Hunca, 55 bin temsilciye “doğrudan” ulaşmak istiyor

17 Ağustos 2012 Cuma

Son yıllarda hızla büyüyen doğrudan satış sektörüne Huncalife markasıyla giren Hunca Kozmetik’in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hunca, yılsonunda 30 bin önümüzdeki yıl da 55 bin temsilciye ulaşmak istediklerini söyledi

hunca-55-bin-temsilciye-dogrudan-ulasmak-istiyor

60 yıldır kozmetik sektöründe faaliyet gösteren Hunca, Huncalife markasıyla doğrudan satış sektörüne girdi. Hunca Kozmetik'in 2. nesil patronu Tuncer Hunca, “Sektör çok hızlı büyüyor, orta vadede 70-80 milyon dolar ciro hedefliyoruz” dedi. Sektöre geçen yıl Ekim sonunda girdiklerini ve bu sektörün hiçbir ekonomik sıkıntıdan etkilenmediğini belirten Hunca, “Doğrudan satış, müşteriye direk ulaşabileceğimiz bir satış kanalı” diye konuştu. Yılsonunda 30 bin önümüzdeki yıl da 55 bin satış temsilcisine ulaşmak istediklerini kaydeden Hunca, şöyle devam etti: “Minimum sermayeyle maksimum kazanç sağlayan bir iş bu. Ve sektördeki en kazançlı sistemi biz sunuyoruz. Müşteri temsilcilerimizin yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Aylık 20 TL ile 10 bin TL arasında gelirleri bulunuyor. Şu anda bir kişi ortalama 15 ürün alıyor. Üyeler internetten sipariş verip kredi kartıyla ödemeyi yapıyorlar. Yüzde 30 kar marjıyla aldıkları ürünü tüketiciye satıyorlar. Bu sayede aylık kazancını inanılmaz rakamlara çıkaranlar bulunuyor. Temsilcilerimiz arasında ev kadınları da var doktorlar da... Bizim için 18 yaşını doldurmaları yeterli. Yabancıları da bu sisteme alabiliyoruz. Oturma izinleri olması yeterli.”

35 yeni marka ile 600 ürünü var
Hunca'nın kozmetik sektöründe 60 yıldır faaliyet gösterdiğini söyleyen Tuncer Hunca, şu bilgileri verdi: “Bu nedenle Türk ailesini tanıyor, ihtiyaçlarını ve zevklerini çok iyi biliyoruz. Doğrudan satışla ilgili olarak ciddi bir Ar-Ge çalışması yaptık. Huncalife'ın şu anda 35 yeni markası ve toplam 600 ürünü bulunuyor. Bu alandaki en büyük gücümüz ise üretici olmamız."

Azerbaycan ve Ukrayna’ya açılacak
Huncalife olarak iki yıl içinde dünyaya açılmak istediklerini belirten Hunca, “2013'te Azerbaycan ve Ukrayna olmak üzere iki ülkede yapılanmayı planlıyoruz” dedi. Makyaj, cilt bakımı, kişisel bakım ve parfüm grubunda rujdan varis kremine kadar geniş bir yelpazede ürün geliştirdiklerini belirten Hunca, “Bu alana 5 milyon TL yatırım yaptık. Çerkezköy’deki fabrikayı büyüterek yaklaşık 20 bin metrekareye ulaştık” şeklinde konuştu. Bu arada kozmetik sektöründe Caldion, Jagler, She gibi markaları ile tanınan Hunca Kozmetik’in 55 ülkeye ihracat yaptığını söyleyen Tuncer Hunca, “2011 yılında 15 milyon dolarlık ihracat yaptık ve 70 milyon dolarlık ciroya ulaştık” açıklamasında bulundu.

“Büyüme potansiyeli çok yüksek sektör”
Türkiye'deki doğrudan satış pazarının büyüklüğünün 600 milyon dolar olduğunu kaydeden Tuncer Hunca, şunları söyledi: “Dünyada ise 177 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Dolayısıyla pazarın Türkiye'de çok yüksek bir büyüme potansiyeli var. Huncalife olarak hedefimiz Türkiye pazarında ilk üçe girmek. Orta vadede 70-80 milyon dolar ciro hedefimiz var. Her yıl katlanarak büyüyeceğiz.”

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri