Mapic Fuarı’nda Türkiye rüzgarı

15 Kasım 2013 Cuma

Dünyanın en büyük perakende ve gayrimenkul fuarı olan Mapic Fuarı’nda Türkiye programı kapsamında gerçekleşen akşam yemeğine uluslararası firmaların ilgisi yoğundu. Bugün gerçekleşen oturumun en dikkat çeken yanı ise dünyanın en büyük oyuncakçısı olan Hamleys’in 2014’de Türkiye’de olacağının açıklanması oldu

mapic-fuarinda-turkiye-ruzgari

Türkiye’nin ve Türk iş dünyasının tanıtımında da önemli rol oynayan Mapic Fuarı’nda Alkaş’ın katkılarıyla gerçekleşen Türkiye programında dün akşam; Majestic Hotel’de Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği önderliğinde uluslararası yatırımcılar ile Türk yatırımcı ve perakendecilerin buluştuğu özel bir akşam yemeği düzenlendi. Cannes’ın en gözde mekanlarından Majestic Barriere Hotel’de gerçekleştirilen 250 kişiyi bir araya getiren akşam yemeğine uluslararası birçok firmanın temsilcisi katıldı. Yemek Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü’nün, misafirlere AYD ve Türk perakende sektörüyle ilgili bilgiler verdiği hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Başkan Mengü sonrasında söz alan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kamu Özel Sektör İşbirliği Daire Başkanı Arda Ermut konuşmasında özellikle son 10 senede Türkiye’de yaşanan büyük değişime vurgu yaparak Türkiye’nin artık çok daha cesur ve atak bir ülke haline geldiğini söyledi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yoğun programı dolayısıyla katılamadığı akşam yemeğinde gösterilmek üzere gönderdiği videoda tüm katılımcıları selamlayarak, Türkiye-Fransa ilişkilerinden örnekler vererek Türkiye’deki gelişmeler ve gelecek vizyonuyla ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Bugün yine Türkiye programı kapsamında gerçekleşen Mapic Fuarı Türkiye Temsilcisi olan Alkaş ve Alışveriş Yatırımcıları Derneği’nin birlikte organize ettiği Türkiye’ye Yatırım Yapmak "Uluslararası Perakendeci Perspektifi" adlı oturum AYD Başkanı Hulusi Belgü moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturumda; Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kamu Özel Sektör İşbirliği Daire Başkanı Arda Ermut, Kidzania Yönetim Kurulu Üyesi Meral Molinas, Hamleys Londra Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Helen Barnish ve Yves Rocher Doğu Ülkeleri Direktörü Henri-Bernard Bedoin söz aldılar.

İlgiyle izlenen oturumda Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kamu Özel Sektör İşbirliği Daire Başkanı Arda Ermut, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek Türkiye Ekonomisine ait rakamları katılımcılarla paylaşırken Kidzania Yönetim Kurulu Üyesi Meral Molinas, Akasya AVM’de açılacak Kidzania Çocuk Dünyası ile ilgili bilgililer verdi. Oturumun bir diğer konuşmacısı olan ve yine Akasya AVM’de yatırım yapacak Hamleys’in Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Helen Barnish, Türkiye’ye yatırım gerekçelerini katılımcılılarla paylaştı. Geçmişi 1760’lara uzanan Hamleys’in İngiltere dışında Avrupa’nın birçok yerinde, Ortadoğu ve Asya’da birden fazla mağazası bulunmakta. Helen Barnish oturumda 2014 yılında Türkiye’de de İstanbul ve Ankara’da mağaza açacaklarının da haberini verdi. Yves Rocher Doğu Ülkeleri Direktörü Henri-Bernard Bedoin ise Flormar’ın yüzde 50’sini satın alarak Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası bir perakende markası olarak deneyimlerini aktarırken; 2023 için hedeflerinin 200 mağaza çıkmak olduğunu belirtti.

 

Türkiye'de yatırım fırsatları
Türkiye'deki yatırım fırsatlarının ele alındığı ikinci bir oturum, Fiba Grup CEO’su Yurdaer Kahraman’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturuma; Rönesans Yatırım Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Canbaş, Aerium Turkey Başkanı Anthony Khoi ve Turkmall Uluslararası Projeler Direktörü Özgür Yavuz’un konuşmacı olarak katıldı.

Turkmall Uluslararası Projeler Direktörü Özgür Yavuz, Türkiye’de modern ticaretin, perakendenin ve AVM’lerin gelişimi ile ilgili bilgiler verdi. Aerium Turkey Başkanı Anthony Khoi, Fransa’da bir AVM yatırımının geri dönüşünün belki  30 yıl sürebileceğini ama Türkiye’ye bu sürenin çok daha kısa olduğunu söyledi. Değişen tüketici taleplerine bağlı olarak tüketicilerin özelikle AVM’lere yöneliminin giderek arttığını ve bunun artarak devam edeceğini söyledi. Türk markalarının gücüne dikkat çeken Khoi, uluslararası bir çok markanın, bu güçlü rekabet dolayısıyla yatırımdan çekindiğini söyledi. Fransız Auchan firmasının Avrupa’daki AVM yatırımlarına Türkiyeli firmaları davet ettiğine dikkat çekti.

Rönesans Yatırım Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Canbaş, AVM yatırımları konusunda artık geliştirme değil yönetmenin önemli hale geldiğine belirterek, varolan yatırımların alanlarının daha verimli hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Yurtdışında bireysel emeklilik fonlarının AVM’lere yatırım yapabildiğini vurgulayan Canbaş, Türkiye’de böylesi bir yatırımın "sıfır" olduğunu belirtti.

Alp Alkaş'ın anısına eğitim projesi
Fiba Grup CEO’su Yurdaer Kahraman, Türkiye’deki ekonomik gelişmeye dair rakamlarla katılımcılarla paylaştı. Türkiye’nin ticari gayrimenkul yönetimi üzerine 25 yıllın üzerinde bir deneyimi olduğuna vurgu yapan Kahraman, profesyonel yönetimin ve eğitimin önemine dikkat çekti. Yurdaer ayrıca Avi Alkaş'ın geçtiğimiz yıl genç yaşta vefat eden oğlu Alp Alkaş anısına, Alkaş ailesi ve Özyeğin Üniversitesi ile birlikte oluşturulan Alp Alkaş Perakende Gayrimenkul Merkezi’nin Ocak ayında eğitime başlayacağının müjdesini verdi.

Ayrıca Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu Deniz Erdoğan Barım’da fuarı ziyaret ederek Türk yatırımcı ve iş adamlarına desteğini gösterdi. Başkonsolos Barım, MAPIC fuarının, Türkiye’ye yatırım imkanlarının ve ülkenin ekonomik gücünün anlatılmasında önemli bir platform oluşturduğunu belirtti. Türk ve yabancı şirketlerin fuara ilgisinin memnuniyet verici olduğunun altını çizen Barım fuarın, Türkiye’nin ve ekonomisinin tanıtımı ve işadamlarımızın profesyonelliğinin gösterilmesi açısından son derece yararlı olduğunu da belirtti. Son olarak, şirket ve işadamlarımızın başarısının, Güney Fransa ‘da yaşayan vatandaşlarımız için örnek teşkil ettiğini ve gurur kaynağı olduğunu ekledi.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri