Hollandalı dev Türkiye pazarından çıkıyor

27 Haziran 2016 Pazartesi

LC Waikiki, Koton, DeFacto gibi yerli markalarla rekabette zorlanan Hollanda merkezli C&A, 2007’de girdiği pazardan çıkıyor. 18 mağazası olan şirketin bu mağazaların devri için DeFacto ile görüştüğü belirtiliyor

hollandali-dev-turkiye-pazarindan-cikiyor

Türkiye’ye 2007 yılında açtığı mağazayla giren Avrupalı dev perakende zinciri C&A, şimdi gitmeye hazırlanıyor. Perakende sektöründeki iddialara göre; LC Waikiki, Koton, DeFacto gibi dev yerli markalarla rekabette zorlanan şirket, mağazalarını devrederek pazardan çıkıyor.


Sıra GAP’te mi?
Şu anda 20’ye yakın mağazası olan şirketin mağazalarını DeFacto’nun alacağı ifade ediliyor. Sektör kulislerinde, “C&A, büyük bir zincir ama Türkiye’de istedikleri başarıya ulaşamadılar. Pazarda yoğun rekabet var. Özellikle yerli markalarla rekabette zorlandılar. Sonunda da pazardan çıkma kararı aldılar. Mağaza sayıları 20’nin altına düştü. Mevcut mağazaları da devrederek gitmeyi planlıyorlar. DeFacto ile devir için görüşüyorlar.” değerlendirmesi yapılıyor.


C&A, 2007 yılında Türkiye pazarına girmeden önce Türkiye’den alım yapıyordu. Mağazalaşmak için uzun yıllar Türkiye’yi yakından inceleyen C&A, pazara girdikten sonra hızlı büyüdü. 2010’da yüzde 25’lik oranla şirketin faaliyet gösterdiği 19 ülke içinde Türkiye en hızlı büyüyen ülke oldu. 2011 yılına gelindiğinde mağaza sayısı 25’i, çalışan sayısı 500’ü buldu. Hedefini Anadolu’ya yayılmak olarak belirleyen C&A’nin hesabı tutmadı. Şirketin mağaza sayısı 2016’ya gelindiğinde 18’e geriledi. Bu arada perakende sektöründeki bir ciddi pazardan çıkış iddiası GAP ile ilgili. Özyeğin Ailesi’ne ait Fiba Group’un Türkiye’ye getirdiği ABD’li GAP’in de çıkış hazırlıkları yaptığı kulislerde çok fazla konuşulmaya başlandı. 1969 yılında San Francisco’da kurulan GAP Inc’in bünyesinde Banana Republic, Old Navy, Fort&Towne ve Piperline markaları da bulunuyor.


Dünya üzerinde 2 bine yakın mağaza var
C&A, Hollanda merkezli bir şirket. Almanya’dan Hollanda’ya göç eden 2 kardeşin kurduğu şirketin bugün dünya üzerinde 2 bine yakın mağazası bulunuyor. Avrupa dışında Çin, Meksika, Arjantin ve Brezilya’da oldukça güçlü bir marka olarak biliniyor. Şirketin cirosunun 8 milyar avroyu geçtiği ifade ediliyor.


Bu haber Vatan gazetesinden Necla Dalan’ın özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri