Huawei, yılın ilk yarısında gelirini yüzde 69 artırdı

28 Temmuz 2015 Salı

Huawei, yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, Huawei Tüketici Elektroniği İş Grubu, gelirini yüzde 69 oranında artırırken bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla mobil cihazlar bazında yüzde 87’lik gelir artışı sağladı. Huawei, kurumsal pazarda ise toplam iş grupları bazında 175,9 milyar yuanlık gelirle, yine bir önceki yıla oranla yüzde 30’luk büyüme gerçekleştirdi

huawei-yilin-ilk-yarisinda-gelirini-yuzde-69-artirdi

Dünyanın lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei, 2015 ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı. Huawei Tüketici Elektroniği İş Grubu, bu yıl da rekor düzeyde büyümeyle, yılın ilk yarısında 9,09 milyar dolarlık bir gelir elde ederek, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 69 oranında gelir artışına imza attı. Mobil cihazlardan elde edilen satış geliri Huawei’nin tüm iş birimlerinden elde edilen gelirin yüzde 32’sini oluşturdu. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 24 olarak açıklanmıştı. Yine bu dönemde, Huawei’nin mobil cihazlar bazındaki geliri 7,23 milyar dolara ulaştı. Bu oran aynı zamanda geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 87’lik bir artış anlamına geliyor. Huawei’nin son dönemde pazara sunduğu, orta seviyeden üst seviyeye kadar yüksek kaliteli akıllı cihazlar ve uyguladığı akılcı fiyat politikası, bu büyümedeki önemli etkenlerden bazılarıydı.

Huawei Tüketici Elektroniği İş Grubu Başkanı Richard Yu, 2015 ilk yarısını şöyle değerlendirdi; “2015’in ilk yarısında elde ettiğimiz başarı, doğru iş stratejimizin ve yüksek kaliteli cihazlarımızın sonucudur. 2015’teki gelirimizi 16 milyar dolardan 20 milyar dolara yükselttik. Bu göz alıcı büyümeyi değerlendirirken, iş grubumuzun tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz etmesinden ve yenilikçi donanım ve yazılım ögelerini pazara sunmasının yarattığı farktan da söz etmemiz gerekir. AR-GE konusundaki ciddi yatırımlarımızı da bu döngüye eklediğimizde, Huawei’nin bu uzun soluklu yarışta tartışmasız bir şekilde sektörün kilit oyuncularından biri haline geldiğini söyleyebiliriz.”      

Akıllı telefon sevkiyatı pazarda ses getiren boyutlara ulaştı
Küresel akıllı telefon pazarı, 2015’in ilk yarısında yüzde 7 oranında büyüdü. Huawei Tüketici Elektroniği İş Grubu, yılın ilk yarısında, geçtiğimiz seneye oranla yüzde 39’luk artışla toplam 48,2 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Orta-üst segment kategorisindeki ürünlerin sevkiyatı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 70 oranında arttı. Böylelikle toplam akıllı cihaz ürün sevkiyatının yüzde 31’ine ve toplam akıllı cihaz gelirinin yüzde 42,9’una eş değer bir büyümeye gerçekleşti. Orta-üst segment ürün kategorisinden elde edilen gelir, yüzde 388 oranında artarken, bu kategoriden elde edilen kar oranı da toplam kar oranına oranla yüzde 44 arttı.   

Tüketici gözünde algı değişti
Huawei 15 milyar dolarlık tahmini marka değeri ile 2015 BrandZ sıralamasında “En Değerli 16’ncı Teknoloji Markası” olarak yer aldı. Huawei geçen yıl da Interbrand’ın gerçekleştirdiği ‘Dünyanın En İyi 100 Markası’ sıralamasında yer alarak, bu listeye adını yazdırmayı başaran ilk Çinli şirket unvanına sahip olmuştu.

Haziran ayı rakamlarına göre küresel sosyal medya kanallarında 6,8 milyon takipçisi olan Huawei, bu sayıyı geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 oranında artırdı. Dijital medyada, Huawei hakkında konuşulma oranı ise geçen yıla oranla yüzde 60 oranında arttı. Nisan 2014 – Mayıs 2015 dönemleri arasında, Huawei akıllı telefonlarının sosyal medyada anılma oranı, İspanya’da yüzde 118, İtalya’da ise yüzde 132 oranında arttı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri