünüyoruz. Diğer yandan interaktif uygulamaları içinde barındıran dokunmatik ekranlar ve istenilen projelere özel hazırladığımız yazılımlar ile videowall ekran sistemleri, otomasyon görüntüleme sistemleri ve holografik  görüntüleme sistemleri ve led ekran sistemleri de 2015 yılı ürün yelpazemiz içinde yer alacak. 2015 yılı içerisinde hedefimiz hizmet verdiğimiz müşteri sayısını 100’ün üzerine çıkarmak ve binlerce ekranı daha ekleyerek şirketler adına yönetmek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri