Hollanda notları

15 Temmuz 2013 Pazartesi

Hollanda’yı bizden aldıkları lale tohumlarını ekip biçerek ve süs bitkileri konusunda iyi bir ihracatçı ülke olarak biliriz. Ayrıca sporseverler olarak geçmiş dünya kupalarında başarılı ve farklı oyun stili ile Marco Van Basten, Ruud Gullit ve Johan Cruyff’un ülkesi olarak tanırız. Bu turuncu renkli laleler ülkesine olan ilgimiz, Atilla isimli bir Hollanda Türk vatandaşının bizimle iş ilişkisi ile başladı.

Oğlum Taylan Onur Dinçer ve Atilla Bey’in ortağı Fred Van Daurzen’in arkadaşlığı ile iş ilişkilerimiz daha da gelişti. Daurzen’in, ülkemizde ortakları ile birlikte gıda takviyesi beslenme ürünlerinin pazarlama işini başlatmaları konusundaki yardımlarımız ve desteklerimizden duydukları memnuniyetten dolayı ilişkilerimiz gelişti ve güçlendi. Önceden ikaz ettiğimiz, yanlış ve sorumsuz kişilerle yaptıkları ticari ilişkiden maalesef zarar gördüler. Daha fazla zarar görmemeleri için yardımcı olduk. Bundan müthiş etkilendiler ve böylece aramızda bir güven köprüsü oluştu. Daurzen, Hollanda’da düzenlenecek NBI EXPO ile ilgili tanıtım ve girişimde bulundular.

NBI EXPO fuarının tanıtımı, fuar öncesi 2013 yılı Nisan ayının ilk haftasında İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nda yapılmış ve çok sayıda iş adamı ile STK yöneticisi katılmıştı. Bu toplantıya ben de katılmıştım. Daha sonra NBI EXPO fuarı için Beyoğlu’ndaki Hollanda Konsolosluğu’nda bir seminer düzenlendi. Benden destek istediler ve ben de fuara ilgi duyan bir firma ve şahıs listesi verdim. Bu firmalar konsolosluğa davet edildi, bu seminere ben de katıldım. Türkiye gıda sanayisi ve sektörümüz hakkında katılımcıları bilgilendirdim. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) bu fuarda yer alması için benden yardım talep edildi. Ben de İTO fuarlar şubesi ile görüşmeleri gerektiğini söyledim. İlişkilerini sağladım, görüştüler.

Daha sonra Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile ilişkilendirdim. TGDF’yi davet etmek ve düşük maliyetle stant teklifinde bulundular. TGDF’yi bu fuarda görmek istediklerini belirttiler. Bu konuyu yönetim kurulumuza taşıdım. Federasyo’nun temsili konusunda tam yetki ile görevlendirildim. Bu durumu kendileri ile paylaştım ve kendilerine katılım sağlayamayacağımızı belirttim. Ancak üyelerimize bilgilendirme maili geçerek yardımcı olabileceğimizi söyledim.

Daha sonra NBI EXPO Genel Müdürü ve Daurzen Bey beni ziyarete geldiler. Bu ziyaret esnasında Hollanda’nın Eindhoven kentinde 16-18 Nisan günleri arasında düzenlenen NBI EXPO Fuarı’nda tarım ve gıda başlığı altındaki bir seminerde konuşma yapmak üzere tekrar davet edildim. Ben de iki ülke arasında ticari  köprü kurulabileceği düşüncesiyle bu daveti kabul ettim.

16 Nisan günü TGDF’de teknik mevzuatlarla ilgili bir arkadaşımızı alarak oğlumla birlikte Hollanda’ya uçtuk. Fuar açılışını fuar yöneticileri ile birlikte yaptık. Bu fuar yaklaşık olarak 35 ülke ile temsil edilen ve formatı diğer fuarlardan farklı olan bir fuardı. Fuarda ülkeler bazında katılımlar vardı.

Hollanda-Türkiye ticaret ofisi şeklinde açılmış standı, Türk bayrakları asarak İstanbul Ticaret Odası logosu ve TGDF logosu ile donattık. Gelen ziyaretçiler ile bire bir görüşmeler yapıldı. 4 gün süren fuarın 3’üncü gününde Türkiye'yi gayet güzel tanıtan, iyi hazırlanmış bir tanıtım filmini izledik.

Daha sonra TGDF’nin ülkemiz ekonomisi ve Türkiye gıda endüstrisi ile ilgili bilgiler içeren sunumunu gerçekleştirdim. Bu sunumu Türkçe yaparken oğlum Taylan Onur da İngilizce çevirisini anında izleyicilerle paylaştı. Sunumların katılımcıları ne kadar çok etkilediğini, sunum sonrası gelen soru ve ilgiden dolayı anladım. Seminer fuar öncesi duyurulmuş ve kişi başı katılım bedeli olarak 375 euro olarak belirlenmiş. Fuarda daha sonra yuvarlak bir masaya davet edildik ve karşılıklı soru cevap faslına geçildi. Türkiye’ye özellikle çok ilgi duyulduğunu söyleyebilirim.

Masada özellikle Türkiye’nin hangi sektörlerinin fırsatlar içerdiğini, Türkiye’deki tarım sektörünün bilgi ihtiyacını nereden karşıladığını, teknolojik ihtiyaçları gibi sorulara bilgi dağarcığım dâhilinde cevaplar verdim. Fuarda özellikle firma eşleştirmesi, fuar katılımcılarına sektörleriyle ilgili geziler düzenlemesi ve bu gezilerde üretim bantlarıyla alakalı bilgiler verilmesi dikkat çekiciydi. Scenic adlı,bizim ülkemizdeki karşılığı KOSGEB olan bir kurumun bu fuara desteği de özellikle önemliydi. Kısacası, kendi gayretlerimizle ülkemizin 2023 vizyonuna birazcık da olsa katkı sağlama maksadıyla yaptığımız bu çıkarma hem ülkemiz tanıtımına hem de sektörümüze gelecek ile ilgili önemli bir katkı sağladı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri