Sektörün kalbi MAPIC'le Cannes’da atıyor

14 Kasım 2012 Çarşamba

Alkaş Fuarcılık’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, Fransa’nın Cannes şehrinde bugün başlayan uluslararası gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC, bu yıl da çok sayıda firmayı bir araya getiriyor. Perakende.org, fuarı yerinde takip ederek gelişmeleri an be an aktarıyor

sektorun-kalbi-mapicle-cannesda-atiyor

Yaren ÖZ, Tolga YILDIZ / Cannes
Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / İstanbul

14 – 16 Kasım günlerinde Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen MAPIC, 8 binden fazla uluslararası perakende ve gayrimenkul firmasını network oluşturmak, yakın ilişkiler kurmak, sektördeki en son projeleri ve trendleri keşfetmeleri için bir araya getiriyor. 2011 yılında MAPIC’e Türkiye’den 42 perakende ve 98 gayrimenkul firması katılmıştı.

MAPIC 2012'e katılan bazı Türk şirketlerinden örnekler ise şunlar: Aydınlı Group, Fiba Retail Group, Cacharel, Toypa Mağazacılık, Koton Mağazacılık Tekstil, Renaissance Development, Varyap – Gap, Joint Venture, Öncüoğlu Architecture.

“Sosyal medya hayatımıza hükmedecek”
MAPIC 2012'de sabah saatlerinde yapılan oturumlardan biri, Creative Visions Foundation kurucusu Robert Tercek tarafından gerçekleştirildi. Amerika’da alışveriş merkezlerine danışmanlık yapan Tercek, sektörde yeni teknolojileri kullanmaya ve yeni trendlerin önemine değinerek dikkatleri çekti.

Tercek ayrıca bugün 2 milyar internet kullanıcısının olduğunu ve önümüzdeki 6 ay içinde bu rakamın 3 milyara çıkarak, bunların 2 milyarının sosyal medyayı aktif kullanacağını belirtti.

Tercek, her 60 saniyede dünya üzerinde sosyal medyada olan istatistiklere de değindi. Buna göre: Facebook’a 208 bin 333 foto yükleniyor, 695 bin ileti gönderiliyor. 121 bin tweet atılıyor, Google’da 694 bin arama yapılıyor. Bunların çok ciddi rakamlar olduğunu kaydeden Tercek, önümüzdeki dönemde de sosyal medyanın hayatımıza daha fazla hükmedeceğinin altını çizdi.

Koton, Speed Matching’de iş fırsatları yarattı
Mapic Fuarı’nda gayrimenkul firmaları, yatırımcıları ve perakendeciler birçok önemli etkinlikte bir araya geliyor. Bunlardan biri olan Speed Matching oturumlarında da uluslararası zincir markalar ve birçok yeni AVM yatırımlarının temsilcileri kendilerini ifade ediyor.

Bugün (14 Kasım) yapılan Speed Matching’lerde Aerial Adventures, Taco Shop, Funky Fish, Grom ve Türkiye’den Koton kendi markalarını gelecekteki uluslararası yatırımlarını ziyaretçilere aktardı ve yeni iş fırsatları yaratmaya çalıştı.

Bunların yanı sıra yine bir sonraki oturumda da yeni açılacak AVM temsilcileri Avusturya’dan, Belçik’dan, Çin’den, Rusya’dan ve ABD’den katılarak kendilerini anlatarak yine zincir markaların dikkatini çekmeye çalıştı.

Koton’dan Alp İdikut, şunları söyledi: “1988 yılında küçük bir dükkan ile başladığımız hikayemizde bugün 25 ülkede 300 mağazaya ulaştık. Erkek, kadın, çocuk ve Ole konseptinde olmak üzere 4 farklı segmente hitap ediyoruz. Genel ciromuzun yüzde 54’ünü kadın müşterilerimiz oluşturuyor. Bugün burada Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya, Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere yeni partnerler arıyoruz. Bu partnerlerden özellikle beklentimiz, istikrarlı bir finansal yapıya sahip olmaları ve karşımıza iyi bir büyüme planı ile çıkmaları.” 

Mapic 2012 foto galerisi için:
http://www.perakende.org/foto-galeri/mapic-2012-cannes-26/

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri