İç Anadolu Perakende Konferansı tamamlandı

17 Temmuz 2013 Çarşamba

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Ankara PERDER ve Retail Türkiye tarafından düzenlenen İç Anadolu Perakende Konferansı’nda perakende sektörünün en önemli sorunlarından biri olan İnsan Kaynağı konusu üzerinde duruldu

ic-anadolu-perakende-konferansi-tamamlandi

Türkiye’nin dört bir yanından 400’den fazla perakendeci, Ankara’da İç Anadolu Perakende Konferansı’nda bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen konferansta “Perakendede Eğitim ve İnsan Kaynakları” teması işlendi.

Ankara Sheraton Hotel’de yapılan konferansa Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Tekin Acar Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Kiğılı İnsan Kaynakları Koordinatörü Duygu Karaca Özer, Management Time Kurucu Ortağı Hakan Çoban, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yılmaz Pekmezcan ve MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları ve Programları Grup Başkanı Dr. İsmail Demir konuşmacı olarak yer aldı.

En önemli sorun insan kaynağı
Konferansın açılışında konuşan TPF Başkanı Selamet Aygün, “Sektörümüzün gelişim sürecine katkı sağlayan bu organizasyonumuzun ana temasını ‘eğitim’ olarak belirledik. Sektörümüzün en büyük problemlerinden biri olan ‘insan kaynağı’ ile ilgili sorunların tek çözümünün eğitim olduğuna inanıyoruz” dedi. En büyük hedeflerinin bilgiyi arayan, bulan ve en önemlisi de üreterek sektör ile paylaşan bir federasyon olmak olduğunu belirten Aygün, bu nedenle en büyük yatırımı eğitime yani sektörün geleceğine yapacaklarını ifade etti.

Aygün, “Sektörü bir bütün olarak görecek ve her kesimin ihtiyacına uygun çözümleri üretecek bir yapıyı inşa ediyoruz. Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamak adına bilgi toplayacak ve analizler yapacağız. Bugünkü durumumuzdan yola çıkarak önümüzdeki dönemlerle ilgili doğru tahminlerde bulunabileceğimiz bir araştırma ve geliştirme birimi oluşturacağız. Federasyonumuzun bir tüzel girişimi olan ‘Perakende Akademisi’ adıyla tüm perakende sektörüne hizmet edecek bir yapı inşa ediyoruz. Bu yapı adeta bütün sektörün okulu olacak. Her biri kendi alanında uzman birçok deneyimli profesyonel ve akademisyenlerden oluşacak danışma kurulu ile Eğitim, Danışmanlık, Araştırma Geliştirme ve Yayın konuları başta olmak üzere sektörel endeksleri hazırlayarak üyelerimize ve tüm paydaşlarımıza rehber olmaya devam edeceğiz” dedi.

“İşsizlikle mücadelede perakende önemli rol oynayacak”
İç Anadolu Perakende Konferansı’nda konuşan ATO Başkanı Salih Bezci, perakende sektörünün normal gelişim seyri içinde Türkiye’nin en önemli yaralarından birine de merhem olduğunu ifade etti. Kayıt dışı ekonomiye dikkat çeken Bezci “Bildiğiniz gibi kayıt dışı ekonomi, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biridir. Haksız rekabete yol açan bu sorun aynı zamanda büyük vergi kaybına neden olmaktaydı. Perakende sektörü, doğası gereği tüm işlemlerin kayıt altına alınmasını temel kural olarak benimsediğinden vergi kaçağına karşı da net çözüm olmuştur” dedi.

Perakende sektörünün genç nüfusun istihdamına önemli katkıda bulunduğuna da dikkat çeken Bezci, perakende sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişinin çalıştığını ifade etti. İstihdamın en fazla olduğu sektörün perakende sektörü olduğuna dikkat çeken Bezci, işsizlikle mücadelede perakende sektörünün öneminin gelecek yıllarda daha net anlaşılacağının altını çizdi. Bezci, “Türkiye’nin parlayan yıldızı perakende sektörünün gelecek yıllarda ülke ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Türkiye’deki kalite ve hizmet anlayışındaki değişim sektörün yurtdışından yatırımcıların ilgi duymasına yol açacaktır” diye konuştu.
Konferansa katılan Tekin Acar Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar ise marka yolculuğu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Acar, “Her ihtiyaç ve tarza hitap edebilen, yenilikçi olmaktan korkmayan, perakendecilikte samimiyeti ön planda tutan anlayışımızla marka yolculuğumuza devam etmekteyiz” dedi.

İç Anadolu Perakende Konferansı’nda ayrıca Kiğılı İnsan Kaynakları Koordinatörü Duygu Karaca Özer perakendenin en önemli değeri: İnsan, Management Time Kurucu Ortağı Hakan Çoban Türk perakende sektöründe çalışanlardan beklenen yenilikler, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yılmaz Pekmezcan perakendeciliğin meslek olma süreci ve TPF Akademisi, MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları ve Programları Grup Başkanı Dr. İsmail Demir mesleki eğitimin önemi konularında sunumlar ile yer aldı.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri